problem formuła nie zlicza

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Witam, :crazy:
bardzo proszę o pomoc ściągam ze strony wykaz który muszę wyliczyć jednak juz straciłam siły i nie wiem gdzie leży błąd w załączniku ściągnięty ze strony praca.gov kalkulator.
Nie wiem czy tylko ja mam taki program przy otwieraniu?
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Załączniki
DEFS_kalkulator_2020_05_14_v.4.6.xlsx
(101.86 KiB) Pobrany 194 razy
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

ten plik stworzony był w Exelu, są tam funkcje których nie ma w OpenOffice np. iserror , dlatego tobie może nie działać.
Można by spróbować uruchomić ten plik wykorzystując LibreOffice, który ma więcej funkcji. W tej chwili pracuję na starym komputerze, więc nie mam możliwości przetestowania w tym oprogramowaniu.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Bardzo dziękuje może być właśnie ja nie mam exela i tak jak Pan mówi nie ma wszytskich funkcji. Może ktoś jest w stanie to zmienić tak żeby zliczało? Ja jestem początkująca w tego typach kalkulacjach.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

W LibreOffice plik się wczytuje z komunikatem:
200520140454_1.jpg
200520140454_1.jpg (8.52 KiB) Przejrzano 7218 razy
Ale liczy, a przynajmniej mam takie wrażenie
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

dziękuję w takim razie ściągnę libreOffice i zobaczę. Jeszcze raz dziękuje.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

Pobawiłem się troszkę tym plikiem, coś pozmieniałem ALE NIE GWARANTUJĘ że wszystko jest ok
Ostatnio zmieniony czw maja 21, 2020 10:29 pm przez Rafkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięcie pliku, poniżej poprawiona wersja
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

bardzo dziękuje liczyc liczy juhuuuu
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

Dobrze byłoby @Anetaa abyś potwierdziła co liczy i co ci liczy. Jeśli zainstalowałaś LibreOffice i korzystasz z pliku, który załączyłaś na forum to OK.
Jeśli skorzystałaś z pliku @Rafkus-a, to może być kłopot wynikający z tego, że nie zostało w nim prawidłowo zaimplementowane sprawdzanie poprawności danych. A konkretnie nie zostanie wykryty niepoprawny PESEL.
Plik xlsx wczytywany do LibreOffice krzyczy o błędzie, lecz należy sądzić iż wynika on tylko z tego, że Excel dopuszcza do 16384 kolumn (ostatnia to XDF) a Calc tylko 1024 (ostatnia to AMJ). Ponieważ plik Excela ma w arkuszach włączoną ochronę, to chronione są wszystkie komórki aż do ostatniej możliwej kolumny. Dlatego Calc nie może wczytać wszystkiego. Tam jednak i tak jest pusto, więc nie wpłynie to na obliczenia. Wystarczy, że ten wczytany dokument zapiszesz z jakimiś danymi. Przy ponownym otwieraniu już nie pojawi się komunikat o błędzie.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Witaj, mam dzisiaj w pracy ściągnełam sobie libre jednak nie mogę go używać bo muszę czekac aż admin poprzez hasło go zatwierdzi nie wiem ile to potrwa.
Jeżeli chodzi o plik od @Rafkus nie zlicza mi wszytskiego niestety .Tylko pierwsza strona .Reszta niestety nie.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

No to jeszcze raz...
Anetaa pisze:...nie zlicza mi wszytskiego niestety .Tylko pierwsza strona .Reszta niestety nie.
Przypuszczam, że to przez nie wpisanie wartości do do pola F5 w drugim arkuszu, bo kontrola poprawności danych nie pozwalała - poprawiłem.
Dodłem formatowanie warunkowe na kolumnie PESEL, jeżeli pole zmieni kolor na czerwony to znaczy że jest on błędny. Jakoś nie potrafiłem odtworzyć kontroli tak aby działała jak w oryginale.
Możesz sprawdzić i dać znać

NIE GWARANTUJĘ że wszystko jest ok
Załączniki
DEFS_kalkulator_2020_05_14_v.4.6.2.ods
(102.5 KiB) Pobrany 197 razy
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Witam,
bardzo dziękuję za pomoć jesteście SUPER pomocni:-) wszystko działa mogę zacząć pracę juhuuuu :-)
ps. działa na openoffice :-)
dziękuję
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Mam znowu problem przepraszamm,
wszystko działa super ale na stronie w której muszę załączyć plik ' Wymagane jest, aby "Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń" był plikiem z rozszerzeniem xls lub xlsx. Wzór załącznika publikowany jest na stronie MRPiPS.
Maksymalny rozmiar załącznika: 1.00 MB
I tu jest problem bo ten który super wyliczył nie mogę wpiąć.
Wiem że pomyślicie że jestem tępa (bo jestem) haha ale da się z tym coś zrobić?
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

Hmmm
Jest taka opcja z menu Plik wybierz Zapisz jako
W wyświetlonym oknie dialogowym w polu "Zapisz jako plik:" ustaw Microsoft Exel 97/2000/XP (.xls)
ustaw nową nazwę i kliknij zapisz
ALE
tak zapisany plik bardzo zwiększa swoją wielkość, zaobserwowałem wzrost ze ~100 kB do ~470 kB, moje formatowanie warunkowe nr PESEL się rozjechało, czy coś jeszcze - nie wiem...
Poza tym na podpisie napisane, że korzystasz z OpenOffice 3.1 na Windows Vista - trochę stara ta wersja, nie wiem czy jak to wygląda i czy da radę u Ciebie.

Libre Office zachowuje się lepiej, pozwala na pracę w oryginalnym pliku i zapisuje w rozszerzeniu .XLSX
Radzę pomęczyć informatyka, niech zmieni oprogramowanie :(
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

Jeśli używasz Apache OpenOffice to ten pakiet nie ma możliwości zapisu w "standardzie" xlsx. Pozwala zapisać jedynie w formacie xls.
Jeśli skorzystałaś z odblokowanego (przez twojego administratora) pakietu LibreOffice, to nie ma problemu. Potrafi on zapisać pliki jako xlsx.
Zapisz jako -> rozwiń "Zapisz jako typ" i znajdź xls dla wersji 97/2000/XP.
Przy okazji. W trym oprogramowaniu jest jeszcze jeden błąd. Przynajmniej formalny. Mianowicie znalazłem w tym oprogramowaniu kontrolę poprawności wprowadzanej kwoty brutto. Kontrola nie jest jednak realizowana, pozwala wprowadzić każdą kwotę większą od 0 i zawiera komunikat na wypadek błędu, który nigdy się nie pokaże, bo zarobki z reguły sa większe od 0. Komunikat natomiast mówi, że gdy zarobek brutto przekroczy kwotę 15000 (tam jest podana dokładna liczba z groszami) to świadczenie się nie należy. Jednak kolejne obliczane wartości nie uwzględniają tego przypadku i dla każdej wprowadzonej kwoty, przekraczającej 2600 obliczają ten zasiłek od kwoty 2600. Zapewne u ciebie takich zarobków nie będzie i obliczenia będą prawidłowe. Jednak jest to błąd programistów.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

PS.
Anetaa pisze: Wiem że pomyślicie że jestem tępa (bo jestem) haha ale da się z tym coś zrobić?
Как сказал товарищ Ленин, учиться, учиться и ещё раз учиться! ;)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

OK wiem że mnie dawno nie było haha, xD ale zapisując go w xls żle zlicza składki ubezp.społecznych bo zaznaczająć "0" nie powinnien ich sumować zapisany jako ods wszystko gra.
Dobra ja juz nie zamęczam, może moja głowa też musi pogłówkować ale cięzko jej to przychodzi.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jan_J »

Jermor pisze:[...] nie ma możliwości zapisu w "standardzie" xlsx. Pozwala zapisać jedynie w formacie xls.
Przypomnę, bo warto, że w roku 2005 format OpenDocument został zgłoszony przez OASIS do odpowiedniej komisji ISO jako propozycja standardu i zatwierdzony w 2006 roku pod sygnaturą ISO/IEC 26300.
Prawie jednocześnie, też w 2005, ECMA wysłała do ISO format Office Open XML (zbieżność nazw przypadkowa, czy?) i w opisywanych szeroko okolicznościach, z reasumpcją głosowania, w 2007 roku także on został standardem pod numerem ISO/IEC 29500.
Tak więc oba formaty, przynajmniej w zakresie opisanym w dokumentacji technicznej zatwierdzonych wersji, można nazywać “standardami” (cudzysłów łapkowy definicyjny, bez funkcji przenośni ani ironii).
Jaki jest w praktyce społeczny efekt tego faktu, to inna sprawa. Podobnie jak pytanie, czy – albo na ile – dokumenty produkowane pod odpowiednimi rozszerzeniami przez oprogramowanie spełniają wymagania techniczne sformułowane w definicji tych standardów.
Niezależnie od kłótni politycznych, pozytywnym efektem była śmierć binarnych formatów zamkniętych i bezdyskusyjne przejście na xml+zip.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

Nawiązując Janie do twojego postu, wysłałem maila na skrzynkę MRPiPS dotyczącą rzeczonego kalkulatora.
Napisałem, że niewłaściwym sposobem propagowania różnego rodzaju programów, w tym także arkuszy kalkulacyjnych, jest przygotowywanie ich pod kątem jednego tylko koncernu, nawet „wiodącego”. Takie postępowanie wyklucza nie tylko użytkowników systemów innych niż Windows, ale także tych, którzy nie chcą kupować wiodącego pakietu biurowego, a nawet tych, którzy taki pakiet mając, zatrzymali się na wersji np. 95 z Windows XP.
Co do samego kalkulatora, zasugerowałem, że jeśli muszą przygotować ten projekt w Excelu, to niech go zapiszą właśnie w "wersji" xls, gdyż ten wariant jest odczytywany praktycznie we wszystkich innych programach arkuszy kalkulacyjnych.

Tutaj dodam, że przypomina to znaną sprzed lat sytuację z oprogramowaniem ZUS-owskim "Płatnik", kiedy to małe firmy musiały nagle zakupić system operacyjny Windows (czasem łącznie z komputerem), bo tylko na takiej platformie systemowej ten program działa, aby móc złożyć stosowne dokumenty, bo tylko taki sposób składania tychże przewidział ustawodawca.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Jermor »

Do @Rafkus.
Rafkus pisze:Jakoś nie potrafiłem odtworzyć kontroli tak aby działała jak w oryginale.
W Calc Apache OpenOffice nie można tego sposobu kontroli poprawności wykonać, gdyż nie dopuszcza ona możliwości zatwierdzenia poprawności danej na na podstawie formuły warunkowej, w taki sposób jaki jest stosowany w formatowaniu warunkowym. Dlatego pozostaje skorzystanie tylko z formatowania warunkowego.
W Calc LibreOffice w poleceniu "Poprawność danych" jest dodatkowa, nowa opcja w polu "Zezwól", to pozycja "Niestandardowy", pozwalająca wstawić formułę logiczną, której wartość PRAWDA oznacza, że dane są poprawne.

Też pogrzebałem w tym arkuszu. Oprócz tej kontroli poprawności, o czym było wyżej, wykorzystano w nim funkcję JEŻELI.BŁĄD (IFERROR). Tej funkcji nie zaimplementowano do arkusza Calc Apache OpenOffice (a szkoda, bo przydatna jest).
Na szczęście wszystkie znalezione przeze mnie wystąpienia dotyczyły sytuacji dzielenia przez zero. Wystarczyło zatem wykorzystać zwykłe JEŻELI, które sprawdza czy dzielnik jest różny od 0.
Jak pewnie zauważyłeś autorzy w dalszej kolumnie (odpowiednio W i V) utworzyli formuły obliczającą cyfrę kontrolną wprowadzonego numeru PESEL

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI.BŁĄD(MOD(9*FRAGMENT.TEKSTU(D14;1;1)+7*FRAGMENT.TEKSTU(D14;2;1)+3*FRAGMENT.TEKSTU(D14;3;1)+FRAGMENT.TEKSTU(D14;4;1)+9*FRAGMENT.TEKSTU(D14;5;1)+7*FRAGMENT.TEKSTU(D14;6;1)+3*FRAGMENT.TEKSTU(D14;7;1)+FRAGMENT.TEKSTU(D14;8;1)+9*FRAGMENT.TEKSTU(D14;9;1)+7*FRAGMENT.TEKSTU(D14;10;1);10);10)
po to aby w formule sprawdzania poprawności PESELU zrobić to tak:

Kod: Zaznacz cały

=ORAZ(DŁ(D14)=11;WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(D14;11;1))=W14)
Bardzo moim zdaniem ciekawie o cyfrach kontrolnych napisano tutaj: https://romek.info/ut/kody.html
Dla cyfry kontrolnej PESEL-u pierwotnymi wagami pozycji były liczby 1, 3, 7, 9, 1, 3, 7, 9, 1, 3. Wykorzystanie tych wag oraz wagi 1 dla jedenastej cyfry w PESELU tworzy sumę, której ostatnią cyfrą jest 0 jeżeli numer PESEL jest prawidłowy. Wystarczy zatem obliczyć modulo 10 takiej sumy. Wynik 0 oznacza, że kod jest poprawny. Na tej zasadzie zbudowałem nowe obliczenie w tych kolumnach

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(I(CZY.LICZBA(WARTOŚĆ(D14));DŁ(D14)=11);MOD(MID(D14;1;1)+MID(D14;5;1)+MID(D14;9;1)+3*(MID(D14;2;1)+MID(D14;6;1)+MID(D14;10;1))+7*(MID(D14;3;1)+MID(D14;7;1))+9*(MID(D14;4;1)+MID(D14;8;1))+PRAWY(D14;1);10);1)+DŁ(E14)
Jeśli wynik jest <>0 to znaczy, że jest błąd. W tej formule dodaję długość ciągu w komórce E, dzięki temu sygnalizuję także błąd, gdy wpisano PESEL prawidłowy a oprócz tego nr innego dokumentu. Natomiast formatowanie warunkowe sprawdza taką formułę:

Kod: Zaznacz cały

I(DŁ(D14)>0;W14<>0)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

hey w libre ofice nie zlicza mi wszystkich kolum mianowice ŁĄCZNA WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA W ZWIĄZKU ZE SPADKIEM OBROTÓW:
Była informacja ze plik jest za duzy i nie wszytsko mogło się wgrac,
czy jakaś dobra duszyczka jest w stanie mi pomóc w tym tyg musze wysłać do do pup.
Załączniki
DEFS_kalkulator_2020_05_14_v.4.6 no.xlsx
(101.86 KiB) Pobrany 165 razy
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

Ok to ogarnelam i znowu komunikat „wpisz hasło ponownie „ ochrona arkusza jakie hasło mam wpisać ?
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

Pobrałem plik, wprowadziłem jakieś dane i zapisałem. Nie prosiło się o hasło.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

I wszystko zlicza prawnie ?
Ja mam ten libre 6.4
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

jakieś wyniki otrzymałem, wpisywałem wartości do pól żółtych, a samo wypełniało mi wszystkie pola niebieskie.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Anetaa
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 20, 2020 11:09 am

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Anetaa »

oK TP MOJE WYNIKI ,ALE OK JA JUŻ ODPUSZCZAM NIE NADAJE SIĘ DO TEGO :roll:
Załączniki
DD.xlsx
(98.64 KiB) Pobrany 165 razy
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: problem formuła nie zlicza

Post autor: Rafkus »

i gdzie problem?
dd.jpg
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ