numeracja stron od nowa

Użytkowanie edytora dokumentów
kosmal
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 28, 2009 9:27 am

numeracja stron od nowa

Post autor: kosmal »

Jakiś czas temu używałem do tego sekcji ale teraz nie mogę sobie poradzić.
Jak rozpocząć numerację stron od nowa np na 14 stronie dokumentu?
1-13 sekcja 1
14 -.. sekcja 2
ale numeracja jest jednolita, nie widzę możliwości rozpoczęcia jej od nowa.
Nimerację wstawiłem w stopce.
Pozdrawiam
Andrzej
Marek_Sz
Posty: 74
Rejestracja: pn lis 02, 2009 2:04 pm

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: Marek_Sz »

Hm.. nietypowy pomysł. Jeżeli potrzebowałbym nowej numeracji dla poszczególnych części dokumentu to raczej redagowałbym je w odrębnych plikach. W przypadku jednego pliku jeżeli poszczególne sekcje zaczynają się od nowych stron to istnieje możliwość zmiany stylu strony w wymuszeniem numerowania od określonej wartości (Format > Akapit > Przepływ tekstu > Podziały > Wstaw ze stylem strony .. numer strony). Czy da się inaczej? Nie wiem.

Owocnej walki z oporem materii.
LibreOffice 5.0 na Windows 7 [praca] i LibreOffice 5.1 (64 bit) na Windows 7 [dom]
mg2
Posty: 170
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:20 pm

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: mg2 »

Z menu

Kod: Zaznacz cały

"Wstaw" -> "Podział ręczny" -> "Podział strony"
"Styl" - "Domyślnie"
[v] Zmień numer strony
OOo3.1.1 na Ubuntu 9.04
kosmal
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 28, 2009 9:27 am

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: kosmal »

Marek_Sz pisze:Hm.. nietypowy pomysł. Jeżeli potrzebowałbym nowej numeracji dla poszczególnych części dokumentu to raczej redagowałbym je w odrębnych plikach. W przypadku jednego pliku jeżeli poszczególne sekcje zaczynają się od nowych stron to istnieje możliwość zmiany stylu strony w wymuszeniem numerowania od określonej wartości (Format > Akapit > Przepływ tekstu > Podziały > Wstaw ze stylem strony .. numer strony). Czy da się inaczej? Nie wiem.

Owocnej walki z oporem materii.
Działa świetnie, dziękuję. Lecz czy pamięć mnie zawodzi? Może to było bardzo dawno, że sekcjom można było nadawać oddzielną numerację stron? Do tego zadania sekcje nie są potrzebne.
Do czego właściwie można je wykorzystać? Tylko ilość kolumn i formatowanie przypisów?
Jeszcze raz Dziękuję.
Andrzej
LibreOffice 6.3.1.2 Debian buster, Windows 10
mg2
Posty: 170
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:20 pm

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: mg2 »

(Format > Akapit > Przepływ tekstu > Podziały > Wstaw ze stylem strony .. numer strony). Czy da się inaczej? Nie wiem.
...
Działa świetnie, dziękuję.
Wydaje mi się, że ta opcja służy raczej do uniknięcia podziału akapitu pomiędzy strony. Wymusza przeniesienie początku akapitu do nowej strony. Nie jest ona wrażliwa na "miękki akapit" (shift + Enter). Opcję tę najlepiej włączyć w danym stylu akapitu niż modyfikować "na dziko", lokalnie używany styl akapitu.

Do podziału "logicznego" dokumentu (strona tytułowa, spis treści, rozdziały, indeks) służy raczej ręczne wstawienie podziału strony.

Wizualny efekt będzie taki sam ale to trochę jak z przechodzeniem klawiszem "Enter" do nowej strony.

PS

W ogóle nie powinno się korzystać z opcji "Format" -> "Znak"/"Akapit"/"Strona" itp. Te rzeczy ustawia się w przy tworzeniu/modyfikacji stylu. Po zakończeniu pisania tekstu przebiega się przez cały dokument włączając w odpowiednich miejscach odpowiednie style.

Inaczej może się zdarzyć, że w dwa fragmenty tekstu mające ten sam styl będą wyglądać różnie z powodu "dzikich" zmian stylu narzuconych lokalnie właśnie z menu format.
OOo3.1.1 na Ubuntu 9.04
Marek_Sz
Posty: 74
Rejestracja: pn lis 02, 2009 2:04 pm

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: Marek_Sz »

Zakładałem, że użytkownik posługujący się sekcjami stosuje również style akapitów i wstawienie podziału strony zastosuje w ramach stylu tytułu wydzielonej części tekstu. Generalnie odradzałbym formatowanie bezpośrednie tekstu nawet do podziału na strony tytułowe, indeksy i spisy. OOo przy konwersji na inne formaty a sporadycznie nadal przy eksporcie do PDFa potrafi zgubić formatowanie bezpośrednie i zastosować formatowanie wynikające z ustawień stylu akapitu. Najłatwiej jest temu zapobiec formatując bezpośrednio akapit i tworząc na podstawie zaznaczenia nowy styl nazwany.
LibreOffice 5.0 na Windows 7 [praca] i LibreOffice 5.1 (64 bit) na Windows 7 [dom]
mg2
Posty: 170
Rejestracja: czw sty 28, 2010 9:20 pm

Re: numeracja stron od nowa

Post autor: mg2 »

Zakładałem, że użytkownik posługujący się sekcjami stosuje również style akapitów i wstawienie podziału strony zastosuje w ramach stylu tytułu wydzielonej części tekstu.
OK, teraz rozumiem. Najpierw odebrałem to jako "dziką" modyfikację stylu pierwszego akapitu sekcji. Stąd moje uwagi.

Wydaje mi się, że bezpieczniej w takim przypadku napisać:
"ustaw przepływ tekstu (z podziałem strony) w stylu formatującym tytuł rozdziału"
niż odsyłać bezpośrednio do:
"Format > Akapit > Przepływ tekstu > Podziały > Wstaw ze stylem strony .. numer strony"

Po prostu przyjąłeś optymistyczne założenie. Z moich obserwacji wynika, że większość użytkowników nie używa stylów. Dlatego bezpieczniej napisać "zmień styl" niż "Format -> Akapit" :)
OOo3.1.1 na Ubuntu 9.04
ODPOWIEDZ