grafik LibreOffice

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
kubus009
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 26, 2018 11:16 am

grafik LibreOffice

Post autor: kubus009 »

Witam posiadam grafik w którym zlicza normę na dany miesiąc chciałbym aby w mim nożna było po wpisaniu miesiąca komórka AC 1,roku AC 2 sam przekładał służby 1 i 2 C 6 do AG 6 uwzględniając dni świąteczne na dany rok chodzi mi tu o stałe święta.Jestem laikiem w tej dziedzinie,jak do tego się zabrać nie bardzo wiem i czy można w kolumnie C 9 do AG 9 wpisywać urlop który będzie się sumował w komórce AH 9.dołączam plik w załączniku.
Załączniki
Gr.ods
(13.72 KiB) Pobrany 212 razy
Ostatnio zmieniony czw wrz 27, 2018 2:12 pm przez kubus009, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice4.0 na windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jan_J »

brakuje załącznika ...
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
kubus009
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 26, 2018 11:16 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: kubus009 »

tak właśnie załączyłem
Załączniki
Gr.ods
(13.72 KiB) Pobrany 189 razy
OpenOffice4.0 na windows 10
kubus009
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 26, 2018 11:16 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: kubus009 »

Witam
powalczyłem z formułami odnośnie tego co pisałem powyżej i się udało odnośnie urlopu, mam takie pytanie czy w kolumnie zaznaczona kolorem żółtym C9 do AG9 wpisując skrót W czyli urlop jest możliwość aby w kolumnie C10 do AG10 zaznaczone kolorem niebieskim w której jest formuła liczyło mi ten urlop.(Czyli wpisuje W i propozycja 12godz lub 8godz lub 4 itd.to samo z urlopem dodatkowym) Jak też jeszcze w to wkomponować urlop dodatkowy z kolumny AK5 by po wpisaniu w kolumnie C9 rozróżniało urlop zwykły W od dodatkowego T,i czy jest możliwość aby ten urlop w kolumnie AH10 i AH11 przechodził na kolejne arkusze które mają nazwy miesięcy czyli styczeń,luty,itd i się sumował chodzi tu o cały rok kalendarzowy.
Załączniki
AGRAI.ods
(18.04 KiB) Pobrany 190 razy
OpenOffice4.0 na windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jan_J »

Zliczanie urlopu w wierszu niebieskim (10):
=1*(c9="W")
albo =jeżeli(c9="W";1;"")

albo lepiej, zliczanie łączne urlopów w komórce AH10, bez użycia niebieskiego wiersza
=licz.jeżeli(C9:AG9; "W")

obliczanie pozostałych dni do wykorzystania:
zamiast =SUM(AJ5;-AH10) prościej jest =AJ5-AH10
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

Specyfika pracy w systemie równoważnym.
w C8 wpisz:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(C$7="";"";JEŻELI(LUB(C$7=1;C$7=2);12;JEŻELI(LUB(C$7=3;C$7=4;C$7=5);8;JEŻELI(LUB(C$7=6;C$7=7;C$7=8);4;""))))
w C10 wpisz:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(C$9="";"";JEŻELI(C$9="W";C$8;""))
i skopiuj w prawo

wówczas w wierszu 7 możesz wpisywać normatywną zmianę zgodnie z legendą pod tabelą a w wierszu 9 literę W oznaczającą urlop

to na początek
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jermor »

Dołożę i ja cegiełkę do budowy twojego arkusza.
Zaproponowałem, w dołączonym załączniku, taki nagłówek twojego grafiku aby na podstawie daty sam utworzył kolumny dni potrzebne w danym miesiącu, wyznaczył soboty i niedziele, oraz pokolorował je odpowiednio. Arkusz wykorzystuje dwa style o nazwach "sobota" i "niedziela" użytych do formatowania warunkowego.
Propozycja znajduje się w arkuszu "Arkusz3". Do komórki B1 należy wpisać datę (jakąkolwiek) zawartą w miesiącu i roku, którego ma dotyczyć grafik. Ponieważ liczba dni w miesiącach nie jest stała, to w miesiącach krótszych niż 31 dni pozostaną puste kolumny (w lutym dwie albo trzy).
Dodałem także nieco inny algorytm wyznaczania godzin na podstawie numeru zmiany. Wykorzystuje on funkcję WYSZUKAJ.POZIOMO z umieszczoną w niej stałą tablicową.
Uwaga, wszystkie elementy związane z datami, a więc numer dnia miesiąca czy nazwa dnia tygodnia wykorzystują liczbę daty odpowiednio sformatowaną. Zatem np. pierwszy dzień danego miesiąca w grafiku to nie jest liczba 1 ale data pierwszego dnia przedstawiona w formacie "D", a nazwa dnia tygodnia jest tą samą datą przedstawioną formatem "DDD".
Do wiersza "nr zmiany" dodałem weryfikację danych polegającą na tym, że można w nim wpisać tylko liczbę z zakresu od 1 do 8. Ma to zapobiegać pomyłkowym wpisom.
Załączniki
kubus009.ods
(19.57 KiB) Pobrany 196 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

A nie lepiej w C5 użyć funkcji DATA.WARTOŚĆ w postaci:

Kod: Zaznacz cały

=DATA.WARTOŚĆ($B$3&" "&$B$2)
Wówczas wystarczy stworzyć w B2 i B3 listę wyboru odpowiednio lat (format liczby) i miesięcy?
Propozycja w załączeniu.
Załączniki
kubus009_v1.ods
(20.89 KiB) Pobrany 188 razy
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jermor »

Czy lepiej? Myślę, że jest to tylko inny sposób wprowadzenia daty, chociaż bardziej wysublimowany. Kilka lat temu Jan_J w poście https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 484#p14209 udostępnił mechanizm otwierania kalendarza i wyboru daty. Jego zastosowanie także mogłoby nadać tej czynności elegancji.
Wracając jednak do proponowanego wyboru roku. Można założyć, że na potrzeby tworzenia grafiku lista powinna zawierać tylko rok bieżący i rok następny i to tylko dlatego, że w listopadzie lub grudniu może powstawać grafik na styczeń lub luty następnego roku. W tej sytuacji poprawność danych mogłaby odwoływać się do zakresu dwóch kolejnych komórek. W pierwszej mogłaby znajdować się formuła

Kod: Zaznacz cały

=ROK(DZIŚ())
a w drugiej

Kod: Zaznacz cały

=ROK(DZIŚ())+1
a komórki mogłyby być zablokowane do wydruku albo umieszczone poza obszarem wydruku.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

@Jermor, czy testowałeś swój plik pod LibreOffice i Windows 10? W tym nowym systemie M$ pojawił się problem, że format DDD wyświetla soboty jako sob a niedzielę jako niedz zamiast odpowiednio So i N. Dodatkowo przy pustych komórkach wpisuje 4h. Pod OpenOffice nawet w Windows 10 działa prawidłowo
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (7.82 KiB) Przejrzano 5082 razy
Poniżej plik omijający powyższy problem z formatowaniem warunkowym. Poza zakresem wpisałem również tablicę świąt o nazwie tabŚwięta na dany i następny rok

Dodałem obliczanie normy pracy na dany miesiąc
Załączniki
kubus009_v2.ods
(22.96 KiB) Pobrany 212 razy
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jermor »

Tak, znam ten problem. Dodatkowo każdy skrót nazwy tygodnia zaczyna się małą literą i zakończony jest kropką. To jest cecha tej wersji programu a nie Windows. I to jest jedna z niby drobnych, ale jednak, różnic między Apache OpenOffice a LibreOffice.
Kubos009 w swojej stopce podał, że korzysta z OpenOffice4.0 na windows 10 więc pod tę wersję podałem propozycję.
Uniezależnieniem się od wersji mogłaby być formuła

Kod: Zaznacz cały

=WYSZUKAJ.POZIOMO(DZIEŃ.TYG(adres);{1.2.3.4.5.6.7;"N"."Pn"."Wt"."Śr"."Cz"."Pt"."So"};2)
Ta sama formuła wpisywana w Apache OpenOffice musiałaby w nawiasach klamrowych zamiast kropek zawierać średniki a zamiast średnika znak pionowej kreski.
Na szczęście formuła napisana dla jednej wersji wczytuje się poprawnie dla wersji drugiej, przy podglądzie formuły widać konwersję znaków.
Tylko w LibreOffice, w opcjach dla Calca można podać, jakie znaki będą stosowane w stałych tablicowych.
Przy okazji, w funkcjach daty i czasu masz funkcję WIELKANOC.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

Raczej system jest za to odpowiedzialny. Podobnie jest z M$ Office. Niezależnie od wersji (sprawdzane 2010, 2013, 2016) na 10 pokazuje pon,...,sob, niedz, natomiast na wersji 2016 pod 7 jest nadal Pn,...,So, N. Początkowo myślałem, że to wersja office'a, ale nie, poniżej screen z M$ Office 2010 pod 10. Spróbuję jutro zrobić screen LibreOffice i M$ Office 2016 na 7
Przechwytywanie.PNG-2010.PNG
Przechwytywanie.PNG-2010.PNG (7.48 KiB) Przejrzano 5076 razy
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

Libre pod Ubuntu 18.04 pokazuje normalnie Twoje formatowanie, więc to M$ W10
LibreOffice pod Ubuntu 18.04
LibreOffice pod Ubuntu 18.04
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Jermor »

No nie wiem co o tym sądzić. Nie mam aż takich możliwości sprawdzenia różnych wersji.
Jednak mam zainstalowane: Apache OpenOffice --> N, Pn, Wt, Śr, ...
LibreOffice --> niedz., pon., wt., śr., ...
Excel 2007 --> niedz, pon, wt, śr, ...
czyli w każdym arkuszu inaczej.
Lecz ten problem nie dotyczy chyba kubus009 i niepotrzebnie rozmydla jego problem.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: grafik LibreOffice

Post autor: Husar »

Racja, się zamykam

EDIT:
Znalazłem przez przypadek jeszcze inne rozwiązanie, dzięki funkcji WYBIERZ, która tworząc odpowiednią formułę powoduje ominięcie problemu:

Kod: Zaznacz cały

=WYBIERZ(DZIEŃ.TYG(A1;1);"N";"Pn";"Wt";"Śr";"Cz";"Pt";"So")
działa w najnowszych LibreOffice, OpenOffice i M$ Office 2010/2016
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
ODPOWIEDZ