Hiperłącza oraz kod znaku [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Hiperłącza oraz kod znaku [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

W tekście miałem "martwe" hiperłącza. Martwe, bo część teksu została skopiowana i ww. łącza prowadziły donikąd.
Zrobiłem "prawoklik", wybrałem z menu kontekstowego "usuń hiperłącze" i myślałem, że to koniec sprawy.
Niestety, po hiperłączu pozostały wyszarzone znaki "[" oraz "]".
Jak je usunąć?
Jak znaleźć hiperłącza w całym dokumencie?

Druga sprawa to kod znaku.
Mam znak podobny do półpauzy ale to nie półpauza. Jak sprawdzić co to jest?

Załączam mały plik tekstowy z LibreOffice 7.3.5.2:
- pozostałości po hiperłączu to 2 linijka
- "nie-półpauza" to 4 linijka
Załączniki
Test.odt
(10.99 KiB) Pobrany 61 razy
Ostatnio zmieniony sob paź 08, 2022 9:16 pm przez Jendrass, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Hiperłącza oraz kod znaku

Post autor: Jermor »

Znaki [] nie oznaczają tu hiperłącza, ale zakładkę, którą dodatkowo było to hiperłącze. Usunięcie hiperłącza nie usunęło zakładki.
Do oglądania struktury dokumentu najlepiej nadaje się "Nawigator". Na panelu bocznym — symbol kompasu, albo F5, który otwiera pływające okienko nawigatora.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Hiperłącza oraz kod znaku

Post autor: Jendrass »

Bardzo dziękuję :)
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Hiperłącza oraz kod znaku

Post autor: Jermor »

Ustaw się za tym znakiem i naciśnij ALT+X. Znak zostanie zamieniony na jego kod w zapisie U+2013. 2013 to zapis szesnastkowy.
Teraz wywołaj wstawienie znaków specjalnych ("Wstaw -> Znak specjalny" albo ikonka litery Omega na pasku narzędzi). W okienku "Znaki specjalne" w polu, przy którym widzisz tekst "Szesnastkowy: U+" wpisz otrzymany kod. W twoim przypadku pojawi się opis znaku "EN DASH" i to jest właśnie półpauza, tylko że pogrubiona (w twoim tekście włączono pogrubienie). Pauza ma kod szesnastkowy U+2014, lecz można ją łatwiej wprowadzić, nie wykorzystując opcji "Wstaw znak specjalny" lecz korzystając ze skrótu klawiaturowego, który polega na tym, że należy trzymając wciśnięty lewy ALT wpisać z klawiatury numerycznej cztery kolejne cyfry: 0 1 5 1 i dopiero wtedy zwolnic klawisz ALT. W ten sposób można także wstawić półpauzę, wymagane cztery kolejne cyfry to 0 1 5 0.
Kombinacja klawiszy ALT+X przekształca znak znajdujący się przed kursorem tekstowym na zapis kodu. Po ustawieniu kursora tekstowego za kodem ALT+x przekształci kod w odpowiadający mu znak. Jeśli kod znaku jest zapisany w postaci U+xxxx, to przekształcenie jest bezproblemowe. Jeśli jednak zapis nie zawiera "U+", to należy upewnić się, czy kod nie jest poprzedzony jakąś cyfrą systemu szesnastkowego. Tymi cyframi są cyfry arabskie 0-9 oraz litery łacińskie a-f.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Hiperłącza oraz kod znaku

Post autor: Jendrass »

BARDZO, BARDZO dziękuję.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
ODPOWIEDZ