Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Witam czy można uzyskać taki efekt aby w jednym pliku mieć kopię arkusza z innego pliku, ale w taki sposób żeby po wykonaniu jakichś zmian w tym oryginalnym arkuszu widzieć je również w tej kopi.??
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jermor »

Nie rozumiem pytania. Masz dokument 1 i dokument 2. Chcesz aby w dokumencie 1 zobaczyć zawartość dokumentu 2. To można osiągnąć.
W dokumencie 1 możesz zawsze wpisać formułę w postaci
='file:///dysk:/ścieżka dostępu/Dokument 2.ods'#Nazwa arkusza.adres komórki
co może wyglądać np tak:

Kod: Zaznacz cały

='file:///Z:/Forum oo/Kalendarzyk.ods'#$Arkusz1.D6
Otwórz na chwilę twój dokument 2. W dokument 1 wybierz arkusz i komórkę, w której chcesz mieć pierwszą skopiowaną wartość. Wpisz znak = przejdź do dokument 2, wskaż właściwą komórkę i naciśnij ENTER. Otrzymasz wynik w postaci powyższego przykładu. Teraz możesz już zamknąć dokument 2, a otrzymaną formulę kopiować.
Dane z dokument 2 będą zawsze pobierane podczas otwierania pliku dokument 1. Jeśli ktoś w tym czasie dokona zmian w dokument 2 i je zapisze, to zmiany w dokument 1 nastąpią dopiero po wymuszeniu aktualizacji przy pomocy polecenia "Edycja -> Łącza do zewnętrznych plików -> Aktualizuj".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Ok, rozumiem ale czy muszę takie coś wykonać do każdej komórki?? Zależy mi na tym aby to był cały arkusz.

Jak robię tak jak napisałem to wyskakuje Błąd:540
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jan_J »

MarymeK pisze:Jak robię tak jak napisałem to wyskakuje Błąd:540
Sorry, ale nie napisałeś jak robisz.

Jeżeli zamiast całego arkusza wystarczy Ci jego ograniczony zakres, to wpisz coś w rodzaju
='file:///ścieżka_do_pliku_.ods'#$Arkusz1.A1:D20
i zatwierdź jako formułę tablicową, czyli <Ctrl+Shift+Enter>.

Możesz też tradycyjnie „przeciągnąć” wpisaną zwykłą (nie tablicową) formułę na dowolny region w arkuszu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Miało być tak jak napisał kolega Jermor.

Wpisuję tak ='file:///D:/marek/plik.ods'#$'Arkusz'.A1:AH36 zatwierdzam <ctrl+shit+Enter> i pokazuje #REF!
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jan_J »

Bo źle wpisujesz, i nie tak jak napisał Jermor.
Jest
='file:///D:/marek/plik.ods'#$'Arkusz1'.A1:AH36
Ma być
='file:///D:/marek/plik.ods'#$Arkusz1.A1:AH36
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jermor »

I ja i Jan_J opisaliśmy jak zbudować powiązanie z jedną lub wieloma komórkami.
Proponuję otwórz plik plik.ods, w twoim podstawowym pliku w wybranej komórce wpisz znak = , przejdź do pliku plik.ods do arkusza Arkusz1 i zaznacz w nim wymagany obszar i naciśnij CTRL+SHIFT+ENTER.
Błąd #REF! oznacza błąd odwołania.

Ale skoro chcesz dołączyć cały arkusz, to możesz to zrobić inaczej. Uaktywnij arkusz, obok którego chcesz dodać ten drugi.
Wybierz "Arkusz -> Wstaw arkusz z pliku".
Wybierz plik. Następnie zaznacz opcję gdzie ma zostać wstawiony ten nowy arkusz. W okienku "Z pliku" wskaż potrzebny arkusz oraz zaznacz opcję "Łącz z plikiem".
Arkusz zostanie dodany. Nie będziesz w nim widział żadnych formuł, o jakich tu pisaliśmy, jednak będzie on odzwierciedleniem pliku źródłowego. Jeśli dokonasz w nim jakichś zmian, to ponowne otwarcie pliku, albo polecenie "Edycja -> Łącza do zewnętrznych plików -> Aktualizuj" przywróci wartości z pliku źródłowego.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Wybierając opcję z konkretnymi komórki cały czas mam tylko błąd #REF! i nie wiem czemu, z kolei przy opcji z całym arkusze wyskakuje błąd że nie mam uprawnień, chociaż sam jestem właścicielem plików.
Załączniki
Zrzut ekranu 2019-11-15 o 21.23.47.png
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jermor »

Nie wiem co o tym sądzić. Błąd #REF! oznacza błąd w formule, polegający na wskazaniu nieistniejącego obiektu. Np. pomyłka w nazwie pliku, ścieżce dostępu czy nazwie arkusza. Dlatego sugerowałem aby otworzyć ten drugi dokument obok i formułę zbudować poprzez wskazanie potrzebnej komórki a nie wpisywanie całego ciągu tekstowego określającego dostęp do niej. Calc utworzy stosowne odwołanie sam, używając tam gdzie jest to potrzebne apostrofów ograniczających.
Nie jestem pewien czy problemem nie jest sama nazwa pliku. Występują w niej znaki spacji, które w notacji URL zamieniane są na %20.
Spróbuj zbudować powiązanie między jakimiś przykładowymi plikami utworzonymi doraźnie, no potrzeby testu.
No i jak zwykle pojawia się problem wersji, która z definicji nie jest traktowana jako stabilna.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Tak też właśnie robię tworzę pliki tylko dla sprawdzenia zawsze jest to samo. Na zrzutach pokazane jak to wygląda. Która wersja jest ostatnią stabilną, może w tym leży problem??
Załączniki
opcja z łączeniem do pliku
opcja z łączeniem do pliku
Opcja z użyciem formuły tablicowej &lt;ctrl+shit+Enter&gt;
Opcja z użyciem formuły tablicowej <ctrl+shit+Enter>
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jermor »

Ostatnią stabilną jest 6.2.8
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
MarymeK
Posty: 34
Rejestracja: sob lis 24, 2018 1:20 am

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: MarymeK »

Wygląda na to że problemem faktycznie była wersja, pobrałem wersję 6.2.8 i działa jeden i drugi sposób.
W jaki sposób ustawić aby aktualizacja była automatyczna w edycji łącza widzę że jest taka opcja ale nie mogę jej wybrać.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopia arkusza 1:1 w innym pliku

Post autor: Jermor »

Automatyczna aktualizacja łącz jest możliwa tylko dla łącz typu DDE. W Calc-u takie łącze do innego arkusza można utworzyć za pomocą funkcji DDE.
Czyli dla tego rodzaju łącz jakich używasz ta opcja jest niedostępna.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ