[SOLVED] Płączenie daty i godziny z dwóch kolumn w 1 wartość

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
bbr555
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 12, 2019 5:52 pm

[SOLVED] Płączenie daty i godziny z dwóch kolumn w 1 wartość

Post autor: bbr555 »

Dzieńdoberek

W kolumnie A mam datę, w kolumnie B godzinę. Tak mi było wygodniej zbierać pewne dane. Teraz chciałbym to wrzucić na wykres. Zaznaczam że liczba wpisów każdego dnia jest inna, od 2 do 8. Dane obejmuję zakres około 50 dni
Chciałbym żeby oś X wykresu była osią czasu uwzględniającą datę i godzinę. Jakiś pomysł jak to ogarnąć? Próbowałem konsolidacji komórek, nie działa. POLACZ.TEKSTY zwraca tekst, a nie wartość liczbową. Próbowałem łączyć komórki, ale też dostaję tekst.
:crazy:
Ostatnio zmieniony sob mar 16, 2019 12:06 am przez bbr555, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 0.15.66 na Windows 3.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Połączenie daty i godziny z dwóch kolumn w jedną wartość

Post autor: Jermor »

Jeśli komórka pokazująca datę jest rzeczywiście liczbą odpowiadającą dacie (np 43537 to liczba odpowiadająca 13.03.2019) a komórka pokazująca czas jest faktycznie liczbą odpowiadająca czasowi (np. 0,33333 to godzina 8), to wystarczy dodać te komórki.
W przeciwnym wypadku
=DATA(Rok;Miesiąc;Dzień)+CZAS(Godzina;Minuty;Sekundy)
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
bbr555
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 12, 2019 5:52 pm

Re: Połączenie daty i godziny z dwóch kolumn w jedną wartość

Post autor: bbr555 »

Daty i godziny są wpisana w formacie czasu i daty YYYY-MM-DD i hh:mm, nie bardzo rozumiem drugą część odpowiedzi
OpenOffice 0.15.66 na Windows 3.1
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Połączenie daty i godziny z dwóch kolumn w jedną wartość

Post autor: Jermor »

To wartości z komórek są wyświetlane wg formatu. A więc można liczbę 43233,567 przedstawić w formacie hh:mm i wyświetlony zostanie odpowiadający ułamkowi tej liczby czas, albo tę samą liczbę w formacie YYYY-MM-DD i zostanie wyświetlona w postaci daty.
Tak naprawdę nie wiem jak te twoje dane są zorganizowane. Dlatego druga część odpowiedzi dotyczy sytuacji gdyby elementy składowe należało wyodrębnić z innych danych.
W pierwszym poście napisałeś
bbr555 pisze:w kolumnie B godzinę
Często godziny wpisuje się po prostu jako liczby całkowite, np. 18 a taka liczba odpowiada dacie a nie godzinie i wówczas trzeba byłoby wykorzystać funkcję CZAS. (=A+CZAS(B;0;0))
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
bbr555
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 12, 2019 5:52 pm

Re: Połączenie daty i godziny z dwóch kolumn w jedną wartość

Post autor: bbr555 »

Faktycznie wystarczyło zsumować komórki. Nawet nie przypuszczałem że to może być takie proste. Bardzo dziękuję za pomoc.
OpenOffice 0.15.66 na Windows 3.1
ODPOWIEDZ