Nie mogę utworzyć pliku PDF

Nie wiesz, gdzie umieścić swój post? Pisz tutaj!
elakwiecinska
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 20, 2017 2:47 pm

Nie mogę utworzyć pliku PDF

Post autor: elakwiecinska »

Mam plik zawierający tekst napisany czcionką DejaVuSerif. Od pewnego czasu nie da się wyeksportować go do pliku PDF. Podczas próby wykonania eksportu zostaje utworzony plik, który zamiast tekstu zawiera ''krzaczki"
Apache Open Office 4.13
Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę utworzyć pliku PDF

Post autor: Jan_J »

1. Zajrzyj pod Adobe Readerem, Foxitem albo Evince do utworzonego pdf-a, żeby zobaczyć jakie fonty ma dołączone. W Readerze: Plik/Właściwości, zakładka Czcionki.

2. Czy problem dotyczy (a) tylko dokumentów pisanych fontem DejaVu Serif, czy (b) dokumentów w ogóle?

3. Jeżeli (a), to czy gdzieś w systemie nie masz innego niż z OpenOffice, a zarazem wadliwego pliku z tym fontem?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Nie mogę utworzyć pliku PDF

Post autor: Astur »

Wina może tkwić w systemowej przeglądarce do PDF dla Windows 10. Pobierz i zainstaluj np. ten program, a potem sprawdź, czy efekt krzaczenia się też w nim objawia.
Jest też wersja portable (natychmiastowy link 8,24MB)
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie mogę utworzyć pliku PDF

Post autor: Jan_J »

Ooops, zapomniałem że W10 ma przeglądarkę pdf. Wobec tego

4. Czy błąd objawia się podczas czytania pdf-a różnymi przeglądarkami, czy tylko jedną (np. systemową w Windows 10)?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ