Numeracja stron

Użytkowanie edytora dokumentów
evlincia
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 20, 2022 8:15 pm

Numeracja stron

Post autor: evlincia »

Witam. Nie mogę nigdzie odszukać mojego problemu. Mam długi dokument w OpenOffice i chcę ponumerować strony ale chciałabym aby strona tytułowa była bez numeracji, natomiast od strony kolejnej chcę aby zaczynało się od nr 1. Jak to zrobić. Proszę o pomoc. Pozdrawiam 🙂
OpenOffice Writer 4.1.8
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numeracja stron

Post autor: Jan_J »

Podstawowy sposób osiągnięcia takiego efektu jest następujący:
1. We Writerze postać nagłówka i stopki strony są przypisane do stylu strony. Strona pierwsza i pozostałe strony muszą wobec tego różnić się stylem. W stylach stron (F11) istnieje standardowy styl „Pierwsza strona”, który automatycznie przełącza się przy przejściu na następną stronę na styl „Domyślna strona” (albo o podobnej nazwie), który z kolei nie powoduje zmian stylu przy sukcesywnych przejściach.
2. Styl pierwszej strony nie musi mieć włączonej główki ani stopki. Może ją mieć, ale nie powinno w niej być widocznej numeracji.
3. W stylu przypisanym do następnych stron — zakładam, że nazywa się on „Domyślna strona” — włączamy widok stopki: F11 / Style stron / [znajdź ten styl] / [prawy przycisk myszy] / Modyfikuj / Nagłówek i stopka / [x] Włącz stopkę
3. Stań kursorem na widocznej stopce i zarządź, co ma w niej być widoczne:
Wstaw / Pole / [x] Więcej pól / Dokument / Typ: strona / Wybór: numer strony / Przesunięcie: -1 [OK]
Wstawienie Wstaw / Pola / Numer strony też by zadziałało, ale nie zmniejszyłoby numeru, czyli numeracja rozpoczęłaby się od wartości 2.

Jest też kilka innych metod związanych z wymuszonym przełamywaniem stron oraz z wykorzystaniem dodatku Pagination.

Wpisy w menu podaję (prawie) za Libre Office 7.2.7. W Apache OpenOffice układ menu i nazwy opcji są inne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ