Kopiowanie danych w formularzu

Użytkowanie edytora dokumentów
incredible600
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 03, 2017 1:48 pm

Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: incredible600 »

Witajcie,
mam taki problem, mianowicie stworzyłem sobie formularz, w którym wypełniam dane typu data, dane osobowe itp i chciałbym, żeby na kolejnych stronach gdzie będzie kolejne pole(tylko do odczytu) na np imię i nazwisko skopiowało je z pola formularza na początku.
Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam
LibreOffice 5.4.1.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: Jermor »

Zrobisz to wykorzystując pola programu Writer. Podstawowe pole to to z grupy "Odsyłacze".
Zaznaczasz wybrany tekst (np Imię) i określasz odwołanie, nadając odsyłaczowi jakąś nazwę. Jest to źródło odwołania.
W innej lub innych częściach dokumentu wykorzystujesz pole "Wstaw odwołanie" wskazując nazwę pola (czyli nazwę źródła), które ma zostać wstawione (w sekcji "Wstaw odwołanie do" zaznaczasz "Odwołanie").
Wadą tego rozwiązania jest to, że łatwo "zepsuć" źródło. Na przykład chcesz zmienić imię, więc klikasz dwukrotnie w nie a następnie wpisujesz nowe. W tym momencie tracisz źródło bo nowa treść zastępuje także znaczniki odwołania. Żeby tego uniknąć należałoby wpisać to nowe imię ustawiając kursor bezpośrednio przed pierwszą literą starego imienia, wewnątrz niego albo od po ostatniej literze, napisać nowe imię i usunąć niepotrzebny tekst.
Tego kłopotu można uniknąć wykorzystując jeszcze jedno pole Writera, pole z grupy "Funkcje" - Pole wprowadzania.
Przy tworzeniu tego pola należy określić "Odwołanie" (tutaj odwołanie ma inne znaczenie niż przy polu odsyłacza) wpisując np. "Podaj imię". Wstawienie pola wyświetli okienko, w którym należy podać właściwe imię. Po wprowadzeniu imienia zostanie ono umieszczone w dokumencie. Aby wpisać inne imię, wystarczy raz kliknąć w imię już wpisane a całe pole zostanie podświetlone i można pisać. Po naprowadzeniu myszki na ten tekst będzie ona reprezentowana przez symbol dłoni a w"dymku" pojawi się tekst określony podczas tworzenia pola w odwołaniu. Wpisanie nowego imienia zastąpi dotychczasowe. Nie można użyć klawisza DELETE bo spowoduje on usunięcie pola. To zaznaczone pole można zastosować jako źródło odwołania. Czyli zdefiniować je jako odsyłacz i dalej tak jak na początku tego co napisałem.
Teraz jedno kliknięcie w imię zaznaczy je a wpisanie nowego nie "zepsuje" źródła.
Pola programu Writer są dostępne po CTRL+F2 lub "Wstaw - Pole - Więcej pól..."
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
incredible600
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 03, 2017 1:48 pm

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: incredible600 »

Kurde, albo coś mi nie wychodzi, albo źle się zrozumieliśmy.
Chodzi mi o to, że robię dla pracowników w naszej firmie coś jakby szablony formularzy np. przyjęcia sprzętu na serwis i oni wypełniają je tylko w wersji do odczytu- mogą wypełnić tylko pola formularza. I tak chodzi mi o to, żeby wpisali na początku np. imię i nazwisko klienta, a ono automatycznie przekopiowało się do drugiego formantu formularza-pola tekstowego na np. następnej stronie, która będzie potwierdzeniem dla klienta. W skrócie i uproszczeniu:

Obrazek
LibreOffice 5.4.1.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: Jermor »

To ja Ciebie nie zrozumiałem. Założyłem, że pisząc "formularz" masz na myśli ogólne określenie dokumentu zawierającego pewien zestaw danych, a nie formularz w znaczeniu obiektu LibreOffice. Moje rozwiązanie zadziała gdyby dokument był np. tabelką, do której wpisuje się dane. Co do formantów, szczególnie w obszarze Writera, mam słabą wiedzę.
Sam zdecydowałbym się na rozwiązanie z wykorzystaniem Calca.
Łatwo można powtórzyć wymagane informacje w innym miejscu.
Można dokonać automatycznie dodatkowych obliczeń, np wyliczyć dzień odbioru.
Po włączeniu ochrony arkusza, można udostępnić tylko wybrane komórki do wypełnienia.
Łatwo kontrolować wprowadzanie dane, np tylko liczba całkowita z przedziału, albo data nie wcześniejsza i nie późniejsza niż albo wybór pozycji z pewnej listy.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
lilkamalenka
Posty: 1
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 1:03 pm

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: lilkamalenka »

Witam,
ja mam podobny problem, jak incredible600.

Przeszukałam całe forum, oglądałam filmiki na youtube, z desperacji nawet po angielski i hiszpańsku :crazy: ,
ale nie znalazłam odpowiedzi jak coś takiego zrobić.


Kolega prosił mnie o edytowalny pdf z polami tekstowymi, gdzie będzie w pierwszy z nich wpisywać 22-literowy ciąg liter/cyfr i potem te dane pobiorą pozostałe - identyczne pola tekstowe, no i potem się to wydrukuje...

Problem w tym, że pól jest 50.

Wymyśliłam, że zrobię formularz z polami tekstowymi i tylko w pierwsze będzie się wpisywało tekst,
a pozostałe sobie ten tekst "pobiorą" z pierwszego pola.

Sęk w tym, że tego "pobierania" nie umiem tego zrobić, czytam o makrach i odsyłaczach, ale nadal nie kumam.
Kolega nie chce doczepionej do dokumentu bazy danych - bo tak chciałam zrobić i to umiem wyklikać, ma być sam edytowalny PDF.


Może ktoś robił coś podobnego, to bym podejrzała i kapnęła się jak z jednego text boxa mogą pobrać dane pozostałe?
Libre Office 6.0.3.2 czy co?? takiego...
Ubuntu 18.04
gnusny
Posty: 5
Rejestracja: ndz paź 13, 2019 9:54 pm

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: gnusny »

Cześć,
Odświeżam temat.
Libreoffice - pole tekstowe powtarza się wiele razy w dokumencie.
Chciałbym wpisując wartość w jednym polu aby kopiowała się do innych wyznaczonych.
Myślałem, że podobnie jak w przypadku "przycisku opcji" trzeba polom nadać taką samą nazwę, ale nie zadziałało.
Help Help Help plis

Dzięki za ewentualną pomoc.
LibreOffice 7.0.5 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych w formularzu

Post autor: Jermor »

Wydaje mi się, że w miarę dokładnie jest to opisane powyżej https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 247#p18256 w moim poście z 4 listopada 2017
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ