LibreOffice 5.3

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

LibreOffice 5.3

Post autor: quest-88 »

Dzisiaj wydano stabilną* wersję LibreOffice'a 5.3.

Co się rzuca w oczy?
1a) Nowości nie zostały przetłumaczone. Nie tknąłem nawet jednego słowa.
1b) Okropnie popsuta polonizacja pakietu. Kiedyś przetłumaczone fragmenty interfejsu zostały chyba skasowane. Nie wiem przez kogo i nie wiem dlaczego. Sporo tego co było kiedyś zrobione, teraz jest po angielsku. Może to po prostu błąd w kompilacji pliku wykonawczego na Windowsa. Ja testowałem wersję 64bitową. Proszę społeczność o weryfikację.

2) Writer działa odczuwalnie szybciej.

3) Tryb bezpieczeństwa, który znacząco uprości standardową diagnostykę

4) Wiele, wiele więcej... https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.3

Z polskich akcentów:
- nareszcie mamy słownik języka śląskiego. Słownik jest autorstwa Grzegorza Kulika.
- mamy mocną reprezentację deweloperów:
Bartosz Kosiorek (ps. gang65) odpowiada za filtry OpenXML-a.
Szymon Kłos odpowiada za nowy układ interfejsu zwany jako Notebook.

(jest co najmniej jeszcze jeden, ale zapomniałem danych)


* stabilną dla entuzjastów nowości.

// edycja

Informacja od pomocnika. Poprawne tłumaczenie jest na Linuksie, a błędne na Win64 oraz na Macu.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: LibreOffice 5.3

Post autor: Jermor »

Zainstalowałem za namową zespołu bugzilli.
Zgłosiłem bowiem, że Calc źle obsługuje formatowanie warunkowe w 5.2.5. Chodzi o typ "Wszystkie komórki" z wykorzystanym odwołaniem do formuły.
Zmiana wyniku formuły nie powodowała zmian w formatowaniu.
Nowa wersja nie tylko nie poprawiła tego oczywistego błędu (w wersji 5.0 działało) ale okazało się, że okno dialogowe dla tego formatowania i rodzaju "Zestaw ikon" nie pokazuje żadnych parametrów do ustawienia zasad formatowania.
Znaczna część jest w języku angielskim, np typy formatowania, rodzaje i powstaje dziwny konglomerat.
Spojrzałem tylko pod względem Calca w nowej wersji czy ten błąd nadal występuje. Szybko jednak wróciłem do poprzedniej wersji.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Ahus
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 27, 2017 10:45 am
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: LibreOffice 5.3

Post autor: Ahus »

Witam, czy w przyszłości można będzie liczyć na lepsza polonizację pakietu?
OpenOffice 4.1.3, Windows 10 - Używam w pracy jako księgowa Rzeszów
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 5.3

Post autor: quest-88 »

Tak. Właśnie kończę polonizację interfejsu. Zachęcam do zgłaszania uwag po wydaniu 5.3.1 RC2. :-)
Ostatnio zmieniony ndz mar 05, 2017 1:42 am przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 3.5 -> 5.3
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 5.3

Post autor: quest-88 »

Na serwerach pojawiła się nowa wersja, która jest spolonizowana w 99,7% procentach. Te 0,3 procenta to 346 słów, których nie mogłem zlokalizować w interfejsie i właściwie zinterpretować. Jeśli coś przyuważycie, to proszę o raport/informację.

Tutaj znajduje się lista brakujących słów:
https://translations.documentfoundation ... incomplete

Miłośnikom nowości dopowiem, że także interfejs MUFFIN został spolonizowany (Wstążka w grupach oraz kartach). Uwagi proszę publikować w odpowiednim wątku > https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... =43&t=4139
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
ODPOWIEDZ