LO 5.0.4.2 kolejność wypełniania komórek

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
urden
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 12, 2015 10:14 am

LO 5.0.4.2 kolejność wypełniania komórek

Post autor: urden »

Witam.
Mam w calcu bazę danych klientów, w której zapisuję historię napraw ich sprzętów. Mam tam dane typu nazwa urządzenia, numer seryjny, data ostatniej wizyty, opis, data przyjęcia, data naprawy, nr faktury, opis usterki zgłoszony przez klienta, mój opis, itd. W kolumnach oczywiście są powyższe, a w wierszach rekordy. Ponieważ obszar widoczny ograniczony jest wielkością monitora, więc żeby mieć wszystkie najistotniejsze dane potrzebne do naprawy na oku, bez konieczności używania paska przewijania, uszeregowałem je odpowiednio. Problem w tym że kolejność wpisywania danych podczas przyjmowania sprzętu do naprawy jest inna, i wymaga używania tego paska przewijania. Nie ma problemu przy jednej czy dwóch sztukach. Ale jeśli wprowadzam ich dziesięć albo więcej, jest kłopotliwe ręczne przewijanie do ostatnich kolumn po prawej i powrót potem na lewą stronę. Z drugiej strony, przeniesienie tych kilku kolumn na początek, spowoduje że z obszaru widoczności wylecą te kolumny które potrzebuję do napraw i wyliczania kosztów. W związku z tym mam pytanie, czy istnieje możliwość zmiany kolejności wypełnianych kolumn tak, by po wypełnieniu np. komórki kolumny B arkusz sam przechodził do kolumny K, a po wypełnieniu kolejno L, M i N wracał do C. W pracy podczas samej naprawy nie będzie mi to w żaden sposób przeszkadzało, bo zmianom podlegają tylko kolumny pomiędzy pomiędzy D i J.
Pozdrawiam, Tomek
Apache Openoffice 4.1.1, Xp prof
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LO 5.0.4.2 kolejność wypełniania komórek

Post autor: Jan_J »

Arkusz jako interfejs do wprowadzania danych ma bardzo ograniczone możliwości zarządzania ergonomią. Takie rzeczy robi się za pomocą formularzy. W sytuacji, kiedy mają one dopisywać historię do istniejącego wykazu, minimum programowania niestety jest koniecznością.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
urden
Posty: 13
Rejestracja: czw mar 12, 2015 10:14 am

Re: LO 5.0.4.2 kolejność wypełniania komórek

Post autor: urden »

Formularz jest statyczny i zawiera etykiety dokładnie w takiej samej kolejności, jak kolumny w tabeli. Czy jest możliwość zmiany kolejności pól w formularzu? To by rozwiązało mój problem
Apache Openoffice 4.1.1, Xp prof
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LO 5.0.4.2 kolejność wypełniania komórek

Post autor: Jan_J »

Tak, właściwości każdej kontrolki dostępne z menu podręcznego mają wpis "Tab order", który pozwala sterować kolejnością przełączania Tab-em w formularzu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ