Suma z wielu komórek z warunkami

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Mniam
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 07, 2018 7:44 am

Suma z wielu komórek z warunkami

Post autor: Mniam »

Dzień dobry.
Poszukuję formuły, która sumuje wartości komórek z kilku arkuszy, pod kilkoma warunkami.
Tworzę raporty produkcyjne w oddzielnych arkuszach, nazwane kolejnymi liczbami całkowitymi. Raport produkcyjny składa się z: numeru raportu (kolejne liczby całkowite), daty, rodzajów surowców zużytych w produkcji, ilości surowców zużytych w produkcji. Różne raporty mogą zawierać te same dat oraz mogą zawierać te same rodzaje surowców zużytych w produkcji.
Tworzę arkusz (tabelę) sumujący ilości surowców zużytych w produkcji dla poszczególnych rodzajów surowców i dla poszczególnych dat.
Nie mogę sobie poradzić z tym problemem i jednocześnie nie mam osoby, której mógłbym się o to zapytać. Próbowałem wykorzystywać formuły typu: wyszukaj.pionowo, suma.jeżeli, suma.warunków, formuły macierzowe, adr.pośr, jednak bez wyniku. Po stworzeniu formuły chciałbym mieć możliwość jej rozszerzenia o kolejne surowce, kolejne daty. Do tego wątku dołączam arkusz z danymi.

Przeczytałem, że forum to prowadzi społeczność nieodpłatnie i nie chciałbym psuć forum, jednak czy mógłbym dla osób, które udzielą odpowiedzi odwdzięczyć się pieniędzmi? Może 30zł? (do uzgodnienia na PM)

Bardzo dziękuję za pomoc
Załączniki
Do openoffice.ods
(16.37 KiB) Pobrany 115 razy
OpenOffice 6.0.4.2 na Windows 7
Windows 7, 8, 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Suma z wielu komórek z warunkami

Post autor: Jermor »

Osobiście sugeruję zmianę organizacji danych.
Utworzyłbym oddzielny arkusz zwierający wykaz surowców wykorzystywanych w produkcji. Zakres tych nazw byłby użyty w arkuszu rejestrującym pobierane surowce jako zakres dopuszczalnych wartości pola nazwa surowca.
Kolejny arkusz, to zużycie surowców. Zawierałby kolumny: Data, nazwa surowca, ilość. Ten arkusz byłby podstawą do generowania zestawień. Nazwę surowca wybierałbyś z listy, aby nie popełnić literówki (zniekształciłaby ona wyniki). Dane wprowadzasz w dowolnej kolejności dat i surowców.
Arkusze zestawień. Ponumerowane tak jak chcesz to zrobić, na pozycji sumy zawierałyby funkcję SUMA.WARUNKÓW, w której jednym kryterium będzie data a drugim surowiec wymieniony w pozycji "Nazwa" tego zestawienia.
Przykład takiego rozwiązania podsyłam Ci zwrotnie. Wykorzystałem nazwane obszary aby nie odwoływać się do zakresów komórek. Arkusz "Zużycie" obejmuje komórki od 2. do ostatniego wiersza.
Właściwe formuły wprowadziłem tylko do zestawienia nr 1. Pozostałe musisz sobie sam zmodyfikować.
Załączniki
propozycja1.ods
(17.14 KiB) Pobrany 132 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Mniam
Posty: 2
Rejestracja: czw cze 07, 2018 7:44 am

Re: Suma z wielu komórek z warunkami

Post autor: Mniam »

Dziękuję za odpowiedź i rady.
Posiadam już spisy wszystkich produktów, surowców, raportów. Usunąłem wszystkie dodatkowe dane, które utrudniałyby rozwiązanie problemu.

Zaproponowałeś stworzenie dodatkowego arkusza. Udało mi się napisać funkcję wyciągającą sumę wykorzystanych surowców z poszczególnych dni dla tak przedstawionych danych, jednak stwarza to mi następny problem: jak automatycznie przenosić dane z każdego raportu (po 14 wersów z każdego) do tak stworzonego arkusza?
Załączniki
Do openoffice 2.ods
(8.9 KiB) Pobrany 126 razy
OpenOffice 6.0.4.2 na Windows 7
Windows 7, 8, 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Suma z wielu komórek z warunkami

Post autor: Jermor »

Trudno jest pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli zna się tylko jego wycinek. Zakładam, że pracujesz w piekarni i twoim zadaniem jest szybko podać jakie surowce zostały zużyte w określonym okresie z uwzględnieniem tego, do jakich wyrobów zostały użyte.
Dlatego zmodyfikowałem moją poprzednią propozycję. Oprócz wykazu surowców dodałem także wykaz wyrobów. Zatem w arkuszu „Surowce” umieściłem zestawienie przykładowych wyrobów. Pierwsza pozycja tego spisu „> wszystkie wyroby <” ma znaczenie specjalne i nie powinna być poprawiana. Służy ona do uzyskania zestawienia zużycia wszystkich surowców bez rozróżniania, do jakich wyrobów zostały użyte. Liczby podane po prawej stronie pozycji są jednocześnie numerem zestawienia. Wykaz wyrobów (bez pierwszej pozycji) stanowi rozwijalną listę wyrobów wskazywanych podczas wypełniania arkusza „Zużycie”.
Podstawą tworzenia zestawień jest wykaz zużytych surowców znajdujący się w arkuszu „Zużycie”. Arkusz należy wypełniać, wpisując kolejno: datę, nazwę surowca (wybieraną z rozwijalnej listy), nazwę wyrobu, do którego surowiec jest przeznaczony (także wybieraną z rozwijalnej listy) oraz wydaną ilość. Ten arkusz zawiera tylko te dane i mogą być one wprowadzane w dowolnej kolejności dni i surowców. Do tworzenia zestawień analizowane są komórki od wiersza drugiego do końcowego w arkuszu.
Arkusz „Zestawienia” służy do wytworzenia zestawień. W tym celu należy w nim wybrać wyrób, którego zestawienia ma dotyczyć. Wybór wspomnianej wcześniej pierwszej pozycji utworzy zestawienie zużycia surowców bez względu na rodzaj wyrobu.
Ponadto należy wskazać okres, za jaki to zestawienie będzie odpowiadać. Komórki, które należy określić, są zaznaczone kolorem zielonym. Jeśli zestawienie ma dotyczyc jednego dnia, to data OD i data DO powinna być taka sama. Zestawienie zawiera wykaz wszystkich surowców (jest ich 13), więc wartość zerowa przy nazwie surowca oznacza, że nie był on pobierany dla tego wyrobu.
W załączeniu przykład
Edycja 16.06.2018
Poprawiłem plik z przykładem zmieniając opis znajdujący się w arkuszu "Surowce", informujący o robieniu miejsca na kolejne pozycje w tym arkuszu.
Załączniki
Do openoffice 21.ods
(19.81 KiB) Pobrany 136 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ