Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Użytkowanie edytora dokumentów
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: KontoLibreOffice »

rozmiar, pogrubienie, kursywa itd. mają pozostać niezmienione niezaleznie od sąsiadujących liter
7.5.6.2 (X86_64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: Jermor »

Nie ma czegoś takiego jak autodopasowanie tekstu.
Zasada jest taka: każdy znak pisanego tekstu przyjmuje atrybuty znaku, który go poprzedza, chyba że przed wstawieniem znaku ustawiono nowe atrybuty. Dlatego dopisywane znaki (teksty) przed zmienionymi fragmentami nie przyjmują ich postaci, natomiast te wpisywane bezpośrednio po takich fragmentach, przyjmują ich postać.
Do przypisania fragmentom tekstu zmienionego wyglądu służą style znaków. O stylach możesz poczytać w systemie pomocy lub np. tu: https://yestok.pl/ooo/y17.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: KontoLibreOffice »

Jermor pisze: pt lis 04, 2022 5:00 pm Nie ma czegoś takiego jak autodopasowanie tekstu.
Zasada jest taka: każdy znak pisanego tekstu przyjmuje atrybuty znaku, który go poprzedza, chyba że przed wstawieniem znaku ustawiono nowe atrybuty. Dlatego dopisywane znaki (teksty) przed zmienionymi fragmentami nie przyjmują ich postaci, natomiast te wpisywane bezpośrednio po takich fragmentach, przyjmują ich postać.
Do przypisania fragmentom tekstu zmienionego wyglądu służą style znaków. O stylach możesz poczytać w systemie pomocy lub np. tu: https://yestok.pl/ooo/y17.php
Chodzi mi o to że chcę wypełnić dokument w programię a po tem go wydrukować.
Żeby uzupełnione przeze mnie fragmenty tekstu się wyróżniały chcę je napisać kursywą o pogrubionym tle o czcionce 12.
Jak mam to zrobić by za kazdym razem nie ustawiać kursywy, pogrubienia, rozmiaru od nowa ?
7.5.6.2 (X86_64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: Jermor »

Tak do końca nie wiem, jak ma to funkcjonować, ale powiedzmy, że tak:
Jest pewien dokument, w którym chcesz wstawić imię, nazwisko identyfikator i pewien opis. Pozostała część dokumentu nie będzie się zmieniała.
Załączam taki zrobiony na rybkę.
Dokument zawiera cztery pola wprowadzania a każde pole ma przypisane atrybuty tekstu. Trzy z nich, przeznaczone na Imię, nazwisko i identyfikator mają prezentować te dane pismem pochyłym i pogrubionym. Czwarte pole to krótki opis. Może być wieloakapitowy. Treść ma być prezentowana italikami o wielkości 16 pkt.

Jak to działa?
Naprowadzasz wskaźnik myszki na obszar pola, jej wskaźnik zmieni się wówczas w kształt łapki i pojawi się podpowiedź, co należy wpisać. Klikasz raz i od razu wpisujesz to, co ma być wstawione.
Możesz też kliknąć dwukrotnie, wtedy otworzy się dedykowane okienko dialogowe do wpisania zawartości. Okienko zawiera przycisk "Dalej" co pozwoli ci przejść od razu do następnego pola.
Jeśli taki dokument ma wiele stron a wstawiane teksty znajdują się w różnych miejscach, to aby rozpocząć wpisywanie od pierwszego, pola wystarczy skrót klawiaturowy CTRL+SHIFT+F9 a Writer otworzy ci okienko do wprowadzenia zawartości pierwszego pola w dokumencie a przycisk "Dalej" pozwoli wypełniać wszystkie następne.
Załączniki
testowy plik.odt
(14.42 KiB) Pobrany 50 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
KontoLibreOffice
Posty: 92
Rejestracja: wt paź 04, 2022 5:48 pm

Re: Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: KontoLibreOffice »

Pobrałem dokument w formacie .doc miejsca wykropkowane zaznaczam i wpisuję własny tekst.
Tekst wpisuję pogrubioną kursywą o rozmiarze 12.
Dokument już wypełniłem ale musiałem za kazdym razem ustawiać pogrubienie, kursywę i rozmiar ponieważ program zmieniał je za kazdym razem by dopasowac się do tekstu poprzedzającego.
Na przyszłość chciałbym wiedzieć jak zablokować rozmiar, kursywę, pogrubienie itp.
Załączniki
Wniosek_o_dodatek_węglowy (1).doc
(114.5 KiB) Pobrany 49 razy
7.5.6.2 (X86_64)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak wyłączyć autodopasowanie tekstu?

Post autor: Jermor »

Zacznijmy od tego, że na forum LibreOffice chcesz analizy dokumentu przygotowanego w Wordzie. Już na wstępie widać, że został przygotowany niechlujnie, ale przede wszystkim z myślą o tym, że zostanie wydrukowany, a następnie wypełniony ręcznie.
Z twojego ostatniego wpisu wynika, że chciałbyś takiej funkcjonalności, że ustawiasz parametry tekstu, a następnie w każdym miejscu, w którym zaczniesz pisać, te właśnie parametry zostaną zastosowane.
Otóż tak się nie da. Ustawienia wyglądu tekstu dokonujesz po zaznaczeniu miejsca, w którym chcesz pisać. Ponieważ to miejsce ma już jakiś wygląd, to nowe pisanie będzie do niego dostosowane. Możesz za to w miejscu, w którym mruga kursor tekstowy ustalić nowe parametry, a następnie zacząć pisać albo napisać cały tekst i dopiero potem zmienić jego wygląd.
Aby uniknąć konieczności wielokrotnego ustawiania tych samych parametrów w różnych miejscach dokumentu, "wymyślono" STYLE i z nich należy korzystać.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ