Szukam sposób na Eksport szukanego fragmentu z tekstu

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
wzsg
Posty: 4
Rejestracja: pt maja 18, 2018 3:43 pm

Szukam sposób na Eksport szukanego fragmentu z tekstu

Post autor: wzsg »

Witam serdecznie, jestem tu nowy dlatego wybaczcie jeżeli nie zachowuje tu jakiś standardów.

Nie mogę sobie poradzić z eksportem szukanego fragmentu tekstu z komórki .

Temat jest bardzo prosty:

Mamy kolumnę z tekstem

Kolumna
Prostownica do włosów Remington S8590 GW 5+1
Suszarka do włosów Remington Pro-Air Turbo D5220
Prostownica do włosów Remington S8500 + etui
itd.

Chciałbym z tej kolumny wyeksportować tylko fragment text tz. dokładnie model w tym przypadku S8590 do drugiej komórki.

Posiadam kolumnę z wszystkimi modelami np.

S8590
D5220
S8500

Próbowałem poprzez wyszukaj.pionowo ale mi to nie wychodzi. Możecie pomóc.

Dziękuje z góry
Wojtek
OpenOffice 4.1.3 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam sposób na Eksport szukanego fragmentu z tekstu

Post autor: Jan_J »

wzsg pisze:[...] jeżeli nie zachowuje tu jakiś standardów.
Standardy są proste:
porozumiewać się rzeczowo, komunikatywnie i uprzejmie (spełniasz);
nie załączać śmieciowych reklam (spełniasz);
może z pisownią na bakier, ale to ujdzie.

Witaj więc, pewnie ktoś się zajmie Twoim problemem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam sposób na Eksport szukanego fragmentu z tekstu

Post autor: Jan_J »

Coś wyszło.

Mając tabelę katalogową kodów da się znaleźć pozycję w tekście w której rozpoczyna się (pewien, którykolwiek) z tych kodów.
Wiedząc to i zakładając, że kod nie zawiera spacji oraz że w tekście po nim jest albo spacja, albo koniec tekstu, da się wyznaczyć pozycję końca opisu kodu w tekście.
Znając oba numery użycie funkcji mid() pozwala pobrać fragment tekstu odpowiadający znalezionemu kodowi.

Powyższa logika jest sterowana użyciem dostępnych w formułach funkcji tekstowych. Projektując tę samą czynność w bazie danych, a jeszcze bardziej w "prawdziwym" języku programowania, da się to zrobić bardziej elegancko, a w praktyce przy długich katalogach kodów -- także szybciej.

Załącznik oblicza obie liczby w dwóch pomocniczych kolumnach. W razie potrzeby da się wszystko zwinąć do pojedynczej formuły. Zwracam uwagę, że pierwsze wyliczenie (znajdź miejsce wystąpienia KTÓREGOKOLWIEK wpisu z katalogu) używa składni wektorowej (zatwierdzamy przez Ctrl+Shift+Enter) oraz tricku wykluczającego błąd.

Nie przewidziałem
* sytuacji, kiedy opis w ogóle nie zawiera żadnego kodu,
* obsługi kodów zawierających symbol spacji,
* sytuacji, kiedy któryś kod jest fragmentem któregoś niekodowego opisu. To założenie jest potencjalnie niebezpieczne. Zobacz co się stanie jeśli dopuścisz w załączniku kod o wartości Rem albo Pro. Trzeba jeszcze trochę popracować nad tym problemem.
Załączniki
wydobyc_kody.ods
(11.59 KiB) Pobrany 129 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
wzsg
Posty: 4
Rejestracja: pt maja 18, 2018 3:43 pm

Re: Szukam sposób na Eksport szukanego fragmentu z tekstu

Post autor: wzsg »

Witam,

Na początku chciałbym serdecznie podziękować za rozwiązanie. Już formułkę użyłem i działa. Faktycznie jest mały problem jeżeli kod jest ze spacją wtedy formułka sobie nie radzi. Nie rozpoznaje dużych i małych liter.
Innych kłopotów nie miałem ze swoją tabelką.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

PS. Co do pisowni to wybacz. 25 lat za granicą, polskiej szkoły od wewnątrz na oczy nie widziałem;)
OpenOffice 4.1.3 na Windows 10
ODPOWIEDZ