Suma jeżeli komórka ma kolor

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
millo
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 17, 2019 12:21 pm

Suma jeżeli komórka ma kolor

Post autor: millo »

Witajcie.

Trochę gubię się w OpenOffice, wcześniej większość rzeczy robiłem na excelu.

Zadam więc pytanie:
Jak sformułować funkcję aby zliczało mi komórki kolorowe?

Wyjaśnię dokładniej o co mi chodzi.

Chciałbym zliczać kolorowe komórki, np. mam zakres komórek jednak każda komórka może mieć inny kolor. Chciałbym aby kolorowa komórka (niezależnie od koloru) miała wartość 1, a biała 0.
I chciałbym aby kolorowe komórki (niezależnie od zawartej wartości) zliczały się w jednym polu.

czyli np,

w polu A34 wpisuję funkcję zliczającą wartość z zakresu A1:D18 gdzie wartości wpisane w komórkach są tekstem. Jednak komórki są kolorowe.

chodzi mi o coś w stylu zliczania godzin, ponieważ w komórkach wpisywane są wykonywane działania, do których przypisany jest odpowiedni kolor komórki. 1 komórka to pół godziny i chciałbym zrobić podsumowanie wypracowanych godzin.
Może tak będzie łatwiej zrozumieć o co mi chodzi.

Przepraszam za lekki chaos.
OpenOffice 4.1.5
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suma jeżeli komórka ma kolor

Post autor: Jan_J »

Główny problem polega na tym, że formuły w arkuszu kalkulacyjnym mają dostęp do tekstowej zawartości komórek, ale nie do ich atrybutów.
Więc w tym sensie kolor nie jest dla arkusza informacją. Coś się da zrobić, ale nie samymi formułami.

Problem był wiele razy dyskutowany, mamy na forum kilka propozycji, sprawdź:
https://forum.openoffice.org/pl/forum/s ... icz+kolory

Propozycja najlepsza: jeśli jakaś informacja ma być podstawą dalszego przetwarzania, koduj ją poprzez wartości w komórkach, nie przez kolory, fonty i formaty. Te drugie warto wykorzystać w formatowaniu warunkowym, dla ułatwienia odczytywania i kontroli przez ludzi. I tylko do tego.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Suma jeżeli komórka ma kolor

Post autor: Vakarian »

Jak to już napisał Jan_J, to wartość komórki powinna stanowić podstawę do dalszego przetwarzania informacji zawartej w tejże komórce, a nie nadany jej styl. Arkusz kalkulacyjny skupia się właśnie na tych wartościach, kolory zaś są jedynie wizualnym wyróżnieniem, które może ułatwić pracę z arkuszem jego użytkownikom.

Aby rozwiązać problem, trzeba zadać pytanie: na jakiej podstawie komórką nadawany jest kolor? Jeżeli jest on zależny od ich zawartości, to dałoby się stworzyć formułę, która zliczałaby jedynie te określone wartości. Jeżeli natomiast kolor i zawartość są od siebie niezależne, to mógłbyś użyć w tych komórkach jakiejś dodatkowej informacji, dzięki której funkcja zliczająca wiedziałaby, które komórki zliczyć. Możesz również użyć komórek pomocniczych, np. dla komórek w kolumnie A komórkami pomocniczymi byłyby te z kolumny B - w kolumnie B wpisywałbyś "0" lub "1" i na tej podstawie funkcja zliczająca wiedziałaby, które komórki z kolumny A zliczyć. W przypadku wartości liczbowych osiągnąłbyś to za pomocą funkcji suma.jeżeli, w przypadku tekstu zaś... Nie potrafię powiedzieć na chwilę obecną, ale pewnie coś by się wymyśliło.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
ODPOWIEDZ