Strona pozioma, nagłówek i stopka jak w pionowej

Użytkowanie edytora dokumentów
scanjet2
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 20, 2010 6:38 pm

Strona pozioma, nagłówek i stopka jak w pionowej

Post autor: scanjet2 »

Witam,
Jak w temacie... jak zrobić stronę poziomą która będzie miała nagłówek i stopkę jak w pionowej ?

Ja spróbowałem ustawić wymiary strony pionowej na wymiary strony poziomej... niby wszystko ładnie, nagłówek i stopka jak w pionowej ale jak daje żeby wydrukować to mi drukarka ucina połowę zawartości strony....
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Marek_Sz
Posty: 74
Rejestracja: pn lis 02, 2009 2:04 pm

Re: Strona pozioma, nagłówek i stopka jak w pionowej

Post autor: Marek_Sz »

Sposoby są dwa:

1:
Po pierwsze należy wstawić poziomą stronę (np. z gotowego stylu strony "Pozioma") - zakładam, że wiesz jak się to robi - i umieścić na niej treść, obrazek, tabelę, cokolwiek. Styl tej strony nie powinien mieć włączonych nagłówków ani stopek. "Nagłówek" i "Stopkę" należy wstawić przy pomocy odpowiednio ustawionych w stosunku do krawędzi strony ramek (Wstaw > Ramka...). W "Nagłówku" i "Stopce" należy jedynie odpowiednio obrócić tekst (Format > Znak > Pozycja). Położenie i wysokość ramek z "Nagłówkiem" i "Stopką" ustalasz na podstawie rzeczywistego położenia tych elementów na stronach pionowych.

2:
nie zmieniasz układu strony, dajesz normalny nagłówek i stopkę. Treść strony (tekst, tabelę, obrazek itd. itp.) tworzysz w OOo Draw wycinasz i wstawiasz z powrotem do OOo Draw jako plik graficzny (np. Metaplik GDI), obracasz wstawiony obraz a następnie wycinasz i wstawiasz do dokumentu tekstowego jako obrazek (np. Metaplik GDI). To rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia gdyż OOo Draw nie posiada pełnej funkcjonalności tekstowej Writera (np. brak kapitalików w zwykłych czcionkach). Jeżeli jednak masz do wstawienia jedynie ilustrację, rycinę bądź schemat i nie chcesz bawić się ze stylami stron i ramkami to jest to całkiem niezłe rozwiązanie.

Owocnej walki z materią.
LibreOffice 5.0 na Windows 7 [praca] i LibreOffice 5.1 (64 bit) na Windows 7 [dom]
scanjet2
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 20, 2010 6:38 pm

Re: Strona pozioma, nagłówek i stopka jak w pionowej

Post autor: scanjet2 »

Wielkie dzięki... mam do czynienia z tabelą w które jest pare ilustracji i trochę opisu... ale wydaje mi się że 2 sposób będzie lepszy :D

A tak na marginesie... wiesz może w takim razie gdzie powinenie znajdować się podpis tabeli ? równolegle do nagłówka czy równolegle to tabeli ?
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strona pozioma, nagłówek i stopka jak w pionowej

Post autor: Jan_J »

Zdecydowanie do tabeli
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ