PNG i przeźroczystość...

Użytkowanie edytora dokumentów
KrisPOD
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 18, 2010 4:42 pm

PNG i przeźroczystość...

Post autor: KrisPOD »

witam,

mam taki problem ... zrobiłem dokument w Openoffice Write i wstawiłem tam .jpg jako tło strony i do tego .png jako stopkę (.png to text na przeźroczystym tle)
wszystko pięknie wygląda ... zapisuję zamykam i otwieram ponownie a tu .png ma tło z .jpg z tła strony :)
jest jakaś szansa na to aby ten .png miał przeźroczyste tło i wyświetlał to co jest pod nim ? Dodam, że plik zapisuję jako .doc MS office 97/2000/xp

pozdrawiam
OpenOffice 3.1 na Windows XP/7
szumekjac
Posty: 14
Rejestracja: czw cze 04, 2009 7:30 am
Kontakt:

Re: PNG i przeźroczystość...

Post autor: szumekjac »

Możesz dać jakiegoś screena z ekranu LCD?
Jak zapiszesz jako ODT to co się dzieje?
Ostatnio zmieniony wt cze 04, 2013 10:11 am przez szumekjac, łącznie zmieniany 1 raz.
KrisPOD
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 18, 2010 4:42 pm

Re: PNG i przeźroczystość...

Post autor: KrisPOD »

no takie coś wychodzi ... po lewej dokument OpenOffice po zapisie jako .odt i .doc a po prawej po ponownym otwarciu jako .odt i .doc (Office 97/200/xp)
Załączniki
Untitled-1.jpg
OpenOffice 3.1 na Windows XP/7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: PNG i przezroczystość...

Post autor: Jan_J »

Częściowo potwierdzam.

To znaczy, jak mam tło w stylu strony i obrazek z przezroczystością nad nim, to po zapisaniu doc i otwarciu go (we Writerze) tła na stronie nie ma, ale jest w obszarze grafiki.

Przy zastosowaniu formatu OpenDocument wszystko wydaje się w porządku. Pewnie chodzi o to, że doc ma zupełnie inną koncepcję struktury strony itp., i import doc-a nie zapewnia odtworzenia stanu sprzed eksportu.

Nie wiem co się stanie, kiedy obrazek nie będzie miał przezroczystości.

Wypadałoby pogrzebać w bugzilli pod kątem znalezienia odpowiedniego błędu.

Przy okazji, zapewne masz jakiś powód, by tekst umieszczać w postaci grafiki z przezroczystym tłem, zamiast w postaci tekstu?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
KrisPOD
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 18, 2010 4:42 pm

Re: PNG i przeźroczystość...

Post autor: KrisPOD »

no taaa .. muszę dać stopkę z przeźroczystym tłem a tło strony musi być od góry do dołu strony
więc muszę jakoś to zrobić aby ten .png nie brał .jpg z tła strony

wie ktoś jak to rozwiązać ?
OpenOffice 3.1 na Windows XP/7
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: PNG i przeźroczystość...

Post autor: zulu144 »

Doce maja inna strukturę strony. Stopki i Nagłówki są poza marginesami strony, a tło strony to znak wodny (wyświetlany ze zmianą intensywności kolorów).
W OO nagłówki i stopki mieszczą sie w marginesach strony.
Z tego powodu nie da się zachować zgodności odt i doc w prezentacji,
A już kompletnie bezsensowna jest praca na docach w OO.
Nawet w samych pakietach-wersjach MS Office jest z tym problem.

Zastanów się co chcesz zrobić i nad logiką, bo wzajemnie przeczysz sobie.
Obrazek w stopce ma być przezroczysty i jednocześnie nie ma ma być widoczne tło strony.
Tego się nie da zrobić w OO. Można natomiast tak przygotować tło strony, ze będzie odpowiednie na stopce lub nie sięgało do stopki..
Np. w IrfanView szybko można powiększyć kadr obrazu o border we właściwym kolorze i szerokości z dowolnej strony.
Sposobów umieszczania samego tła strony jest wiele, ale nie ma „od góry do dołu”, powierzchniowy jest we wszystkich kierunkach.

Aby zachować pseudo zgodność można odpowiednio zakotwiczyć obrazek na stronie w tle ale to wymaga jeszcze dodatkowych szczegółowych ustawień i nie gwarantuje sukcesu.

W OO poza tym trzeba uważać z rozdzielczością grafik, bo można mieć kłopot z wydrukiem dokumentów na niektórych drukarkach, nawet po eksporcie do pdf i drukowaniu w pdf jako grafiki.

PS.
Kartka w MS Office to ramki stron (l.m. bo może być kilka o różnych marginesach na jednej „stronie”). Wyróżnia się i specjalne ramki strony jakim są nagłówek i stopka.
A w OO w ramce strony mieści się nagłówek i stopka.

Nie wiem czy ktokolwiek zrozumiał. Efekt jest taki ze nagłówek i stopka z odt traktowana jest jak ramka strony w doc przy zastosowaniu tła strony. W MS 2000 w ogóle mogą być niewidoczne tła strony.
Dodatkowo dochodzą chyba bugi w samym OO, w zależności, gdzie ustawiam tło, czy w stylach strony [F11], czy w pasku narzędziowym format strony, a może nawet od samej zawartości stopki.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
KrisPOD
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 18, 2010 4:42 pm

Re: PNG i przeźroczystość...

Post autor: KrisPOD »

nie przeczę sobie ... chodzi o to, że daje jako stopkę (wstaw obrazek) wstawiam png z przeźroczystym tłem i ma być widać właśnie tło strony ale nie tak jak na załączonych w poprzednim poście obrazku
ma być widać tło ale nie kaszanić go :) a to różnica

spoko zrobiłem to w MS Word 2007 i teraz tylko ustawiłem marginesy po 1 cm i w MS W ok ale w OO jest tak, że tło się dostosowało do marginesów
hmmm oj oj oj

dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi

pozdro
OpenOffice 3.1 na Windows XP/7
ODPOWIEDZ