problem z odzyskaniem zapisanego dokumentu

Użytkowanie edytora dokumentów
RedSfinks
Posty: 2
Rejestracja: sob sty 16, 2016 10:25 pm

problem z odzyskaniem zapisanego dokumentu

Post autor: RedSfinks »

Hej wszystkim !

Założyłam ten wątek bo liczę na waszą pomoc z rozwiązaniem problemu pliku office writer. Przechodząc do konkretów to miałam zapisany plik tekstowy, który został zamknięty i zapisany, po zapisaniu wyłączył mi się komputer i po kolejny odpaleniu i próbie otworzenia tego samego pliku pojawiła mi się informacja o przejściu przez rejestrację. nie wypełniałam tych pól, tylko wzięłam opcję dalej i zakończ, następnie pojawiła się okienko Opcje Filtra ASCII i po wybraniu opcji ok cały tekst został zamieniony na znaczki - # .Nie wiem jak można to naprawić, czy w ogóle da się coś z tym zrobić, liczę na waszą pomoc bo nie ukrywam że plik ten jest dla mnie super ważny więc będę bardzo bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź w języku zrozumiałym dla laików.
Ostatnio zmieniony ndz sty 17, 2016 12:52 am przez Jan_J, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: zmiana tytułu (poprzedni sugerował problem z helpem Writera)
Open Office 4.0.1 Windows 7
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: problem z odzyskaniem dokumentu

Post autor: Jan_J »

Muszę Cię zmartwić. Zbyt wczesne wyłączenie -- samoczynne, czyli spowodowane błędem, albo wymuszone akcją użytkownika -- Writera podczas zapisywania pliku, albo też zbyt wczesne wysunięcie pendrive lub wyłączenie komputera w trakcie trwania zapisu powoduje, że proces zapisywania dokumentu nie został zakończony. W pliku powstało tylko puste miejsce o rozmiarze dokumentu. Przy otwieraniu takich plików widać właśnie # (w taki sposób Writer wizualizuje znaki puste tj. znaki o numerze 0).
Internet (w tym także nasze forum -- np. https://forum.openoffice.org/pl/forum/s ... +ASCII+%23 -- oraz bratnie forum anglojęzyczne) pełen jest pytań, co z tym się da zrobić. Niestety, prawda jest brutalna: nic. W otwieranym pliku nie ma nic, co by pozwoliło odzyskać treść.
Jednak niezależnie od tego, jak niezawodne, czy też zawodne, byłyby środki techniczne, archiwizacja jest metodą zmniejszającą ryzyko utraty danych. Kopie, na różnych nośnikach, synchronizowane po udanym zapisie, porównywane -- cyfrowo oczywiście, nie ręcznie -- przed rozpoczęciem nowego etapu pracy.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
RedSfinks
Posty: 2
Rejestracja: sob sty 16, 2016 10:25 pm

Re: problem z odzyskaniem zapisanego dokumentu

Post autor: RedSfinks »

Tak podejrzewałam że nie da się już z tym nic zrobić, chociaż nie rozumiem działania tego programu, czyli tego że po zapisaniu w writerze i wyłączeniu programu, przypadkowe zamknięcie komputera powoduje nie zapisanie pliku mimo wszystko. Tak czy inaczej dzięki wielkie za jasną odpowiedź, bez niej prawdopodobnie błądziła bym w poszukiwaniu informacji jak dziecko we mgle.
Open Office 4.0.1 Windows 7
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: problem z odzyskaniem zapisanego dokumentu

Post autor: Astur »

NIGDY nie otwieraj pliku do edycji z nośnika przenośnego.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ