Problemy z kodowaniem Base-MySQL

Użytkowanie programu bazodanowego
panA
Posty: 11
Rejestracja: pn lut 08, 2016 12:02 am

Problemy z kodowaniem Base-MySQL

Post autor: panA »

Projekt mam w bazie MySQL, Base jest interfejsem. Problemem jest kodowanie. Ustawiłem kodowanie UTF-8 w Base, źródłach, UTF-8 General w MySQL. Niestety, przy przesyłaniu danych z Base do MySQL zaczęły pojawiać się krzaczki w danych w tabelach.
Krzaczki zaczęły też pojawiać się w nazwach tabel (ale tylko w Base!), przez co nie mogę otwierać tabel zawierających polskie znaki w nazwach (na PHPMyAdmin SQL wszystko w porządku).
Co jest nie tak?
OpenOffice 4.0.1 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy z kodowaniem Base-MySQL

Post autor: Jan_J »

Jeżeli baza ma poprawnie zadeklarowane kodowanie, nie powinno być problemów.
Niestety nie mam obecnie postawionego żadnego serwera MySQL, żeby popróbować samemu różnych prawidłowych i błędnych ustawień.
Czy wątek z forum anglojęzycznego: https://forum.openoffice.org/en/forum/v ... f=40&t=837 wyjaśnia temat?
Dodam jeszcze, że Base może się łączyć z MySQL-em na co najmniej 3 sposoby: wbudowanym sterownikiem (MySQL Connector), poprzez sterownik Javy (JDBC driver) albo przez źródło danych zarejestrowane w systemowym ODBC. Każdy z nich można konfigurować, np. wymuszając interpretację kodowania znaków.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
panA
Posty: 11
Rejestracja: pn lut 08, 2016 12:02 am

Re: Problemy z kodowaniem Base-MySQL

Post autor: panA »

Ustawiłem wszystko co potrzeba (MySQL Connector, ale przez ODBC). Najzwyczajniej w świecie to musiał być dziwny problem Base, bo usunięcie pliku ODB i utworzenie nowego zażegnało problem. To znaczy w większości, bo w danych nie ma japońskich(!) znaczków, ale struktura bazy była zniekształcana (nazwy tabel i kolumn). Z tym sobie poradziłem usuwając polskie znaki, ale ważną cechą projektu miała być wysoka przyjazność dla użytkownika. I "Modele autobusow" wyglądają dość dziwnie :P
OpenOffice 4.0.1 na Windows 10
skibbbi
Posty: 7
Rejestracja: wt paź 29, 2013 5:44 pm

Re: Problemy z kodowaniem Base-MySQL

Post autor: skibbbi »

Miałem ten sam problem z LibreOffice. Co bym nie robił to MySQL Connector http://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/ źle współpracował z LibreOffice. Na przykład eksport z Calc do bazy powodował krzaki. Kiedy w Base importowałem dane przez schowek lub wpisywałem ręcznie do bazy wszystko było OK. Jednak już kwerendy, jeśli w kolumnie w polu Kryterium było słowo z polskimi znakami nie działały prawidłowo i nie wyświetlały żadnych rekordów.

Rozwiązanie działa tylko w OpenOffice w LibreOffice podczas instalacji tego rozszerzenia wyskakuje komunikat o braku kompatybilności.

Trzeba zainstalować OpenOffice i rozszerzenie MySQL SDBC Driver for Apache OpenOffice https://www.arielch.org/aoo/aoo-my-sdbc/
Potem w OpenOffice Base -> Edytuj -> Baza danych -> Baza danych MySQL (natywna) -> wpisz dane bazy i ustaw Zestaw znaków Unicode (UTF-8)
i działa bez zarzutu, także podczas eksportu z Calc bezpośrednio do bazy.

Pozdrawiam,
Skibbbi
OpenOffice 4.01 na Windows Vista
ODPOWIEDZ