[SOLVED] Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Użytkowanie edytora dokumentów
James84
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 10, 2019 11:50 pm

[SOLVED] Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: James84 »

Witajcie

To mój pierwszy post na forum i mam nadzieję, że bardziej doświadczeni użytkownicy znajdą rozwiązanie problemu.

Na potrzeby pracy stworzyłem tabelę gdzie za pomocą funkcji "POLA" wpisuję dane np. Imię, data urodzenia, miasto itd.
Ten informacje automatycznie replikują się w różnych wcześniej określonych miejscach dalszych stron tekstu.
Potrzebuję by w jednym miejscu z w/w tabeli po wstawieniu obrazu-zdjęcia również i on automatycznie skopiował się we wcześniej wyznaczone miejsce w dokumencie. Czy znacie jakiś sposób na to ? Bo już brak mi sił :crazy:
Jeśli istnieje sposób by to zrobić np. w Calc to ja go niestety również nie znam :/ poza tym rodzaj mojej pracy wymaga by dane pozyskiwane w ramach opcji "POLA" były kopiowane do treści np pism, ulotek itd i edycja tekstu w Calc wydaje mi się mało wydajna i nie przejrzysta.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Za wszelkie uwagi i pomysły będę wdzięczny :)
Ostatnio zmieniony sob sty 19, 2019 11:33 pm przez James84, łącznie zmieniany 1 raz.
Windows 10
LibreOffice 6.1.4.2
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: Rafkus »

Proponuję wykorzystać sekcję.
Ustaw kursor w miejscu gdzie chcesz wstawić obraz, a następnie z menu Wstaw wybierz Sekcję następnie Wstaw. Wklej do niej grafikę.
Następnie przejdź do miejsca gdzie chcesz mieć duplikat obrazu i również wstaw sekcję, z tym że tym razem utwórz w niej łącze do wcześniejszej sekcji (zaznacz opcję Połącz i z listy wyboru sekcji wybierz Sekcja1)
Załączniki
sekcja-min.JPG
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: Astur »

Dopowiadając: tak, można wstawić sekcję do komórki tabeli. A nawet do ramki i łączyć krzyżowo też. Załączam odpowiedni dokument:
SekcjeTabeleRysunki.odt
Poglądowy plik z połączeniami sekcji wstawionych w różne obiekty. Gdy pojawi się pytanie o uaktualnienie odsyłaczy, odpowiedz „Nie”.
(13.14 KiB) Pobrany 144 razy
Warto też nadać jakieś sensowne nazwy sekcjom, np. WzorzecCzerwony, WzorzecCzarny (gdyby było więcej obrazków wzorcowych) oraz nazwy replik stosowne do kontekstu. To ułatwia połapanie się, co do czego jest podłączone.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
James84
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 10, 2019 11:50 pm

Re: Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: James84 »

Rafkus pisze:Proponuję wykorzystać sekcję.
Ustaw kursor w miejscu gdzie chcesz wstawić obraz, a następnie z menu Wstaw wybierz Sekcję następnie Wstaw. Wklej do niej grafikę.
Następnie przejdź do miejsca gdzie chcesz mieć duplikat obrazu i również wstaw sekcję, z tym że tym razem utwórz w niej łącze do wcześniejszej sekcji (zaznacz opcję Połącz i z listy wyboru sekcji wybierz Sekcja1)
Sprawdziłem ten sposób i faktycznie może okazać się dobrym rozwiązaniem :) Jedynie pozostaje kwestia odświeżania wstawionej grafiki po jej podmianie na inny w pierwotnym miejscu osadzenia. Następuje to dopiero po ponownym otwarciu zapisanego dokumentu i wybraniu opcji "tak uaktualnij wszystkie odsyłacze" Niestety nie działa w tym przypadku F9. Mogę jedynie przypuszczać że odświeżanie przy otwarciu dokumentu to jedyna opcja.
W każdym razie dziękuję bardzo za pomoc i zaangażowanie :-)
Windows 10
LibreOffice 6.1.4.2
James84
Posty: 3
Rejestracja: czw sty 10, 2019 11:50 pm

Re: Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: James84 »

Astur pisze:Dopowiadając: tak, można wstawić sekcję do komórki tabeli. A nawet do ramki i łączyć krzyżowo też. Załączam odpowiedni dokument:
SekcjeTabeleRysunki.odt
Warto też nadać jakieś sensowne nazwy sekcjom, np. WzorzecCzerwony, WzorzecCzarny (gdyby było więcej obrazków wzorcowych) oraz nazwy replik stosowne do kontekstu. To ułatwia połapanie się, co do czego jest podłączone.
Dziękuję za pomoc, właściwe nazewnictwo na pewno pomoże zapanować nad bardziej skomplikowanymi odniesieniami/sekcjami
Windows 10
LibreOffice 6.1.4.2
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: [SOLVED] Automatyczne kopiowanie obrazu (zdjęcia)

Post autor: Rafkus »

Aby zaktualizować sekcję nie trzeba uruchamiać ponownie dokumentu. Wystarczy z menu Narzędzia wybrać Aktualizuj ----> Aktualizuj wszystko lub Aktualizuj ----> Łącza
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
ODPOWIEDZ