[SOLVED] Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Użytkowanie edytora dokumentów
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

[SOLVED] Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: open »

.
Dzień Dobry
proszę o pomoc, w zapewne bardzo łatwej sprawie, ale ja nie mogę sobie z tym poradzić.

Kiedy to tylko możliwe staram się nie używać myszy, tylko samej klawiatury, żeby było szybciej.

Mam jednak problem z mnemonikami w menu Writera.

naciskam:
Alt, w, (menu, Widok)
następnie chcę wybrać Powiększenie za pomocą klawiatury, bo ma podkreśloną literę P, ale po naciśnięciu p włączają się Paski narzędzi, które są wyżej na liście menu.
.
menu_Mnemoniki_p_.jpg
W jaki sposób wejść w Powiększenie za pomocą samej klawiatury, bez użycia myszy ?
Skoro Powiększenie ma mnemonika to na pewno jest jakiś sposób.

(W tym menu jest jeszcze jedno podkreślone p Nazwy pól. Ta pozycja menu też powinna być dostępna z klawiatury po naciśnięciu p.)

Bardzo proszę o pomoc
.
Ostatnio zmieniony sob maja 18, 2019 7:43 pm przez open, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: Jan_J »

Przewijać strzałkami v i ^ , a po aktywacji danego pola rozwinąć podmenu strzałką >
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: open »

.
Jan_J pisze:Przewijać strzałkami v i ^ , a po aktywacji danego pola rozwinąć podmenu strzałką >
To co napisał powyżej Jan_J jest jakby naturalnym i oczywistym zadziałaniem w takim przypadku. Jednak nie o to mi chodziło.

Przypomnę, że zależy mi na użyciu mnemonika P na samym dole listy Menu, Widok.

Aby po otwarciu Menu, Widok zjechać do Powiększenie trzeba nacisnąć 25 RAZY strzałkę w dół. Więc NIE TĘDY DROGA! Nie używa się myszy bo bez myszy jest szybciej, ale podane przez Jan_J rozwiązanie problemu nie idzie w kierunku przyspieszenia, a bardzo skutecznie spowalnia.

Praktyka pokazuje, że szybciej niż strzałkami zrobimy to za pomocą myszy. Chodzi mi o znalezienie sposobu na sprawne używanie Menu Writera za pomocą podkreślonych literek.

Więc nadal problem nie rozwiązany. Cały czas zależy mi na wyjaśnieniu, w jaki sposób użyć litery p na klawiaturze do otwarcia Powiększenie z Menu, Widok.

W końcu ta literka P z jakiegoś powodu JEST PODKREŚLONA ?
.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: Jermor »

Jeśli taka sama litera jest przypisana do kilku poleceń trzeba po pierwszym naciśnięciu nacisnąć ją ponownie. Problemem jest gdy pierwsze naciśnięcie rozwinie boczne menu. Trzeba wówczas najpierw nacisnąć ESC a potem potrzebną literę.
A tak w ogóle, to w wersji 6.1.5 powiększenie ma podkreśloną literę z.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: Jermor »

No i jeszcze jedno. Jeżeli częściej korzystasz z powiększania i wolisz aby pierwsze "p" dotyczyło tego polecenia, przejdź do "Narzędzia -> Dostosuj..." w zakładce "Menu" znajdź listę poleceń "Widok" i przesuń "Powiększenie" na górę wykazu, aby to ono było pierwsze z literą "p".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
open
Posty: 67
Rejestracja: śr lis 06, 2013 4:31 am

Re: Writer, Menu bez myszy, za pomocą klawiatury

Post autor: open »

Jermor pisze:Jeśli taka sama litera jest przypisana do kilku poleceń trzeba po pierwszym naciśnięciu nacisnąć ją ponownie. Problemem jest gdy pierwsze naciśnięcie rozwinie boczne menu. Trzeba wówczas najpierw nacisnąć ESC a potem potrzebną literę.
A tak w ogóle, to w wersji 6.1.5 powiększenie ma podkreśloną literę z.
.
Sprawdziłem to działa. Bardzo dziękuję. To zupełnie rozwiązuje problem.

Temat można zamknąć.
.
LibreOffice 7.5.0.3 Win10
ODPOWIEDZ