Podzial na kolumny ostatnie slowo.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Dawidek990
Posty: 58
Rejestracja: czw gru 13, 2018 12:15 am

Podzial na kolumny ostatnie slowo.

Post autor: Dawidek990 »

Witam, mam pytanie, czy da sie zrobic cos takiego ze przy podziale na kolumny podzieli mi tylko i wylacznie ostatnie slowo? liczac od ostatniej spacji poprostu?
ew jakas formula na to?
np: APENINO ANTRACYT LAPPATO 29,7X59,7
odziela tylko 29,7X59,7

pozdrawiam ;]
OpenOffice 4.1.6 Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podzial na kolumny ostatnie slowo.

Post autor: Jan_J »

W poście https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 543#p19543 opisany jest sposób dołączenia funkcji, która rozbija tekstową zawartość komórki wg wskazanego znaku albo frazy.

Jak już tę funkcję StrSplit zainstalujemy, wystarczy po jej użyciu pobrać ostatni wyraz jej wyniku.
Ja bym to zrobił tak: jeżeli fraza, dajmy na to
APENINO ANTRACYT LAPPATO 29,7X59,7
jest wpisana w A1, to funkcja StrSplit(A1; " ") da nam tablicę/obszar ("APENINO", "ANTRACYT", "LAPPATO", "29,7X59,7")
który możemy zapytać o liczbę elementów funkcją ILE.NIEPUSTYCH i pobrać element o tym właśnie numerze -- tzn. jej element ostatni.
Wszystko razem

Kod: Zaznacz cały

=INDEKS(StrSplit(A1; " "); ILE.NIEPUSTYCH(StrSplit(A1; " ")))
Sprawdzałem, działa. Ale najpierw zbuduj funkcję StrSplit według opisu.

Jeżeli już użyłeś podziału komórki na kolumny, to możesz zastosować pomysł z indeks i ile.niepustych wiersz po wierszu na obszarze wynikowym. Coś w stylu

Kod: Zaznacz cały

=INDEKS(B1:H1; ILE.NIEPUSTYCH(B1:H1))
przy czym obszar musi być co najmniej tak szeroki, by zmieścić wszystkie słowa po podziale komórki.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ