uzupełnianie druku umowy

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
GoodCare
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 02, 2018 1:42 pm

uzupełnianie druku umowy

Post autor: GoodCare »

1. W arkuszu kalkulacyjnym (LibreOffice Calc) mam tabelę w której mam 3 pola (Imie, Nazwisko, adres) w 1 kolumnie w drugiej kolumnie wpisuję odpowiednio np Jan, Kowalski, Łódź
2. Mam w drugim pliku (LibreOffice Writer) umowę w której mam pola wykropkowane np umowa zawarta między ....Jan Kowalski zawarta w ... Łodzi.....

Jak rozwiązać aby
1. Po wpisaniu danych w arkuszu LibreOffice Calc automatycznie dane uzupełniły się w pliku LibreOffice Write. (ważne aby działo się to automatycznie)
2. Wklejenie danych (wklej specjalnie) powoduje że wklejany tekst nie można precyzyjnie umieścić w treści umowy.


Proszę o pomoc..
libreoffice 6.0.5.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: Jermor »

Trochę późno przeczytałem twój post. Moim podstawowym pytaniem jest po co chcesz to zrobić? Rozumiem, że chciałbyś mieć coś w rodzaju szablonu umowy, do którego automatycznie wstawione zostaną dane z tabeli. Tylko po co tworzyć taką tabelę, skoro powstaje ona tylko na potrzeby tej jednej umowy (nawiasem mówiąc, rozumiem, że w tabeli, w drugim wierszu w pierwszej kolumnie wpisujesz nazwisko, w drugiej kolumnie imię, w trzeciej miejscowość). Ponadto przy nowej umowie musisz zmodyfikować dane w arkuszu kalkulacyjnym. W sumie musisz otworzyć oba dokumenty.
Tak naprawdę da się to wyrzeźbić np. wykorzystując łącza DDE albo OLE.
Sugerowałbym wykorzystanie pól dostępnych w programie Writer.
Przykład ich użycia w załączeniu.
Załączniki
Umowa.odt
(14.89 KiB) Pobrany 230 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
GoodCare
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 02, 2018 1:42 pm

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: GoodCare »

Założeniem takiego rozwiązania jest to abym łatwo mógł wydrukować umowę. Jak powstają dane do umowy?
Uzupełniam dość skomplikowaną ankietę (forma tabeli). Następnie chciałbym abym mógł wydrukować umowę 1 wzór. Dane do umowy (nie tylko te 3 pola) są podane gdzieś w ankiecie.
Umowy są drukowane dość często, więc nie jest to jednorazowa akcja. Załączony plik nie jest dla mnie zrozumiały, ponieważ nie widzę tych pól które mają się automatycznie uzupełnić.
Podsumowująć.
Otworzenie 2 plików nie stanowi problemu, chodzi o to aby mając dane w tabeli nie używać CRL+C, CTRL +V tylko aby to zautomatyzować.
libreoffice 6.0.5.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: Jermor »

Pola, które w tym przykładzie automatycznie się uzupełniają to nazwiska w miejscu przewidzianym na podpis. Raz już zostały podane, w górnej części dokumentu, więc w dolnej, nie trzeba ich ponownie wpisywać. Takich pól może być więcej i w różnych miejscach dokumentu. Wykorzystanie skrótu klawiaturowego CTRL+SHIFT+F9 poprosi o wpisanie wszystkich po kolei danych jakie mają się znaleźć w umowie i umieści je we właściwym miejscu.
Wracając do problemu.
Tak wygląda pomoc, albo przynajmniej próba pomocy, gdy pytający nie podaje kompetentnych informacji o problemie jaki chce rozwiązać.
GoodCare pisze:W arkuszu kalkulacyjnym (LibreOffice Calc) mam tabelę w której mam 3 pola (Imie, Nazwisko, adres)
W następnym poście:
GoodCare pisze:Uzupełniam dość skomplikowaną ankietę (forma tabeli)
A więc nie trzy pola tylko ankietę w postaci tabeli.
GoodCare pisze:Umowy są drukowane dość często, więc nie jest to jednorazowa akcja
Na podstawie tej samej tabeli (ankiety) czy też każda umowa ma swoją własną tabelę (ankietę)?
Powiązanie dokumentów Calca i Writera jest możliwe, jednak kłopotliwe.
Jeżeli dokument Writera powstaje na podstawie pliku A pochodzącym z Calca, to muszę utworzyć między nimi łącze. Nie mogę więc w pewnym momencie powiedzieć, że teraz chce podłączyć dokument B z Calca. Takie połączenie muszę utworzyć od nowa. Najlepiej byłoby więc gdybym zawsze korzystał z dokumentu A (bo on ma połączenie) zmieniając w nim potrzebne dane. To oznacza, że dla nowej umowy muszę ponownie wypełnić dokument A. Jeśli ankiety mają zawsze taką sama strukturę, to można pokusić się o skopiowanie danych z ankiety do dokumentu A.
Do wykorzystania jest mechanizm DDE. DDE przenosi do dokumentu zawartość komórki z arkusza jako tabelę wstawioną do Writera. Tabela nie zmienia swej szerokości gdy zawartość komórki jest o różnej długości a przede wszystkim zawsze jest oddzielnym obiektem w akapicie. Nie można jej "przyłączyć" do wiersza tekstu. Obejściem tego problemu jest umieszczenie tabeli wewnątrz ramki, która z kolei jest zakotwiczona jako znak. Jak napisałem zaczyna się rzeźbienie.
Teoretycznie istnieje możliwość skorzystania z korespondencji seryjnej, jeżeli tabela-ankieta spełniałaby własności dokumentu źródła. Drukowany dokument byłby jednym rekordem źródła.
Zastanowiłbym się nad zrealizowaniem tego projektu całkowicie w Calcu. Łatwo utworzyć formuły włączające do tekstów potrzebne wartości z komórek.
Wadą jest skromniejszy zestaw możliwości formatowania takiego tekstu. O ile zawartość komórki zawierającej czysty tekst może być formatowana także na poziomie tekstu, aby np poszczególne słowa były wyróżniane, to komórka zawierająca formulę tekstową jest sformatowana wyłącznie na poziomie komórki. Można chyba tak zredagować umowę aby maksymalnie dopasować ją do własnych wymagań.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
GoodCare
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 02, 2018 1:42 pm

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: GoodCare »

Na razie zrobiłem wszystko w CALC i chyba tak zostanie.
wyjasniając temat - ankieta jest ta sama dla kazdej umowy. Kazda umowę czy ankietę - jako pliki, zapisuje w oddzielnym katalogu.
Jak Pisałeś kłopot z ładnym formatowaniem OLE lub DDL w write powoduje że umowa automatycznie uzupełniana nie jest "ładna"
w opcji CALC, problem z odpowiednim formatowaniem również istnieje, ale jest to mniejsze zło.

Dziękuję za chęć pomocy, może kiedyś ten LibreOffice bedzie mial mozliwość lepszego formatowania.
libreoffice 6.0.5.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: Jermor »

Eleganckie rozwiązanie we Writerze także jest możliwe. Jednak wszystko zależy od funkcjonowania tego systemu.
Ankieta. Jak powstaje?
  • Czy zainteresowany dostaje formularz ankiety, wypełnia go i zwraca i wtedy dopiero ktoś przenosi te dane do Calca?
  • Czy zainteresowany wypełnia komputerowy formularz ankiety i przesyła go do was?
  • Czy formularz komputerowy wypełnia pracownik podczas rozmowy z zainteresowanym?
  • Czy ankieta ma jakieś pola, które należy obliczyć na podstawie innych pól i wartości?
  • Czy ankietę da się utworzyć przez odpowiadanie na pytania lub podawanie żądanych informacji?
  • Czy z każdą ankietą jest związana umowa?
  • Czy umowa powstaje od razu po wypełnieniu ankiety, czy później (kilka dni, tygodni)?
  • Jak identyfikuje się osoby wypełniające ankietę? Chodzi o dotarcie do właściwej ankiety po jej wcześniejszym zapisaniu.
  • Czy dane znajdujące się w ankietach można gromadzić w bazie danych?
Rozumiem, że każda ankieta zapisywana jest w oddzielnym pliku, a nie katalogu. Podobnie umowa.

Od odpowiedzi na te pytania może zależeć sposób rozwiązania twojego problemu. Być może ankietę połączoną z umową da się przygotować we Writerze i zapisać jako szablon. W takim dokumencie może być dość łatwo utworzyć powiązania automatyzujące wydruk umowy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
GoodCare
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 02, 2018 1:42 pm

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: GoodCare »

Odpowiadam na pytania:
Ankieta jest uzupełniana przeze mnie podczas rozmowy z klientem i od razu w formie elektronicznej. Wykonałem ją w Calc-u. W ankiecie zapisuję wszystkie niezbędne informacje potrzebne do prawidłowego przygotowania umowy. Następnie zaraz po zakończeniu drukuję umowę, która obecnie jest napisana w write. Chodzi o to aby zautomatyzować proces uzupełnienia danych w umowie (aby nie trzeba było ręcznie wklejać danych do umowy).

Sama ankieta zawiera pola wyboru okolo 40 pozycji oraz pola tekstowe (np adres, imie nazwisko)
Do samej umowy potrzebnych jest niewiele pozycji. W samej ankiecie jest kilka pól które coś tam wyliczają.
- Ankietę da się utworzyć poprzez odpowiadanie klienta na pytania (jeżeli o to chodziło)
- Ankieta ma stały wzór, schemat. Umowa również się nie zmienia (za wyjątkiem kilku pól (np adres, imię nazwisko))
- tak z każda ankietą związana jest umowa
- umowa powstaje od razu (zadaje pytania , uzupełniam sobie ankietę, drukuję ankietę jako załącznik do umowy i drukuję druk umowy, który ma być już odpowiednio uzupełniony
Identyfikacja - każdy klient identyfikowany jest po nazwisku (kazdy ma oddzielny folder), plik ankieta i plik umowa - jest zapisywany w jego folderze
baza danych - no niby mozna ale z tym raczej sobie nie poradzę, kiedyś napisałem cos w accesie, ale teraz raczej przerost formy nad treścią.

ps.
Nie wiem zbytnio jak wykorzystać opcję szablonu. nigdy jej nie używałem. :-( moze dlatego ze jej nie rozumiem ? ..
libreoffice 6.0.5.2 na Windows
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: uzupełnianie druku umowy

Post autor: Jermor »

Wobec tych odpowiedzi widzę możliwość wykonania tego wyłącznie w Writerze.
Najpierw jednak o szablonach. Szablon to normalny dokument (w tym wypadku tekstowy), który jest zapisany jako szablon. To oznacza, że w momencie otworzenia szablonu pojawi się on na ekranie i będzie zawierał wszystko to co zostało w nim zdefiniowane na etapie jego utworzenia. Jedyną rzeczą, która różni go od zwykłego otwieranego dokumentu jest to, że jest to dokument nie mający jeszcze nazwy. Co to oznacza? Jeśli szablonem o nazwie np. "Ankieta i Umowa.ott" (ott to rozszerzenie nazwy pliku mówiące, że jest to szablon) jest kilkustronicowy dokument zawierający różnego rodzaju odwołania, teksty itp, to po jego otwarciu otrzymuje on tymczasową nazwę "Bez tytułu 1". Po uzupełnieniu, modyfikacji i dowolnych innych działaniach wykonanych na nim, wywołanie polecenia "Zapisz" działa tak jak zapisywanie nowego, dopiero co utworzonego dokumentu. W ten sposób plik szablonu jest zawsze czystym, gotowym do użycia dokumentem.
Przygotowałem próbkę rozwiązania twojego problemu. Założyłem, że ankieta i umowa to jeden dokument Writera. W moim przykładzie pierwsza strona to ankieta a druga to umowa. Aby wydrukować umowę trzeba wydrukować dokument od strony nr 2.
Szablon po wczytaniu, automatycznie, po kolei otwiera okna dialogowe pól umieszczonych w ankiecie. Można ten proces anulować i samodzielnie wypełniać pola. Zastosowanie pól pozwala utworzyć teksty warunkowe w umowie. W przykładzie, sformułowania w umowie zależą od płci osoby.

O polach i ich używaniu jest trochę tutaj:
https://yestok.pl/lbo/y40.php Zakładki, hiperłacza i odsyłacze
https://yestok.pl/lbo/y34.php Korespondencja seryjna
https://yestok.pl/lbo/y10.php Obliczenia we Writerze
Załączniki
Ankieta i Umowa.ott
(12.64 KiB) Pobrany 209 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ