Szyfrowanie DOCX z Writera

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: heillos »

Testuję możliwość utworzenia szyfrowanego DOCX z Writera. I jak zapiszę z hasłem kaczka, to Word to łapie i Writer potem łapie. Ale jak dam hasło Kaczka15BiegaPoTrawie, to już potem takiego DOCXa ani Word Ani Writer nie otworzy. Ale to samo hasło w Wordzie ładnie działa, jeśli DOCX jest zapisany z Worda.

Czy ktoś z Was się orientuje jak to działa, bo dość głupio tracić pliki, bo zapisało z hasłem, które nie zadziała :(
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: heillos »

Wykryłem problem. Jak hasło jest dłuższe niż 15 znaków, to Writer
obcina. A Word nie. Więc wpisując hasło

Kaczka15BiegaPoTrawie

tak naprawdę uzyskałem hasło:

Kaczka15BiegaPo

i potem ani w Wordzie ani Writerze się nie chciało otworzyć, bo
próbowałem wpisać pełne.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: Jan_J »

Potwierdzam.
Próba zapisu docx-a z hasłem spod Writera Libre 5.4.4.2 Portable przebiegła tak jak to opisałeś.
Z tym że udało się otworzyć dokument podając obcięte hasło.

Trzeba sprawdzić czy błąd występuje we współczesnych wersjach (AOO 4.1.5, LO 5.4.7 / 6.0.5 / 6.1) i zgłosić na bugzillach.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: zulu144 »

W AOO4.1.5 przy zapisie do doc jest podobnie.
Przy zapisywaniu z długim hasłem dodatkowo tylko wyskakuje okienko z informacją o obcięciu hasła.
Jest to prawidłowe działanie aby zachować zgodność z Wordem 2000.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: Jan_J »

// Word niezgodny sam ze sobą; to uchodzi. Writer "chce" być z nim zgodny więc obrywa ;)
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: heillos »

O ile mi wiadomo, format DOC nie ma szyfrowania, więc zabezpieczanie go hasłem niewiele da. Dopiero zapis do DOCXa ma sens

A co do zgodności z samym sobą, to format ODF też niestety nie jest zgodny sam z sobą i też niestety są koszmarne wpadki, jak moja, gdy przy biskupie wyskoczył mi usunięty slajd, o czym pisałem bodajże na tym forumie. Więc akurat czy MSO czy OOo czy LO to jedno dziadostwo w tym zakresie

A po tym jak zmienili zachowanie się obrazków i wymusili skalowanie bez zachowania proporcji i wszystkie moje archiwalne prezentacje poszły do piachu, to mam zdanie o LibreOffice już nie tylko złe, ale wręcz najgorsze. A że OOo umarł, to w zasadzie wyboru żadnego nie ma.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: Jan_J »

https://bugs.documentfoundation.org/sho ... i?id=43451
https://bugs.documentfoundation.org/sho ... d=43452#c8
https://bugs.documentfoundation.org/sho ... =43452#c11
https://bugs.documentfoundation.org/sho ... i?id=65492
Czyli LO od wersji 5.3.x.x winny generować notkę ostrzegającą o tym fakcie. Chyba jej nie zauważyłem ...

Utrzymanie zgodności z konkurentem modyfikującym swoje działania z wersji na wersję nie jest banalnym zadaniem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Szyfrowanie DOCX z Writera

Post autor: Astur »

heillos pisze:O ile mi wiadomo, format DOC nie ma szyfrowania, więc zabezpieczanie go hasłem niewiele da.
Word tworzył szyfrowane pliki już od wersji 2.0 Choć oczywiście było to wtedy dość iluzoryczne zabezpieczenie, ponieważ (jak się potem okazało) klucz szyfrujący był identyczny dla wszystkich egzemplarzy programu, a wprowadzone hasło szyfrowało tylko ten klucz.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ