Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Instalacja, konfiguracja i uruchamianie w systemach uniksowych
mateusz.mai
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:49 pm

Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: mateusz.mai »

Witam
Jak w temacie. Jestem nowym użytkownikiem linux-a wcześniej pakietu openoffice używałem pod kafelkami i niestety coś mi nie wychodzi z jego instalacją. Szukałem w necie info na ten temat ale jakoś nie dokońca to wszystko ogarniam i niestety moje wysiłki spęzły na niczym :crazy: . W teorii mam już zainstalowany libre office ale to nie to samo :) . Czy znajdzie się jakaś osoba która pomoże mi rozwiązać mój problem???
openoffice 4.1.2 pod linux mint
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: Jan_J »

Mint czyli system debianopodobny. Pobierz z http://www.openoffice.org/download/index.html paczkę dal Twojego systemu (32 albo 64 bity, DEB), po ściągnięciu sprawdź sumę kontrolną, rozpakuj (bo jest ona plikiem tar.gz). Wewnątrz znajduje się skrypt install albo setup, ale możesz także po prostu zainstalować naraz wszystkie pliki *.deb poleceniem dpkg (lub jego graficzną nakładką).
Z tym, że prawdopodobnie LibreOffice serwowany z Mintem spełni Twoje oczekiwania. Więc instaluj Apache OO tylko kiedy wiesz, że właśnie ta wersja jest Ci potrzebna.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: Astur »

mateusz.mai pisze:Jestem nowym użytkownikiem linux-a wcześniej pakietu openoffice używałem pod kafelkami i niestety coś mi nie wychodzi z jego instalacją.
Jak sam piszesz, jesteś nowym użytkownikiem Linuksa, więc może napiszesz, na którym etapie instalacji coś ci nie wychodzi:
  • Ściągnięcia odpowiedniej paczki?
    Apache_OpenOffice_4.1.2_Linux_x86_install-deb_pl.tar.gz + Apache_OpenOffice_4.1.2_Linux_x86_langpack-deb_pl.tar.gz dla systemów 32-bitowych
    lub
    Apache_OpenOffice_4.1.2_Linux_x86-64_install-deb_pl.tar.gz + Apache_OpenOffice_4.1.2_Linux_x86-64_langpack-deb_pl.tar.gz systemów 64-bitowych
  • Rozpakowania?
    Brak odpowiednich programów/wtyczek do rozpakowania
  • Wydania polecenia instalacji?
Napisz też, jaką wersję (32 czy 64) posiadasz i jakiego używasz menedżera plików (nautilus, pcmanfm, thunar).
Jan_J pisze:Mint czyli system debianopodobny. [...] Wewnątrz znajduje się skrypt install albo setup
DEBaski nie mają takiego uprzyjemnienia. Możliwe jest tylko dpkg z terminala :(
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
mateusz.mai
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:49 pm

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: mateusz.mai »

Tak jak napisałęm we wstępie z linux-a jestem totalna "lama" używam go 3-dzień i średnio łapię co i jak, czyli typowy ze mnie kafelkowiec niestety...

Natomiast co do instalacji to tak, moja wersja jest 32- bity

Ściągnąłem pliczek instalacyjny ten:
Apache_OpenOffice_4.1.2_Linux_x86_install-deb_pl.tar.gz
Rozpakowałem i faktycznie jest tam instalator:
openoffice4.1-debian-menus_4.1.2-9782_all.deb

po jego naciśniąciu tak jakby coś się instalowało, ale później nic się właściwie nie dzieje i nigdzie nie mogę znaleźć tego programu....

co do:
Astur pisze: i jakiego używasz menedżera plików (nautilus, pcmanfm, thunar).

kurczę nawet nie wiem co to jest ;/

ps. może to chodzi o ten program:
GDebi Packet Installer
jeśli tak to po jego uruchomieniu pojawia mi się coś taliego:
(Odczytywanie bazy danych ... 160165 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Preparing to unpack .../openoffice4.1-debian-menus_4.1.2-9782_all.deb ...
Unpacking openoffice-debian-menus (4.1.2-9782) ...
dpkg: error processing archive /home/mateusz/Pulpit/en-US/DEBS/desktop-integration/openoffice4.1-debian-menus_4.1.2-9782_all.deb (--install):
próba nadpisania "/usr/bin/soffice", który istnieje także w pakiecie libreoffice-common 1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty2
/usr/bin/gtk-update-icon-cache
gtk-update-icon-cache: Cache file created successfully.
/usr/bin/gtk-update-icon-cache
gtk-update-icon-cache: Cache file created successfully.
Processing triggers for gnome-icon-theme (3.10.0-0ubuntu2) ...
Processing triggers for hicolor-icon-theme (0.13-1) ...
Processing triggers for shared-mime-info (1.2-0ubuntu3) ...
Processing triggers for gnome-menus (3.10.1-0ubuntu2) ...
Processing triggers for desktop-file-utils (0.22-1ubuntu1) ...
Processing triggers for mime-support (3.54ubuntu1.1) ...
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
/home/mateusz/Pulpit/en-US/DEBS/desktop-integration/openoffice4.1-debian-menus_4.1.2-9782_all.deb
openoffice 4.1.2 pod linux mint
Husar
Posty: 203
Rejestracja: śr mar 06, 2013 3:48 am

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: Husar »

W linuksie nie klika się, żeby zainstalować cokolwiek

1. Otwórz terminal kombinacją klawiszy: Ctrl+Alt+T
2. wpisz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo su
i wpisz hasło administratora

3. wpisz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

cd /home/mateusz/Pulpit/en-US/DEBS/
4. a potem:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i *.deb
Nastąpi instalacja

5. wpisz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

cd /home/mateusz/Pulpit/en-US/DEBS/desktop-integration/
6. a potem:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i *.deb

Chyba nic nie pomyliłem, bardziej łopatologicznie chyba się nie da :-)
Pozdrawiam
Roman

Daj znać [SOLVED], kiedy Twój problem zostanie rozwiązany
LO 7.2.x/AOO 4.1.x. używane na Ubuntu 20.04LTS i M$ Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: Jan_J »

To znaczy, w linuksach istnieją także graficzne nakładki na instalatory i managery pakietów, czasami nawet niezłe, ale żeby ich używać i tak trzeba parę rzeczy wiedzieć:
* pakiet to w gruncie rzeczy spakowany zestaw plików plus parę instrukcji co z nimi zrobić, plus ...
* ... i to ważne: wykaz zależności, jakich pakietów potrzeba do współpracy. Dlatego czasami instalacja pojedynczego pakietu nie wychodzi, bo albo trzeba coś zainstalować wcześniej, albo kilka pakietów współzależnych instaluje się naraz. Stąd *.deb w poleceniu;
* jeżeli używasz wbudowanego managera (nie wiem jak się nazywa ten w Mincie, współpracuje z tekstowym apt-get), to sam dba o zależności pakietów z Minta, znajduje je w sieci, dociąga brakujące itp. Ale jeżeli sam chcesz zainstalować pliki spoza systemu (czyli inne niż oferowane przez Mint), musisz też przejąć odpowiedzialność za spełnienie wymagań zależności.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Instalacja openoffice 4.1.2 pod linux mint 17.3

Post autor: Astur »

  1. W LinuxMint podczas instalacji standardowej pojawia się LibreOffice. Dlatego instalując Apache OpenOffice trzeba wziąć pod uwagę jego istnienie, bo inaczej pojawi się komunikat o błędzie. Sytuację tę omówiłem tutaj: https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... 726#p14726
    .
  2. Jeżeli pobrane paczki OO znajdą się w katalogu ~/Pulpit [1], to w trakcie rozpakowania zostanie utworzony katalog ~/Pulpit/en-US.
    • Pytałem o menedżera plików, ponieważ znacznie ułatwia poruszanie się wewnątrz systemu. Jeżeli nie wiesz jeszcze co to jest, sądzę że powinieneś ściągnąć sobie od dystrybutora podstawowe wskazówki (http://www.linuxmint.com/documentation.php) na temat swojej dystrybucji. Niestety, tak się dziwnie składa, że tylko dla wersji Mate istnieją one w języku polskim. Dla wersji Cinnamon można jeszcze wybrać kilkanaście innych wersji, ale KDE posiada tylko cztery ściągawki do wyboru i nie ma tam wersji angielskiej. Jeszcze gorzej jest z Xfce, gdzie jedyna ściągawka napisana jest po węgiersku.
      W każdym razie, najpierw powinieneś dostać się do Menu swojego systemu. Uruchamia się je kombinacją klawiszy [Ctrl]+[WM], gdzie WM to znaczek okienek na większości klawiatur. W Menu odnajdź i kliknij katalog o nazwie Pobrane. Jego zawartość zostanie pokazana w menedżerze plików, którym, w zależności od wersji będzie:
      • Dla Cinnmon - Nemo
      • Dla Mate - Caja
      • Dla KDE - Dolphin
      • Dla Xfce - Thunar
      Nemo i Caja działają podobnie, ponieważ oba są odmianami Nautilusa, nieco inaczej zachowuje się Thunar, a całkiem różnie - Dolphin. Wiedza o tym, jakiej używasz odmiany i co za tym idzie - menedżera plików, znacznie ułatwiłaby pomoc.
  3. Uwzględniając pp. A i B, pozwolę sobie nieco zmodyfikować ściągawkę użytkownika Husar (zakładając, że już ściągnąłeś i wypakowałeś paczkę z oprogramowaniem):
    1. Otwórz terminal kombinacją klawiszy: [Ctrl]+[Alt]+[T]
      .
    2. Wpisz i uruchom polecenie

      Kod: Zaznacz cały

      cd ~/Pulpit/en-US/DEBS
      .
    3. Upewnij się, że jesteś we właściwym katalogu, wydając polecenie

      Kod: Zaznacz cały

      dir -c -h
      Jak zobaczysz coś w tym stylu
      .
      • desktop-integration..................................openoffice-impress_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice_4.1.2-3_i386.deb...................... openoffice-javafilter_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-base_4.1.2-3_i386.deb................openoffice-math_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-base_4.1.2-3_i386.deb........openoffice-ogltrans_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-calc_4.1.2-3_i386.deb.........openoffice-onlineupdate_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-draw_4.1.2-3_i386.deb........openoffice-ooofonts_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-impress_4.1.2-3_i386.deb.....openoffice-ooolinguistic_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-math_4.1.2-3_i386.deb........openoffice-pl_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-brand-pl_4.1.2-3_i386.deb............openoffice-pl-base_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-calc_4.1.2-3_i386.deb.................openoffice-pl-calc_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core01_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-draw_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core02_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-help_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core03_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-impress_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core04_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-math_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core05_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-res_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core06_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pl-writer_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-core07_4.1.2-3_i386.deb..............openoffice-pyuno_4.1.2-3_i386.deb
        openoffice-draw_4.1.2-3_i386.deb................openoffice-ure_4.1.2-3_i386.deb
      ...to znaczy, że jesteś tam gdzie trzeba.
      .
    4. Następnie wpisz i uruchom polecenie

      Kod: Zaznacz cały

      sudo dpkg --force-overwrite -i *.deb
      System zażąda podania twojego hasła, po czym nastąpi instalacja
      .
    5. Potem wpisz i uruchom polecenie

      Kod: Zaznacz cały

      cd desktop-integration
      .
    6. I wreszcie wpisz i uruchom polecenie

      Kod: Zaznacz cały

      sudo dpkg --force-overwrite -i *.deb
      Kolejne żądanie hasła i instalacja. Krótka.
I to już chyba wszystko. Paczki i katalog ~/Pulpit/en-US możesz potem usunąć.

__________
[1] Tylda, czyli "~" oznacza w linuksach ścieżkę do katalogu użytkownika. Jeżeli np. w trakcie instalacji LinuxMint wybrałeś użytkownika "mateusz", to tą ścieżką jest /home/mateusz.
Przy okazji. Nie powinno się wszędzie ujawniać jaka jest twoja nazwa użytkownika. Podstawy higieny antywłamaniowej zalecają, aby publiczny pseudonim (w moim wypadku Astur) nie miał nic wspólnego z nazwą użytkownika.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ