Jak ustawić rysowanie obiektu od istniejącego punktu?

Użytkowanie edytora grafiki
Martka.artka
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 09, 2021 8:53 pm

Jak ustawić rysowanie obiektu od istniejącego punktu?

Post autor: Martka.artka »

Witam, mam problem z rysowaniem obiektów, a konkretniej:
1. Rysuję kształt np. prostokąt
2. Wzdłuż jednego boku chcę naryswać kolejny, ale żeby ścianki się stykały.
Chodzi mi o to, żeby na niektóre punkty juz istaniejącego kształtu 'nałożyć' kolejne

Gdzie mogę ustawić coś takiego?
Dziękuję za pomoc
OpenOffice 4.1.6
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak ustawić rysowanie obiektu od istniejącego punktu?

Post autor: Jermor »

Nie jestem jakoś zaawansowany w Draw.
Nie mam akurat pod ręka Apache OpenOffice, w LibreOffice możesz zrobic to tak:

Po narysowaniu obiektu i zaznaczeniu go, możesz przesuwać taki obiekt klawiaturą: zwykłe strzałki przesuwają o 1 mm, ALT+strzałka o piksel.
Jeśli chcesz przesuwać przy pomocy myszki, to:
  • W opcjach "Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Draw -> Siatka" zaznacz w sekcji "Przyciągaj" opcję "Do punktów obiektu" oraz ustal wygodny dla ciebie "Zakres przyciągania".
Od teraz, gdy przy pomocy myszki przeciągniesz wybrany obiekt w pobliże drugiego i zbliżysz go do niego na odległość "Zakres przyciągania" nastąpi automatyczne przyciągniecie obiektu do jego boku.
Samo wyrównanie obiektów uzyskasz po zaznaczeniu ich wszystkich i wyborze polecenia "Kształt -> Wyrównaj" a następnie wyborze sposobu wyrównania.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Jak ustawić rysowanie obiektu od istniejącego punktu?

Post autor: Rafkus »

Z menu Narzędzia wybierz Opcje
Wybierz Open Office Draw ----> Siatka i tam pobaw się (popróbuj) zaznaczyć pola wyboru w części Przyciągaj ewentualnie zwiększyć Zasięg przyciągania.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak ustawić rysowanie obiektu od istniejącego punktu?

Post autor: Jermor »

Sprawdziłem w Apache OpenOffice. "Wyrównywanie" znajduje się w poleceniu "Modyfikuj".
Funkcje przyciągania działają przy posługiwaniu się myszką. Żeby widzieć jak obiekt jest przeciągany warto włączyć widoczność prowadnic, "Narzędzia -> Opcje -> OpenOffice Draw -> Widok -> Prowadnice przy przeciąganiu".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ