Calc - proste sumowanie

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Calc - proste sumowanie

Post autor: Colnet »

Nie zamierzam się uczyć LibreOfiice, a Calc chcę wykorzystać tylko jednorazowo do prostego sumowania pionowej kolumny. Mam dużo arkuszy i w nich linijek - każdy z tych arkuszy posiada pionową kolumnę którą muszę zsumować - wartości zwykłe matematyczne. Korzystałem z pomocy i z linku poniżej gdzie opisane są 2 sposoby i żaden z nich nie działa.

https://www.dobreprogramy.pl/libreoffic ... 068318752a

Proszę o jakąś pomoc - mój Calc to wersja: 6.4.7.2, pracuje w Linux Mint 64 bit interface: Mate
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Jermor »

Colnet pisze: sob cze 11, 2022 1:21 pm Nie zamierzam się uczyć LibreOfiice,
Może jednak warto skoro masz dużo arkuszy i nie wiadomo co jeszcze może okazać się potrzebne.
Co masz na myśli pisząc, że żaden sposób nie działa? Otrzymujesz wynik 0 jakiś błąd?

Funkcja SUMA. W Calcu można korzystać ze zlokalizowanych nazw funkcji lub nazw angielskich. To ustawienie znajduje się w "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Calc -> Formuła -> Użyj angielskich nazw funkcji"
Jeśli w swoim programie masz ustawione nazwy angielskie to SUMA() zasygnalizuje błąd, gdyż właściwą nazwą jest wówczas SUM().
Funkcja dodaje do siebie zawartość wszystkich komórek zawierających liczby, ignorując te zawierające teksty.

Zwykłe wartości liczbowe. Liczby wpisane do komórek nie oznaczają jeszcze, że są to wartości liczbowe. Liczba może bowiem zostać wpisana jako tekst. Czy to ma sens? Owszem, gdyby kolumna zawierała np. numery pokojów. Działań matematycznych nie wykonuje się na tego rodzaju liczbach.
Najczęściej jednak liczby w postaci tekstu "dostają" się do arkuszy poprzez przenoszenie ich z innego zewnętrznego źródła. Cechą charakteryzującą taki tryb jest poprzedzanie każdej liczby znakiem apostrofu ('10,34). Apostrof jest widoczny tylko w wierszu wprowadzania wtedy gdy taka komórka jest aktywną. W samej komórce ten znak nie jest widoczny. Tak zapisane liczby zawsze podadzą wynik sumowania 0.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Colnet »

Dziękuję za odpowiedź. Pisząc że żaden ze sposobów nie działa miałem na myśli wszystkie sposoby jakie pokazały mi Google. Jutro będę przy tych arkuszach to spróbuję tego co napisaleś.
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedna podpowiedź. Aby sprawdzić, czy znajdująca się w komórce liczba jest na pewno liczbą można użyć funkcji CZY.LICZBA().
Za kolumną z liczbami można wpisać formułę =CZY.LICZBA(G1) (jeśli liczby znajdują się w kolumnie G od wiersza 1 w dół). Wynik PRAWDA oznacza, że komórka G1 zawiera liczbę.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Colnet »

Zrobiłem to ustawienie, ale nic mi to nie dało. Mam wrażenie że w OpenOffice podobnie jak w Linux Mint - M$ osadził "swoją" ekipę która nic innego nie robi jak "ulepsza" tą rodzinę programów. Dawniej dawałem sobie radę z takimi prostymi rzeczami bo było to jakoś intuicyjnie ujęte. Ok . Zaznaczyłem całą kolumnę i włączyłem formatowanie komórek, ale nic nie zmieniałem bo tam było już : "Liczba --> Standard". OK - zaznaczyłem pionową kolumnę + 1 komórkę (pustą) pod tymi cyferkami i później SUM - rezultat a na dole w tej pustej zaznaczonej komórce pojawia się: SUM() albo "0 (zero) zależnie jak i co się kliknie.
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Jermor »

Niestety, twój opis problemu, to zgadywanie co właściwie nie udaje się wykonać.
Wszystko wskazuje na to, że twoje liczby są traktowane jak tekst.
Załączam przykładowy plik z trzema sposobami wprowadzenia liczb i wyniki ich sumowania. Może to ci coś wyjaśni.
Załączniki
Proste sumowanie.ods
(15.45 KiB) Pobrany 89 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 511
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Rafkus »

Innym sposobem na stwierdzenie czy w danej komórce jest tekst czy liczba jest wciśnięcie klawiszy CTRL+F8, wówczas wizualnie zmieni się kolor czcionki:
  • kolor czarny - oznacza tekst, ponadto jeśli komórka nie jest formatowana (tj. nie jest ustawione inaczej) to standardowo tekst jest równany do lewej krawędzi
  • kolorem niebieskim - są zaznaczone liczby, standardowo liczby są równane do prawej krawędzi,
  • kolorem zielonym są zaznaczone wyniki formuł.
Efekt widoczny na poniższym obrazie:
WyroznijWartości.png
WyroznijWartości.png (29.73 KiB) Przejrzano 2952 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Colnet »

Nareszcie chwila oddechu i mogę napisać post. Taki załącznik/obrazek ja już chciałem wysłać w inicjującym temat poscie, ale brak czasu uniemożliwił mi znalezienie sposobu na to. Teraz wysyłam plik xls - to jest przeróbka z pliku csv. Trochę wyciąłem "boków", ale są one nie znaczące dla sprawy, ale tak w ogóle to dawniej radziłem sobie z takim dodawaniem, a dziś jak myślę dokonano przeróbek i nie potrafię się tym posłużyć. Chcę zsumowąć kolumnę E i jak widać na dole mam (zero).
Załączniki
utilita_21_22BLibre.xls
(12.5 KiB) Pobrany 82 razy
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 511
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Rafkus »

Tak na szybko:
Po pierwsze: w sumie brakuje podanego zakresu, który ma być zsumowany, powinno być tak:

Kod: Zaznacz cały

=SUMA(E3:E70)
Po drugie: W Polsce separatorem liczb dziesiętnych jest przecinek. Znak kropki czyni te wartości tekstem i dlatego musisz się ich pozbyć np. przy pomocy Znajdź i Zamień dokonaj podmiany kropki na przecinek
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Jermor »

Tak naprawdę powinieneś taką konwersję przeprowadzić na poziomie wstawiania z pliku CSV.
Kolumnę z tymi liczbami powinieneś zadeklarować jako liczby w systemie USA. Jak na ilustracji:
Załączniki
obraz_2022-06-25_180616144.png
obraz_2022-06-25_180616144.png (27.07 KiB) Przejrzano 2869 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Colnet
Posty: 15
Rejestracja: pt sie 13, 2021 7:05 pm

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Colnet »

Dziękuję za pomoc - Calc wrócił do używalności. Zachowałem jednak haczyki z przecinkami, kropkami etc. no i jak ustawiłem UTF-16 to w dolnym okienku podczas odczytu pliku csv pojawiła się.... chińszczyzna... na fotce poniżej.
Obrazek
więc pospiesznie wróciłem do UTF-8. Kluczowym dla sprawy okazało się ustawienie arkusza na amerykański. Dziękuję za pomoc.
Załączniki
china_kadr.jpg
china_kadr.jpg (48.74 KiB) Przejrzano 2819 razy
LibreOffice 6.1.5.2 SparkyLinux
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Calc - proste sumowanie

Post autor: Jan_J »

Colnet pisze: śr cze 29, 2022 1:27 am no i jak ustawiłem UTF-16 to w dolnym okienku podczas odczytu pliku csv pojawiła się.... chińszczyzna... na fotce poniżej.
Ani dziwne, ani śmieszne. Po prostu w utf-16 inaczej bajty łączą się w numery znaków.
Coś jakby wpisać ciągi cyfr 125,034,056,122 będących numerami znaków;
„zapomnieć” o przecinkach: 125034056122 (bo tak naprawdę bajty pisane są ciurkiem bez przerw, tylko w odpowiednich miejscach);
a potem czytać je w grupach po 4 albo po 6 zamiast po 3:
1250,3405,6122
125034,056122
jeśli w ogóle są to numery porządkowe znaków, to właśnie „chińskich”.

Czytać tekst trzeba zawsze tym samym kodem, którego użyto do jego zapisu.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Zablokowany