[SOLVED] Styl automatycznej pustej strony

Użytkowanie edytora dokumentów
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

[SOLVED] Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Vakarian »

Jak w temacie - czy da się ustawić styl, jaki będzie miała automatycznie wstawiona pusta strona? Czy też trzeba na takowej stronie stworzyć najpierw akapit, aby móc nadać jej formatowanie?
Ostatnio zmieniony wt lut 14, 2017 8:55 pm przez Vakarian, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Jermor »

Pytanie: co oznacza automatycznie wstawiona strona?
Styl strony można utworzyć i w ogóle go nie użyć.
Jeśli automatycznie oznacza, że strona o tym stylu ma się pojawić w nowym dokumencie, to wystarczy zmienić styl strony na taki jaki będzie potrzebny i zapisać ten pusty dokument jako szablon (Plik - Szablony - Zapisz jako szablon...). Jeśli ten nowy szablon ma być podstawą wszystkich nowych dokumentów, przy zapisywaniu zaznaczyć opcję "Ustaw jako szablon domyślny".
Przy tworzeniu nowego dokumentu można wykonując: "Plik - Nowy - Szablony" wskazać szablon jaki ma zostać zastosowany do tworzonego dokumentu.
[EDYCJA]
Sam chyba o tym komuś pisałeś, że nowy styl można wybrać po poleceniu "Wstaw - Podział ręczny...". Samo przepływanie tekstu na kolejna stronę, czy wymuszanie podziału CTRL+ENTER, powoduje automatyczne zastosowanie stylu wynikającego z opcji "Następny styl" w zakładce "Organizator" właściwości stylu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Vakarian »

OK, przedstawiłem sprawę trochę niejasno. Ogólny styl mojego dokumentu zakłada, że strony są "odbite lustrzanie", jednak niektóre strony ustawione są na zawsze lewe. Aby to osiągnąć, program musi automatycznie wstawić czasem pustą prawą stronę - i właśnie o styl tejże strony się rozchodzi. Oczywiście mógłbym to osiągnąć za pomocą łamania strony, jednak dokument jest w trakcie powstawania, więc układ stron się jeszcze zmieni, a zależy mi na tym, żeby dokument wyglądał w miarę dobrze (ot, takie moje małe zboczenie). Ta się to jakoś osiągnąć?
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Jermor »

Teraz to ja nie wszystko zrozumiałem. Styl "Strona lewa" ma automatycznie dodaną stronę następną ze stylem "Strona prawa" a "Strona prawa" - "Stronę lewą".
To oznacza, że strony te automatycznie pojawiają się w dokumencie.
Problem dotyczyć może konieczności rozpoczęcia kolejnego akapitu na stronie lewej (prawej) bez konieczności łamania strony. Rozwiązaniem jest utworzenie nowego stylu akapitu opartego o akapit podstawowy i przypisanie mu atrybutów w jego właściwościach: "Przepływ tekstu - Podziały" trzeba zaznaczyć "Wstaw" typ "Strona" pozycja "Przed" ze stylem strony "tu wybrać właściwy styl".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Vakarian »

Zamieszczam przykładowy plik, który przedstawia mój problem. Chodzi mi mianowicie o trzecią stronę dokumentu (z napisem "pusta strona"), którą writer wstawił automatycznie, aby następna strona mogła być po lewej. Pytanie, czy aby zmienić styl tej pustej strony muszę stworzyć na niej akapit, czy też można ją jakoś sformatować bez tego?
Załączniki
Przykład.odt
(8.69 KiB) Pobrany 201 razy
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: zulu144 »

Vakarian pisze:Zamieszczam przykładowy plik, który przedstawia mój problem. Chodzi mi mianowicie o trzecią stronę dokumentu (z napisem "pusta strona"), którą writer wstawił automatycznie, aby następna strona mogła być po lewej. Pytanie, czy aby zmienić styl tej pustej strony muszę stworzyć na niej akapit, czy też można ją jakoś sformatować bez tego?
Nie piszesz do czego potrzebna jest Ci pusta strona.
Znając Twoje wcześniejsze emalie chodzi Ci o drukowanie pustej strony a bardziej dokładnie wstawienie jej do pdf.
To można zrobić stylami, ale jak będzie działało to trzeba praktycznie sprawdzić.
Fizycznie strony takiej nie ma w dokumencie, pojawia się tylko przy drukowaniu jeżeli jest zaznaczona opcja drukowanie pustych stron.
Przykładowo masz prawe i lewe strony.
Dokonujesz ręcznego łamania strony ustawieniem, ze następna strona jest prawa .
Nie obchodzi Cię czy łamanie trafi na prawą czy lewą stronę. Ja trafi na prawą i następna ma być też prawa to wstawiona zostanie automatycznie pusta lewa strona przy drukowaniu, jeśli zaznaczyłeś opcję drukowania pustych stron.
Można też zaznaczyć aby nagłówki rozdziału zaczynały się od np. tylko od prawej strony.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Jermor »

Wstawiona pusta strona nie ma żadnego stylu , jest to strona niezbędna do uzupełnienia liczby stron w układzie "lewa/prawa" i pokazywana przy podglądzie książkowym. Jeśli tekst wejdzie na tę stronę, przestanie być pusta i przyjmie odpowiedni styl (prawa albo lewa).
To czy puste strony mają być uwzględniane w druku zależy od parametrów o czym napisał zulu144.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Vakarian
Posty: 91
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 6:51 pm

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: Vakarian »

zulu144 pisze: Przykładowo masz prawe i lewe strony.
Dokonujesz ręcznego łamania strony ustawieniem, ze następna strona jest prawa .
Nie obchodzi Cię czy łamanie trafi na prawą czy lewą stronę. Ja trafi na prawą i następna ma być też prawa to wstawiona zostanie automatycznie pusta lewa strona przy drukowaniu, jeśli zaznaczyłeś opcję drukowania pustych stron.
Ale ja nie pytałem, skąd ta strona się bierze, ponieważ to wiem, tylko czy może być ona sformatowana, jeśli nie ma na niej żadnego akapitu.
Jermor pisze:Wstawiona pusta strona nie ma żadnego stylu [...] Jeśli tekst wejdzie na tę stronę, przestanie być pusta i przyjmie odpowiedni styl (prawa albo lewa).
I właśnie o to mi chodziło! Dziękuję Ci, Jermor, za odpowiedź.
LibreOffice 6.0.1, OS Windows 7
zulu144
Posty: 92
Rejestracja: sob gru 12, 2009 3:27 am

Re: Styl automatycznej pustej strony

Post autor: zulu144 »

Vakarian pisze: Ale ja nie pytałem, skąd ta strona się bierze, ponieważ to wiem, tylko czy może być ona sformatowana, jeśli nie ma na niej żadnego akapitu.
Używanie pojęcia akapit w tym miejscu jest trochę niezrozumiałe.
Cały dokument może być jednym akapitem niezależnie od liczby stron.
AOO 4.1.7 na WIN7; LO 6.3.2 portable
ODPOWIEDZ