każdy wyraz zaznaczony jako błąd

Użytkowanie edytora dokumentów
mikolus
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 12, 2019 8:29 pm

każdy wyraz zaznaczony jako błąd

Post autor: mikolus »

Od wielu lat używałem z powodzeniem OpenOffice jako alternatywy dla produktu Microsoft. Ostatnio Apache 4.1.5, niestety niedawno nagle przestała działać korekta błędów! Nic nie dodawałem, nic nie robiłem? Objawy takie, że jak jest włączona opcja korekty błędów, każdy wyraz jest podkreślony na czerwono. Zaglądałem w ustawienia: narzędzia-opcje-ustawienia językowe, i nic moje kombinacje nie pomogły. Mam ustawiony język polski.
W desperacji odinstalowałem wersję 4.1.5 i zainstalowałem 4.1.6 + download language pack i niestety bez zmian! Ciągle ten sam problem występuję.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam
OpenOffice 4.1.6 na Windows XP
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: każdy wyraz zaznaczony jako błąd

Post autor: Astur »

Poniżej zamieszczam sposób postępowania, który będzie niestety wymagał sporego wkładu z Twojej strony:

Zmień nazwę katalogu, w którym OOo trzyma dane użytkownika [1] i uruchom go ponownie, aby mieć czyste konto [2]. Następnie otwórz plik, który daje dziwne efekty i sprawdź, czy nadal się utrzymują. Są dwa wyjścia:
  • Efekty nadal się utrzymują
    i wówczas usuń z tego dokumentu wszystkie dane, a następnie zapisz go pod inną nazwą (aby nie utracić tego, co się w nim znajdowało), po czym wyślij go na forum do analizy.
    albo
  • Efekty znikły
    i wobec tego trzeba będzie zrobić tak:
    1. W folderze, w którym zmieniałeś nazwę katalogów roboczych OOo [1], powstały nowe katalogi zawierające nową konfigurację. Skasuj zawartość nowych katalogów. NOWYCH, a nie starych!
    2. Następnie przenieś zawartość starych katalogów OOo do tych nowych [3].
    3. Uruchom OOo (z poprzednimi ustawieniami, które zachowałeś, zmieniając nazwy), a potem zapisz w bezpiecznym miejscu swoje ulubione ustawienia, szablony itp. itd. Na wszelki wypadek, zrób też zrzuty ekranowe wszystkich ustawień. Najlepiej wrzucając je na jakiś host [4], skąd będziesz mógł je udostępnić w razie czego.
    4. Z kolei ponownie zmień nazwy starych katalogów [1] albo po prostu je spakuj (będą zajmować mniej miejsca [5]), na wypadek, gdybyś przypadkiem o czymś zapomniał.
    5. Ponownie uruchom OOo, co spowoduje odtworzenie czystych katalogów, a następnie wprowadź swoją konfigurację, sprawdzając za każdym razem, czy efekt błędu się pojawił. W ten sposób namierzysz to, czego nie zrobiłeś i będziesz wiedział, jak tego unikać.
__________
  1. Katalog ten znajduje się w ukrytym folderze \Users\[nazwa użytkownika]\AppData Są tam trzy podfoldery i trzeba przeszukać każdy z nich. Przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji na tych katalogach, upewnij się, że usunąłeś z pamięci wszystkie instancje soffice.exe!
  2. Zmień nazwę po to, aby po uruchomieniu wrócić do podstawowej konfiguracji i jednocześnie nie utracić swoich wypieszczonych ustawień.
  3. Dlaczego akurat tak? Bo wówczas będziesz miał pewność, że nazwy katalogów są właściwe ;)
  4. Polecam ten program (http://myimgur.eden.fm/) i ten host (https://imgur.com/)
  5. Polecam ten program (https://www.7-zip.org/). Bardzo wydajny.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
mikolus
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 12, 2019 8:29 pm

Re: każdy wyraz zaznaczony jako błąd

Post autor: mikolus »

Dziękuję za niezłączną odpowiedź. Niemniej strasznie skomplikowane wydaje mnie się proces naprawy jak dla mnie. Spróbuję to ogarnąć w wolnym czasie przy pełnym skupieniu ;) Jak będę miał jakieś pytanie, bo nie jestem pewny czy wszystko zrozumiałem, jak należy postąpić, pozwolę dopisać sobie tu pomocnicze pytanie szczegółowe.
Pozdrawiam
OpenOffice 4.1.6 na Windows XP
ODPOWIEDZ