Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
seniorka
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 10:34 pm

Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: seniorka »

Witam
Mam mały problem,piszę ważny dokument,mam zastosować marginesy górne 2,5 ale na stronach tytułowych mają być 3,5.Proszę o pomoc z dokładnym opisem,jak mój nick wskazuje jestem wiekowa i openoffice to prawie nowość dla mnie. :(
OpenOffice 4.1 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: Jan_J »

Do zrozumienia zaproponowanego rozwiązania potrzebne są:
Zarządca stylów (F11) a w nim
style blokowe (akapitowe; przełączanie symbolem akapitu), zwłaszcza nagłówki różnych poziomów;
style strony (przełączanie ikonką kartki).

Zaczynamy od stylów strony. Domyślnemu stylowi strony nadajemy margines górny 2.5 cm. Jak? np. prawym klawiszem myszki na nazwie stylu Domyślny w zarządcy wywołujemy Modyfikuj, potem w zakładce Strona wypełniamy rubrykę dod. marginesów.
Natępnie tworzymy nowy styl strony (prawy przycisk myszy na stylach stron, Nowy). Nazywamy go jak chcemy (Nagłówkowa? Tytułowa?), opisujemy margines znaną metodą. W zakładce Organizator -- ważne -- jako Następny styl wskazujemy ten Domyślny. To znaczy, że po zakończeniu każdej strony Nagłówkowa ma się pojawić strona Domyślny.

Teraz czas na style nagłówkowe. W tym samym Zarządcy stylów, przełączamy się na style blokowe (symbol akapitu). Znajdujemy Nagłówek 1 i robimy (prawy klawisz myszy) jego modyfikację: w zakładce Przepływ tekstu deklarujemy
[x] wstaw [v] Koniec strony [v] Przed
[x] ze stylem [v] Nagłówkowa (to nazwa naszego nowego stylu strony).

W efekcie, każde użycie Nagłówka rzędu 1 spowoduje rozpoczęcie nowej strony stylu Nagłówkowa (z obniżonym marginesem), a jej wypełnienie spowoduje przejście do ciągu stron typu Domyślny (z "normalnymi" marginesami).

W załączeniu zautomatyzowany wzorzec zorganizowany wg powyższej recepty, z bezsensowną treścią. Rzecz jasna wszystkie inne właściwości stylów można dostroić do swoich potrzeb ad lib.
Załączniki
style_strony_dla_stron_otwierajacych_rozdzial.odt
(15.65 KiB) Pobrany 196 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
seniorka
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 10:34 pm

Re: Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: seniorka »

dziękuję,jutro się pobawię,może się uda,dziekuję za tak obszerny i zrozumiały opis :D
OpenOffice 4.1 na Windows 7
seniorka
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 10:34 pm

Re: Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: seniorka »

witam,cały czas walczę z ustawieniami marginesów,przechodząc do stylu akapitów w PRZEPŁYW TEKSTU ustawia mi się cały czas [v] w kazdym okienku,pozatym rozjechał sie cały tekst ,pojawiły się puste strony,znikły przypisy.Może znajduje się tutaj na forum cały proces ustawienia strony do pisania pracy dyplomowej w Openoffice.Będę wdzięczna za podpowiedz,pozdrawiam
OpenOffice 4.1 na Windows 7
seniorka
Posty: 4
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 10:34 pm

Re: Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: seniorka »

witam,nadal mam problem,może jest tutaj jakis post dotyczacy ustawienia openoffice do pisania pracy dyplomowej
OpenOffice 4.1 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana marginesów na stronach tytułowych

Post autor: Jan_J »

seniorka pisze:witam,cały czas walczę z ustawieniami marginesów,przechodząc do stylu akapitów w PRZEPŁYW TEKSTU ustawia mi się cały czas [v] w kazdym okienku,pozatym rozjechał sie cały tekst ,pojawiły się puste strony,znikły przypisy.Może znajduje się tutaj na forum cały proces ustawienia strony do pisania pracy dyplomowej w Openoffice.Będę wdzięczna za podpowiedz,pozdrawiam
Jeżeli w każdym okienku, to podejrzewam że próbujesz formatować każdy akapit z osobna (Format/akapit). Nie o to chodzi. Idea efektywnego zarządzania formatowaniem korzysta z nazwanych stylów, które przechowują właściwości formatowania (Format/Stylista) i które -- style, nie właściwości -- przypisuje się akapitom. W ten sposób raz ustalony zbiór właściwości (fonty, marginesy, odstępy, wyrównywanie, kolor, i wiele innych) może być wykorzystany w wielu miejscach i zarządzany tak, że zmiany objawią się we wszystkich tych miejscach.

O stylach napisano tomy.

Z zasobów naszych wolontariuszy:
@minio: http://przepis-na-lo.pl/style/
@Jermor: https://yestok.pl/html/y_.php?nrp=31

Z zasobów polskich uczelni "z górnej półki":
Uniwersytet Warszawski, MIMUW: http://pi.mimuw.edu.pl/ti-student.pdf rozdział 10.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ