Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.? [SOLVED]

Użytkowanie edytora grafiki
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.? [SOLVED]

Post autor: Astur »

Powiadają, że obraz wart jest tysiąca słów:
Obrazek

Co się nie zgadza na tym obrazku?
Szerokość i pozycja wydaje się zupełnie inna niż zaznaczenie. Dzieje się tak dlatego, że parametry te określają cały obiekt, czyli linię wymiarową z prowadnicami i podpisem.

Kogo to jednak interesuje?
Ten, kto posługuje się linią wymiarową potrzebuje możliwości ustawienia w pionie i poziomie pierwszej od lewej prowadnicy względem całego rysunku oraz określenia odległości między nią a drugą prowadnicą.

Gdzie to się ustawia?
:crazy:
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Jermor »

Takiego ustawienia chyba nie ma.
Należy wstawić pierwszą linię wymiarową na tyle długa aby strzałki wymiarowania znalazły się wewnątrz niej. Teraz można przejść do "Pozycja i rozmiar" i ustawić pozycje X=0 (margines strony) oraz wymaganą szerokość. Gdy podany rozmiar jest mniejszy wymaga zmiany wyglądu obiektu, to ta zamiana przypisze podaną szerokość do linii wymiarowej ale cały obiekt w oknie "Pozycja i rozmiar" będzie miał już inną szerokość, właściwą dla tego obiektu. Dlatego ponowna zmiana szerokości dotyczyła będzie całego obiektu.
Rozwiązaniem jest ewentualne powiększenie szerokości linii i ponowne jej zmniejszenie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Astur »

Jermor pisze:Takiego ustawienia chyba nie ma.
Mnie się też tak wydaje :(

Ten, kto programował detale linii wymiarowej, najwyraźniej nie ma zielonego pojęcia o rysunku technicznym. Zajął się nieistotnymi detalami i w ogóle pominął to co najważniejsze.

Na razie radzę sobie tak, że powiększam cały rysunek kilkadziesiąt razy, ustawiam lewą prowadnicę klawiszami kursora z lewym [Alt]. Odległość między prowadnicami za pomocą skracania lub powiększania parametru Rozmiar/Szerokość okienka Pozycja i rozmiar.

Ponieważ okienko Pozycja i rozmiar nie ma klawisza Zastosuj, muszę je wywoływać, zmieniać rozmiar, zatwierdzać, sprawdzać, czy już jest poprawnie i ewentualnie powtarzać wszystko od nowa. Do tego zmniejszanie długości linii powoduje jej przesuwanie względem osi X, a zablokowanie kategorii Pozycja powoduje blokadę także Rozmiar. Bardzo to wszystko upierdliwe i można się jedynie cieszyć tym, że Pozycja i rozmiar ma własny skrót ([F4]), nie tak jak inne okienka, do których trzeba za każdym razem wchodzić przez menu.

Tak przy okazji, zauważyliście, że okienko Linia wymiarowa jest dostępne wyłącznie z menu kontekstowego (pozycja Wymiar…) i nie ma odnośnika w menu Format? Wszystko to pewnie można sobie zrobić, o ile tylko jest się na tyle zaawansowanym, żeby swobodnie poruszać się w obszarze okienka Dostosuj.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Jermor »

No to jest nieco szybsza metoda zmiany odległości między prowadnicami. Trzeba przeciągać myszką dolny uchwyt prowadnicy z przytrzymanym klawiszem ALT. Co prawda u mnie funkcjonuje to bez ALT. Jeśli przy tym trzyma się SHIFT to rozmiar można zmienić tylko w kierunku linii.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Astur »

Pomysł jest niezły w założeniu, ale nie zadziała w praktyce. Dowód: Narysuj prostokąt o szerokości np. 10 cm, a potem spróbuj dopasować do niego prowadnice tak, jak to opisałeś. U mnie, w skali 1:10, wygląda to tak:
Obrazek

…a to wszystko dlatego, że myszką da się wyrównać co do piksela na ekranie, ale to się wcale nie przelicza na rzeczywiste wymiary.

Przy okazji się dowiedziałem, że skala rysunku ustawiana w opcjach nie jest przywiązana do konkretnego rysunku, ale zmienia ustawienia dla wszystkich.Tak jest! Wszystkich! Jak więc ma się rysunki w różnych skalach, to po otwarciu wymiary się rozjadą!
Co można zrobić? Dopisywać wartość skali do nazwy?! I przed wczytaniem otwierać nowy pusty, żeby sprawdzić, jaka jest ostatnio ustawiona skala?!
Po prostu nie znajduję słów!

P.S. Wiecie może, skąd się bierze ta różnica:
Obrazek
Przecież to wygląda wyjątkowo paskudnie.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Rafkus »

Astur pisze:Narysuj prostokąt o szerokości np. 10 cm, a potem spróbuj dopasować do niego prowadnice tak, jak to opisałeś. U mnie, w skali 1:10, wygląda to tak:
Spróbuj na karcie z menu Narzędzia ---> Opcje ---> Openoffice Draw ---> Siatka w grupie opcji Przyciągaj zaznaczyć pola:
Do Lini przyciągania oraz Do punktów obiektu (mam nadzieję, że w Libre będzie podobnie), niestety nie sprawdza mi się to w przypadku kół i elips.
I jak zaczynasz rysować wymiar to staraj się zaczynać od wierzchołka do wierzchołka obiektu, a nie na boku.


Myślę że w innym poście trafiłeś w sedno:
Astur pisze:W ten sposób z LibreOffice wychodzi gęś. Takie ptaszysko, co potrafi biegać, pływać i latać, ale nie biega tak szybko jak jeleń, nie lata tak dobrze jak sokół i nie pływa tak swobodnie jak delfin.
Uważam że z OpenOffice jest podobnie.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Rafkus »

Co do drugiego rysunku przypuszczam: Tak to zostało zaprojektowane. Jeśli Tobie się to nie podoba to można ręcznie np: obniżyć tekst - wymiar zasłoni tą linię, albo ustawić tekst centralnie nad linią wymiarową.
Jak:
zaznacz linię wymiarową, kliknij prawym przyciskiem myszki, z wywołanej listy wybierz Wymiary...
Odznacz pola automatycznie pionowo i automatycznie poziomo. Teraz ręcznie będziesz mógł ustawić położenie tekstu.
wymiar.JPG
Nie wiem czy można te zmiany zatwierdzić jednorazowo dla wszystkich lin wymiarowych czy każdą trzeba edytować osobno,
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Jak zmienić ustawienia prowadnic L.W.?

Post autor: Astur »

Rafkus pisze:Spróbuj na karcie z menu Narzędzia ---> Opcje ---> Openoffice Draw ---> Siatka w grupie opcji Przyciągaj zaznaczyć pola:
Do Lini przyciągania oraz Do punktów obiektu (mam nadzieję, że w Libre będzie podobnie), niestety nie sprawdza mi się to w przypadku kół i elips.
I jak zaczynasz rysować wymiar to staraj się zaczynać od wierzchołka do wierzchołka obiektu, a nie na boku.
Tak! Działa!
W LibreOffice jest w Widok -> Prowadnice -> Przyciągaj do krawędzi obiektu.
Do linii przyciągania nawet nie trzeba.
Nie wiem czy można te zmiany zatwierdzić jednorazowo dla wszystkich lin wymiarowych czy każdą trzeba edytować osobno,
Zdaje się, że można, bo te same ustawienia są dostępne w stylu (po zaznaczeniu linii wymiarowej): Format -> Style -> Edytuj styl… -> Wymiarowanie lub z prawokliku Edytuj styl…
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ