Brak kreski w footnote

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Brak kreski w footnote

Post autor: heillos »

Typowo footnote jest oddzielane kreską, ale taką krótką, nie na cały ekran (patrz plik poprawne.png w załączniku). Jednak w niektórych dokumentach program mi nie wyświetla tej kreski (patrz plik zepsute.png w załączniku).

Czy ktoś wie, jak to naprawić?
Załączniki
zepsute.png
poprawne.png
poprawne.png (1.22 KiB) Przejrzano 2423 razy
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brak kreski w footnote

Post autor: Jan_J »

Jest najlogiczniej, jak można sobie wyobrazić: opis separatora należy do stylu strony.

Możesz zarządzać przez F11 / Style strony / (styl o który Ci chodzi) / Modyfikuj / [zakładka Przypis Dolny]
Ew. Format / Strona -- to jest mniej logiczne, bo wprowadzone zmiany dotyczą nie tyle bieżącej strony, co zastosowanego w niej stylu. Ale tak jest bezpieczniej dla dokumentu; inaczej spójność wyglądu stron byłaby stale zagrożona formatowaniem doraźnym.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Brak kreski w footnote

Post autor: heillos »

Dzięki, fakt – Writer nie ma z logiką wiele wspólnego. Szukałem w stylu Footnote, nie wpadłem że w stylu strony to siedzi. Swoją drogą – ciekawe czemu dla tego dokumentu się skopało.

Brakuje mi tej nieszczęsnej opcji kopiowania stylów pomiędzy dokumentami :( usunęli ją lata temu i kaplica. Kiedyś można było jakoś ujednolicać dokumenty kopiując style pomiędzy nimi, a teraz kiszka.
W ogóle przydałby się jakiś system centralnego zarządzania stylami. Jak w HTML+CSS. Podpinasz jeden arkusz stylów i masz. Bo teraz modyfikacja czegoś w 100 dokumentach to jest faktycznie Wielka Przyjemność.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brak kreski w footnote

Post autor: Jan_J »

Zarządzanie elementami układu strony przez styl strony jest bardzo logiczne.
Style stron są jednym z lepszych oryginalnych pomysłów zrealizowanych we Writerze.

Co do zewnętrznego zarządzania stylami, racja. Tyle że jest to trudne. Pamiętajmy, że pochopna zmiana w czymś w rodzaju CSS odbije się na nieograniczonej liczbie dokumentów. Od kilkudziesięciu lat nie przebił się żaden pomysł tego typu, który zyskałby powszechną aprobatę. Najbliżej ogólnego pomysłu stylu jest klasa dokumentów w LaTeX-u; niestety: dla wielu ludzi i zastosowań zupełnie nie do przyjęcia.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Brak kreski w footnote

Post autor: heillos »

Ale to ja wiem do jakich dokumentów mam dany styl przypisany. Więc zmieniam CSS i już.
Kiedyś we Writerze dało się choć kopiować style między dokumentami (choć i tak ręczne kopiowanie przy 100 dokumentach słabe jest). Ale potem zlikwidowali nawet to kopiowanie. Więc teraz w ogóle mam zabawę w ręczne poprawianie 100 dokumentów. Zabawa jest przednia.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Brak kreski w footnote

Post autor: Jermor »

Wydaje mi się, że coś na kształt CSS istnieje. Bazuje na pliku szablonu. Każdy dokument powstaje na podstawie swojego szablonu. Potem użytkownicy dodają w nich rożne swoje style, ale dokument jest ciągle podpięty pod szablon z którego został utworzony. Jeśli w szablonie zostaną dokonane zmiany, to otwarcie takiego dokumentu zasygnalizuje to umożliwiając zmodyfikowanie stylów w dokumencie. Jest to opisane w dokumentacji (https://documentation.libreoffice.org/a ... _424592115):
Updating a document from a changed template
If you make any changes to a template and its styles, the next time you open a document that was created from the template before the changes, a confirmation message is displayed.

To update the document:

1) Click Update Styles to apply the changed styles in the template to the document.

2) Select Keep Old Styles if you do not want to apply the changed styles in the template to the document (but see the Caution notice below).

Caution

If you choose Keep Old Styles, the document is no longer connected to the template, even though the template is still listed under File > Properties > General. You can still import styles manually from the template, but to reconnect it to the template, you will have to copy it into an empty document based on the template.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ