Kilka kolorów w jednej komórce.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
4greg4
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 20, 2016 10:45 am

Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: 4greg4 »

Jestem kompletnym nowicjuszem jeżeli chodzi o OpenOffice Calc.
Mam następujące pytanie :
Czy istnieje możliwość osiągnięcia czegoś takiego w danej komórce ? (jak na obrazku)
Chodzi mi o to aby komórka była dokładnie w 50% wypełniona kolorem fioletowym, i w 50% kolorem zielonym
Obrazek

I drugi przykład. 25% kolor fioletowy, 25% żółty i 50% kolor zielony
Obrazek

Wiem że można kombinować wstawiając w komórkę obiekty, typu prostokąt o określonym kolorze, ale bardzo mi zależy aby miało to odniesienie w konkretnych procentach. Czy istnieje jakaś inna metoda ?
Ostatnio zmieniony wt paź 15, 2019 1:55 pm przez 4greg4, łącznie zmieniany 2 razy.
LibreOffice Wersja: 6.3.2.2 (x64), Windows 10 64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: Jermor »

Rozumiem, że chodzi o to aby tłem komórki był zaproponowany układ kolorów.
Takie rozwiązanie nie jest możliwe w inny sposób niż przygotowanie układu dwóch przylegających prostokątów (pierwszy wariant) i układu trzech prostokątów (drugi wariant). Czyli jak to napisałeś poprzez kombinowanie z wstawieniem obiektów. Samo przygotowanie takich układów nie jest szczególnie skomplikowane. Problem pojawi się gdy takie tło należy umieścić w wielu komórkach. Obiekty graficzne znajdują się w niezależnej warstwie arkusza, nie podlegają w tym przypadku zasadom kopiowania komórek, więc sens zastosowania takiego tła dotyczy raczej sytuacji, gdy ma ono się znajdować w kilku komórkach.
Zastosowanie takiego tła będzie miało sens, gdy będzie się ono proporcjonalnie dopasowywało do wielkości komórki a do samej komórki będzie można wpisywać jakieś wartości albo formuły. Odpowiednie możliwości są tylko w LibreOffice.
Oto jak to zrobić (przepis na trzy prostokąty 25%, 25%, 50%):
  1. Narysować w arkuszu pierwszy prostokąt. Jego wielkość nie ma znaczenia, więc lepiej narysować na tyle duży by łatwo go było "obsługiwać".
  2. Kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać "Pozycja i Rozmiar".
  3. W sekcji "Rozmiar" wyłączyć opcję "Zachowaj proporcje" i ustalić szerokość np. na 1 cm. Nacisnąć OK.
  4. Przy zaznaczonym obiekcie zrobić jego kopię (CTRL+C) a następnie dwukrotnie wkleić (CTRL+V). Dwa nowe obiekty zostaną umieszczone jeden na drugim w położeniu aktualnie aktywnej komórki.
  5. Przyciągnąć te dwa obiekty do pierwszego obiektu, tak aby znajdowały się obok siebie.
  6. Kliknąć prawym przyciskiem myszki na trzecim obiekcie, wybrać ponownie "Pozycja i rozmiar" i w sekcji "Rozmiar" ustawić jego szerokość na dwukrotnie większą od tej ustawionej w punkcie 3. (w ten sposób uzyskamy proporcje 25%, 25% i 50%).
  7. Ponownie kliknąć prawym przyciskiem myszki na trzecim obiekcie i wybrać "Obszar" oraz wskazać potrzebny kolor.
  8. Jeszcze raz kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać "Linia" i we "Właściwościach linii" wybrać "Styl" - "-brak-"
  9. Punkty 7. 8. wykonać dla pozostałych obiektów.
  10. Zaznaczyć wszystkie obiekty. Pojedynczo zrobi się to, klikając każdy obiekt z równocześnie przytrzymanym klawiszem SHIFT.
  11. Wyrównać je względem środkowej linii poziomej. Na wspólnie zaznaczonych obiektach kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać "Wyrównaj -> Do środka"
  12. Zaznaczyć tylko lewy (pierwszy) prostokąt i trzymając naciśnięty klawisz LEWY-ALT przesuwać go przy pomocy strzałek na klawiaturze "W prawo" i "W lewo" tak aby "przyłączył się do drugiego prostokąta.
  13. To samo zrobić z trzecim prostokątem.
  14. Ponownie zaznaczyć wszystkie trzy prostokąty i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać "Grupuj".
  15. Teraz znowu kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać "Zakotwiczenie -> Do komórki (zmień rozmiar z komórką)" a następnie po kolejny kliknięciu "Dopasuj do rozmiaru komórki".
  16. Ostatnią czynnością jest kliknięcie prawym przyciskiem i wybór "Rozmieść -> W tle".
Obiektów umieszczonych w tle nie można zaznaczyć, np. po to, aby je usunąć, poprzez kliknięcie ich myszką. Trzeba to zrobić wykorzystując akcję "Zaznacz". Przywołaj na moment pasek narzędzi "Rysunek" albo "Formanty". Pierwszą ikonką w tych zestawach jest biała strzałka nachylona w lewo, to jest ikonka "Zaznacz". Kliknięcie jej włącza ją i od tego momentu kliknięcie myszką jest traktowane jak wybór obiektu. Jeśli kliknięcie nie nastąpi na obiekcie ikonka "Zaznacz" zostanie wyłączona.
Plik poglądowy poniżej.
Załączniki
4greg4.ods
(9.83 KiB) Pobrany 120 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
4greg4
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 20, 2016 10:45 am

Re: Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: 4greg4 »

Bardzo dziękuję za szczegółową i wyczerpującą odpowiedź !
LibreOffice Wersja: 6.3.2.2 (x64), Windows 10 64bit
4greg4
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 20, 2016 10:45 am

Re: [SOLVED]Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: 4greg4 »

Prawie wszystko mi działa, ale jest jeden dziwny problem :

1. Stworzyłem sobie kilka obiektów/kształtów (są zgrupowane)

Obrazek

2. Obiekt gdzie jest podział kolorów 50%/50% umieszczam w komórce opisanej jako T8s, zakotwiczam do tej komórki, dopasowuję do rozmiaru komórki i rozmieszczam w tle. Na tą chwilę jest wszystko ok.

Obrazek

3. I teraz pojawia się problem : zapisuję arkusz, i po ponownym otworzeniu mam coś takiego :
Zmienia mi kształt obiektów.

Obrazek
LibreOffice Wersja: 6.3.2.2 (x64), Windows 10 64bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: Jermor »

Rzeczywiście jest tak jak napisałeś. Najpierw sądziłem, że to problem twojej najnowszej wersji Calc. Jednak w mojej, starszej, też tak jest.
Wygląda na to, że te ustawienia nie są przechowywane z plikiem i ponowne wczytanie przywraca wymiar pierwotny obiektu.
Moje obserwacje wskazują na to, że nie jest zapamiętywana opcja "Dopasuj do rozmiaru komórki". Opcja jest wykonana na bieżącym arkuszu ale po jego ponownym wczytaniu utracona.
Rozwiązanie jakie odkryłem jest dziwaczne ale spełnia wymagania.Oto jak to zrobiłem. Zakładam, że działam na dokumencie z źle wyświetlonymi obiektami, czyli takim jaki pokazałeś na ilustracji. Na przykładzie twojej komórki T8s
Zaznaczam obiekt i ponownie (na chwilę) wybieram "Dopasuj do rozmiaru komórki" a następnie po wybraniu "Pozycja i rozmiar" zapisuję sobie jego wymiary i wywołuję "Anuluj".
Cofam akcję dopasowania (CTRL+Z), na oryginalnej wersji obiektu wybieram ponownie "Pozycja i rozmiar" i wpisuję zanotowane wymiary.
Po zatwierdzeniu wymiarów obiekt zmienia położenie, więc ponownie przesuwam go w arkuszu tak aby pokrywał się z wybraną komórką. Należy obserwować wskaźnik zakotwiczenia aby nie przeskoczył do innej komórki niż ta przewidziana na obiekt.
Teraz należy upewnić się, czy nadal zakotwiczenie to "Zakotwiczenie -> Do komórki (zmień rozmiar z komórką)".
W ten sposób należy "obrobić' pozostałe tego typu komórki.
Zapisać plik. Po jego ponownym otwarciu obiekty będą się dopasowywały do rozmiarów komórki bez niespodzianek.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
4greg4
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 20, 2016 10:45 am

Re: Kilka kolorów w jednej komórce.

Post autor: 4greg4 »

Dziękuję jeszcze raz. Podana przez Ciebie metoda faktycznie działa, ale jest bardzo dużo "dłubaniny" - szczególnie że mam sporo matryc/komórek które muszę w ten sposób "obrobić"
Finalnie osiągnąłem zamierzony efekt w excellu (nie wiem czy na forum OO można o tym pisać) - wprawdzie tam też trochę się męczyłem - nie da się tam przesunąć obiektu/kształtu "pod spód" tak aby był widoczny tekst.
Udało mi się to dosyć prosto obejść tworząc w komórkach tekst również jako obiekt - wtedy było już z górki. Plusem było w excellu też to że można dociągać obiekty do siatki (przypuszczam że w LibreOffice pewnie też jest taka funkcja)
Nie wiem czy Twoje rozwiązanie traktować jako SOLVED, czy takie trochę semiSOLVED ? :)

Jedna z matryc :

Obrazek
LibreOffice Wersja: 6.3.2.2 (x64), Windows 10 64bit
ODPOWIEDZ