łącze DDE - formatowanie komórek

Użytkowanie edytora dokumentów
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

łącze DDE - formatowanie komórek

Post autor: Icek »

Cześć. Takie lekkie pytanka ;)

1. Czy jedyną formą automatycznej aktualizacji danych z tabeli w Calc wstawionej do pliku Writer jest łącze DDE?
2. Czy przez łącze DDE w żaden sposób nie można przetransferować z Calc do Writer formatowania komórek?
3. Czy wstawiony obiekt OLE może jakoś się aktualizować z źródła w Calc - bo tabele ładne ;) ?


Icek
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: łącze DDE - formatowanie komórek

Post autor: Jermor »

  • Wydaje mi się, że jest to dla Writera jedyny sposób.
  • Przez DDE przechodzi formatowanie komórek, ale tylko to zdefiniowane w zakładce liczby. Natomiast formatowanie komórek (kolory, czcionki, wyrównanie w komórce, itp.) ustawione we Writerze zostaje zachowane.
  • Nie może, bo staje się wewnętrznie włączoną aplikacją ze swoim plikiem.
Możesz do Writera wstawić całą tabelę poprzez DDE, a następnie sformatować jej wygląd. Sposób tworzenia tabel we writerze jest taki sam jak ten w Calcu. Jest tak dlatego, że wykresy tworzy odrębny moduł programowy — Chart. Na ten temat napisałem ogólne opracowanie o wykresach, zobacz tu https://yestok.pl/gen/y37.php, oraz konkretnie o wykresach we Writerze tutaj: https://yestok.pl/lbo/y38.php
Dopisuję uwagę: Tabele utworzone na podstawie tabeli Writera, ale istniejącej dzięki łączu DDE mogą się automatycznie aktualizować, lecz wykres zbudowany na takiej tabeli, nie zaktualizuje się automatycznie. Należy skorzystać z: "Narzędzia -> Aktualizuj -> ["Wszystko", albo tylko "Wykresy"]"
Ostatnio zmieniony ndz paź 02, 2022 1:01 pm przez Jermor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dopisałem informację o aktualizowaniu wykresów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Icek
Posty: 12
Rejestracja: wt wrz 27, 2022 5:31 pm

Re: łącze DDE - formatowanie komórek

Post autor: Icek »

Dziękuję bardzo.
Za wyczerpujące wyjaśnienia,
Icek Blumsztajn
LibreOffice 4.7.1.2.
Ubuntu 20.04
ODPOWIEDZ