Rysunek części okręgu

Użytkowanie edytora grafiki
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Rysunek części okręgu

Post autor: Maxbert »

Proszę o podpowiedź jak namalować w OO Draw cześć okręgu (pół-okręg, ćwierć-okręg itd.)?
Zależy mi na wersji wektorowej. Dowolne części koła mnie stanowią dla mnie problemu ale nie wiem jak to zrobić z okręgiem.

PZDR
MG
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Jermor »

Może wystarczy wybrać we właściwościach "Obszar" w zakładce "Kolor" ustawić "Wypełnienie" na "Brak" + ewentualnie przezroczystość na 100%?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Jan_J »

W LibreOffice Draw rysowanie łuku jest osobną funkcją.

W Apache Draw jedno co wymyśliłem, to naokoło:
narysować sektor koła, usunąć wypełnienie. To nie wystarcza, bo i łuk, i promienie są częściami tego samego obiektu i nie da się ot tak usunąć albo zmienić koloru części linii. Wobec tego zamieniamy (konwersja) na krzywą, zaznaczamy punkt środka koła i rozpinamy krzywą w tym węźle, po czym usuwamy oba powstałe węzły. Nie jest to szczyt marzeń, bo aktualizacja parametrów łuku w praktyce nie jest możliwa. Ale skalowalność jest zachowana.

Przy okazji, czy kąt wierzchołkowy, albo lepiej kąty początkowy/końcowy sektora da się określić numerycznie zamiast `na oko`?
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Maxbert
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:29 pm

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Maxbert »

W toku poszukiwań różnych możliwości wykryłem że jest coś takiego jak pasek narzędzi "Okręgi i owale". Nie umiem go włączyć tak aby był widoczny ale skorzystałem z jego ikony pt. "Łuk koła". Trochę mi to pomogło w narysowaniu potrzebnego mi ćwierć-okręgu. Kąt wierzchołkowy jest oczywiście na "oko". Za pomocą tej ikony próbowałem narysować prawie pełne koło i precyzyjnie przyciąć je do takiego kąta jaki potrzebuje. Niestety po próbie przycinania łuk konwertuje się na wycinek koła. Może jakieś makro do rysowania takiego łuku?
AOO 4.1.14, LO 7.5.5.2 (X86_64), Windows 10
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Jan_J »

Obawiam się że tak jak pisałem: konwersja wycinka na krzywą, rozpięcie jej i usunięcie wierzchołków leżących w środku okręgu.

A w sprawie dodatków, był kiedyś OOoCAD, czy może OOCad dla Draw, który pozwalał na w miarę cywilizowane zarządzanie kształtami. Nie wiem czy jest wciąż utrzymywany.
JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Astur »

Zrób tak (dla AOO 4.1.6):
  1. Otwórz Draw
  2. Po prawej stronie znajdziesz „Wstaw kształty”. Wybierz z niego „Wycinek pierścienia”, kliknij i narysuj.
    Panel kształtów
    Panel kształtów
    Przechwycenie obrazu ekranu_2019-04-28_22-57-35.png (28.05 KiB) Przejrzano 6026 razy
  3. Po wewnętrznej stronie zobaczysz żółty punkt. Złap go i dopchnij wewnętrzną krawędź łuku do zewnętrznej, tak aby stanowiły jedną linię.
  4. Przy użyciu tego samego uchwytu ustaw długość łuku tak jak chcesz. Jeżeli masz wątpliwości, to narysuj sobie pomocniczy romb (kwadrat przekręcony o 45°), aby za jego pomocą ustawić dokładnie ćwiartkę łuku. Potem możesz ten romb skasować.
  5. Jak uznasz, że wszystko jest cacy, przekonwertuj figurę w metaplik lub krzywą, co chcesz.
I już.
Jeżeli nadal nie będziesz rozumiał, nagram łopatologiczny filmik.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Astur »

Jan_J pisze:A w sprawie dodatków, był kiedyś OOoCAD, czy może OOCad dla Draw, który pozwalał na w miarę cywilizowane zarządzanie kształtami. Nie wiem czy jest wciąż utrzymywany.
Chodziło o coś takiego:
http://www.uwosh.edu/faculty_staff/alde ... s-CAD.html ?

:mrgreen:
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Samson
Posty: 38
Rejestracja: wt cze 14, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Poprad

Re: Rysunek części okręgu

Post autor: Samson »

robi się to za pomoc opcji Łuk koła
ikonke do tego znajdziesz tak, że wybierzesz "Dostosuj pasek narzędzi" dla któregoś z pasków
potem w części pasek narzędzi kliknij "Dodaj" - w kategorii wybierz "Rysunek" a tam znajdziesz opcje "Łuk", "Łuk koła", "Odcinek koła", "Odcinek elipsy" i wiele innych których normalnie w Drawie nie widać
OpenOffice 4.1 na Windows 7 Pro
Libre Office 4.2 na Windows 7 Pro
ODPOWIEDZ