Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
mazurek
Posty: 7
Rejestracja: czw maja 30, 2019 12:07 pm
Kontakt:

Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: mazurek »

Mam prostą funkcję liczącą sumę pól od A1 do A10.
Potrzebuję wstawić obok dla pól B1 do B10 ptaszek wyboru na zasadzie tak nie. Domyślnie byłoby tak lub 1. Po wyborze nie lub 0 funkcja nie zliczałaby pola dla rubryki A.
Przykładowo dla pól od A1 do A10 są liczby. Pola od B1 do B9 mają opcję tak/prawda ostatnie pole B10 ma fałsz/0 i funkcja nie zlicza sumy dla pola A10.

Stworzyłem funkcję:
=SUMA.JEŻELI(F37:F76;"=tak";G37:G76)
działa poprawnie. Chciałbym jednak by zamiast wpisywać w pola F wartość tak nie, był ptaszek wyboru. Czy w Calc można wstawić pole wyboru "ptaszek" ?
NeoOffice 2.2.3, MacOS 10.4
kotwica
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: Jermor »

To najpierwszy sposób

Kod: Zaznacz cały

=SUMA.JEŻELI(B1:B10;1;A1:A10)
Jeżeli chciałbyś otrzymać wynik sumy tych komórek, które obok, w kolumnie B, mają cokolwiek wpisane, formuła może być taka:

Kod: Zaznacz cały

=SUMA(A1:A10)-SUMA.JEŻELI(B1:B10;"" ;$A$1:$A$10)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: Jermor »

mazurek pisze:Czy w Calc można wstawić pole wyboru "ptaszek" ?
Można. Jest to jednak robota dla każdej komórki.
  • Wstawiasz do komórki B1 formant "Pole wyboru"
  • We właściwościach formantu, w zakładce "Dane" ustalasz, że komórką połączoną z formantem jest B1. Przełączanie formantu wstawia do komórki wartości PRAWDA lub FAŁSZ.
  • Nie wiem co bedzie sie działo z wyglądem twojego arkusza, więc w tych samych właściwościach, w zakładce "Ogólne" ustaw opcję "Zakotwiczenie" na stan "Do komórki".
  • Tę czynność wykonujesz dla kolejnych komórek od B2 do B10.
  • Uwaga: nie można zmienić rozmiaru krateczki, w której stawia się "ptaszek". Rozmiar formantu nie jest tożsamy z rozmiarem tej kratki.
  • Położenie formantu wewnatrz komórki możesz regulować parametrami "PozycjaX" i "PozycjaY" w tej samej zakładce "Ogólne".
  • By korzystać z funkcjonalności formantu musisz wyłączyć "Tryb projektu".
  • Aby ukryć wyświetlanie wartości logicznych w obszarze B1:B10 przypisz czcionce kolor tła tej komórki.
jako sumę możesz wpisać pierwszą formułę z mojego poprzedniego postu albo skorzystać z formuły macierzowej w postaci

Kod: Zaznacz cały

=SUMA(A1:A10*B1:B10)
Formulę macierzową zatwierdza się skrótem klawiaturowym CTRL+SHIFT+ENTER
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
mazurek
Posty: 7
Rejestracja: czw maja 30, 2019 12:07 pm
Kontakt:

Re: Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: mazurek »

W poradniku https://www.youtube.com/watch?v=CqS4DaZ7NSQ jest pokazane chceck box. Ja w swoim CALC nie mam takiego pola. Jak wstawić "pole wyboru" ?
Obrazek
NeoOffice 2.2.3, MacOS 10.4
kotwica
mazurek
Posty: 7
Rejestracja: czw maja 30, 2019 12:07 pm
Kontakt:

Re: Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: mazurek »

Poradziem sobie z dodaniem "pole wyboru" ale jest ono nieaktywne. Jak to uaktywnić? Włączy / wyłącz kreatory nic nie zmienia.
NeoOffice 2.2.3, MacOS 10.4
kotwica
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wyświetlenie sumy pól jeśli zaznaczone

Post autor: Jermor »

Napisałem ci. Musisz wyłączyć "Tryb projektu". Na twojej ilustracji, w okienku "Formanty", to jest druga ikonka od lewej strony, "ekierka z linijką".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ