sotowanie słów po ilości znaków [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
lajosz
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 28, 2022 7:59 am

sotowanie słów po ilości znaków [SOLVED]

Post autor: lajosz »

Witam szanowne grono.

Jestem tu pierwszy raz.

Potrzebuję pomocy w zakresie sortowania wyrazów.
Nie wiem czy wybrałem właściwy dział, ale .... mam nadzieję, że nikt się nie obrazi :)

BARDZO RZADKO korzystam z programów biurowych, ale.... tym razem potrzebuję wiedzieć, jak posortować wyrazy (czy słowa) od najkrótszego do najdłuższego, czyli od zawierającego najmniejszą ilość znaków, do zawierającego największą ilość znaków.

Przykładowo:

Mam 120 imion.
Każde imię jest w osobnym wierszu.

Pytanie:

Jak posortować te imiona od najkrótszego, do najdłuższego.

Ideałem byłoby, gdyby można było od razu utworzyć grupy (kolumny) imion z tą samą ilością znaków, czyli np. osobna kolumna z imionami składającymi się z 5 liter, osobna dla imion 8 literowych itd.

Jak to zrobić ?

Jeśli to oczywiście możliwe.
Ostatnio zmieniony sob maja 28, 2022 9:27 pm przez lajosz, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3 pod Win8.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: sotowanie słów po ilości znaków

Post autor: Jan_J »

Sortowanie wymaga porównywania wpisów według pewnej cechy oraz zmieniania ich kolejności.
W arkuszu przy sortowaniu wbudowanym jest tak, że cecha podlegająca porównywaniu musi być treścią jednej albo większej liczby kolumn.
Jeśli chcesz więc wykorzystać Dane/Sortuj albo przycisk, potrzebujesz utworzyć kolumnę zawierającą długości porządkowanych tekstów.
Liczbę znaków w tekście wyliczy ci standardowa funkcja LEN, po polsku chyba DŁ. Formuła =DŁ(A1) umieszczona w komórce B1 wyznaczy liczbę znaków z komórki A1. Dalej przez kopiowanie, przeciąganie albo wypełnienie.
Potem obszar składający się z tego-co-chcesz-uporządkować (w tym przypadku kolumna A) koniecznie łącznie z nową kolumną z długościami! sortujesz wg wpisów z tej nowej kolumny. Jest też możliwość ustawienia drugorzędnego kryterium, które decyduje o kolejności w blokach o tej samej wartości pierwszego kryterium (np. o tej samej długości).

Napisałem jak to zrobić w arkuszu kalkulacyjnym. A we Writerze? moim zdaniem nie jest to właściwe narzędzie. Wklej teksty do Calca, oblicz długości, posortuj, wklej specjalnie z powrotem do Writera.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
lajosz
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 28, 2022 7:59 am

Re: sotowanie słów po ilości znaków

Post autor: lajosz »

@Jan_J

Dziękuję za odpowiedź, ale ..... KOMPLETNIE NIC z tego nie rozumiem.

Nie obraź się, ale .... Twoja porada jest napisana w "klasycznym" stylu pisania porad przez fachowców dla ... fachowców.
Jak powszechnie wiadomo, fachowcy NIE POTRZEBUJĄ porad, a nie fachowcy nic z takich porad nie rozumieją.

Jeśli się nie obraziłeś, a nie jest to problem, to czy mógłbyś utworzyć gotowca, czyli plik z przykładowymi nazwami/imionami/nazwami czegokolwiek , tak żeby można było tylko zamienić już istniejącą zawartość komórek na inną zawartość ?

Jeśli Ci się nie chce (co potrafię zrozumieć) to .... i tak dziękuję za zainteresowanie się tematem.

=========
Tak na marginesie, to w tzw. międzyczasie znalazłem stronkę, gdzie online można zrobić to o czym piszę, po prostu wklejając tekst w okienko .... sortuje się samo + dodany jest przycisk czy sortowanie ma być rosnąco czy malejąco.

============
...a tak na drugim marginesie, to mogę pomóc w zakresie obsługi poniższego oprogramowania:

-- Vectric Aspire
-- Artcam
-- CorelDraw (zarówno bitmapy jak i wektory)
-- MOi (Moment Of Inspiration)
-- KeyShot
-- WoodWop
LibreOffice 7.3 pod Win8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: sotowanie słów po ilości znaków

Post autor: Jermor »

Podsyłam ci plik z informacją jak to zrobić.
Plik otwiera się w programie Calc.
Jeśli imiona masz już wpisane w dokumencie tekstowym, zaznacz je i skopiuj, a następnie wklej do arkusza (po ustawieniu aktywnej komórki w miejscu, od którego spis ma się pojawić).
Załączniki
lajosz.ods
(28.2 KiB) Pobrany 107 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lajosz
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 28, 2022 7:59 am

Re: sotowanie słów po ilości znaków

Post autor: lajosz »

@Jermor

Krótko, sensownie, bez zbędnych "pouczeń" i wykładów :)

BARDZO DZIĘKUJĘ .... DZIAŁA :)

==========
EDIT:
Nie widzę przycisku pomógł czy po prostu go nie ma ?
LibreOffice 7.3 pod Win8.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: sotowanie słów po ilości znaków [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Zgłębiając ten temat mogę zaproponować jeszcze inne rozwiązanie. Jest to zastosowanie tabel przestawnych.
Dołączam zmodyfikowany plik, w którym dodałem tę możliwość.
Załączniki
lajosz.ods
Plik z wykorzystaniem tabel przestawnych.
(30.97 KiB) Pobrany 78 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lajosz
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 28, 2022 7:59 am

Re: sotowanie słów po ilości znaków [SOLVED]

Post autor: lajosz »

@Jermor

Bardzo dziękuję za kolejny plik.

Póki co (wstyd się przyznać) nie ogarniam jak z niego korzystać, ale .... ten pierwszy ... że się tak wyrażę ... robi robotę :)

Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i pomoc.
LibreOffice 7.3 pod Win8.1
ODPOWIEDZ