Tworzenie PDF-a z aktualną datą

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Tworzenie PDF-a z aktualną datą

Post autor: heillos »

Czy da się stworzyć we Writerze takiego PDFa, który będzie miał w treści datę aktualną w momencie wydruku tego PDFa?
W samym Writerze jest pole Aktualna Data, ale po stworzeniu PDFa ta data się już zamraża. A chodzi o to, żeby PDF wrzucony w obieg miał na wydruku zawsze datę bieżącą.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworzenie PDF-a z aktualną datą

Post autor: Jan_J »

`Goły` PDF nie rozumie co to jest „aktualna data”; nie wie nawet co to „data”.
Format PDF umożliwia zagnieżdżanie różnego rodzaju struktur -- niekoniecznie PDF-owych -- w dokumencie, tak by potem podczas oglądania były interpretowane przez przeglądarkę. Oczywiście pod warunkiem, że potrafi to zrobić.
Narzędzia Adobe mają taką funkcjonalność; potrafią interpretować zagnieżdżony w PDF-ie kod JavaScript. Inne, z tych co znam -- nie. Więc jeżeli dopuszczamy, by czytelnik wybierał sobie narzędzie, to czarno widzę.

Jedyne działające narzędzie, jakie znalazłem do tego szczególnego celu (zegar z aktualną datą), to pakiet LaTeX-a o nazwie tdclock.
Natomiast nic mi nie wiadomo, by we Writerze dało się włączyć taki skrypt do PDFa, i to jeszcze metodami rodem z `interfejsu użytkownika`. Ale może gdzieś było/jest jakieś rozszerzenie?

PS
A już „na wydruku”? bez szans. Tyle jest sposobów na drukowanie PDF-ów, włącznie z bezpośrednim drukiem ze slotu usb w drukarce. Czy każdy z nich miałby umieć interpretować JS, który nie należy do standardu PDF?

Chyba że inna metoda. Nie znam takiej, ale może istnieje.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Tworzenie PDF-a z aktualną datą

Post autor: heillos »

Aż tak daleko nie musimy iść, bo ten PDF jest formularzem. Więc wystarczy tam, gdzie czytnik umie czytać pola formularza. Jeśli ktoś wydrukuje z pena na mondrej drókarce, to pół biedy. Natomiast jak faktycznie odpali go tak, żeby wypełnić imię, nazwisko, inne parametry, to chciałbym aby mu datę zgłoszenia samo wypełniało, zgodnie z aktualną datą, bo mi się ludzie w tym mylą :( A on to drukuje, podpisuje i zanosi i mam kwiatki ze złą datą.
ODPOWIEDZ