Word niepoprawnie widzi symbole

Użytkowanie edytora równań
deveee
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 16, 2011 11:35 pm

Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: deveee »

Witam.

Korzystam z najnowszej wersji Libreoffice (3.3) pod Linuksem.

Problem jest taki: tworzę formułę na Linuksie. On nie ma tam windowsowej czcionki "Symbol", tylko korzysta z własnej czcionki "OpenSymbol". Możliwe, że na windowsie też tak jest, nie wiem. Następnie wysyłam komuś dokument, on otwiera go w Wordzie. Na komputerze nie ma zainstalowanej czcionki "OpenSymbol" - bo i skąd, korzysta z Worda. Skutkiem tego jest to, że nie widzi niektórych znaków. Najbardziej upierdliwym zaś, że zamiast znaku mnożenia (cdot) jest kratka - brak znaku. Jeszcze inne drobiazgi, ale ten sam problem.

Trzeba by zmusić Openoffice'a do korzystania z czcionki "Symbol". Jednakże przekopałem konfigurację i nie widzę takiej możliwości. Nie ma problemu żeby wgrać sobie czcionkę Microsoftu, tyle tylko, że przydałoby się wejść w jakąś zaawansowaną konfigurację i mu tą czcionkę ustawić.

Jeśli pod windowsem on też korzysta z czcionki "OpenSymbol" to przypuszczam, że będzie dokładnie ten sam problem jak ktoś ma na komputerze tylko Worda.

Ewentualnie pomogłaby poprawka od strony programu - w samej czcionce "OpenSymbol" albo w konwersji na doc'a.

Jeśli ktoś rozwiązał ten problem to prosiłbym o informację. Choć trochę powątpiewam.
Załączniki
cdot w Word
cdot w Word
cdot w Libreoffice
cdot w Libreoffice
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: quest-88 »

Trzeba by zmusić Openoffice'a do korzystania z czcionki "Symbol". Jednakże przekopałem konfigurację i nie widzę takiej możliwości.
Narzędzia > Opcje > LibreOffice > Czcionki > Zastosuj tabelę zmian > OpenSymbol na Symbol

ale nie wiem czy to coś da. Nie prościej byłoby namówić tę osobę do zainstalowania fontu OpenSymbol, albo Open/LibreOffice?
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
deveee
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 16, 2011 11:35 pm

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: deveee »

Nic nie da, bo to podmienia czcionkę wyświetlaną u mnie w dokumencie. Zapisywana jest w pliku i tak OpenSymbol.

W przypadku jednej osoby faktycznie prościej podesłać jej czcionkę i święty spokój. Ale tak szerzej patrząc to problemu to nie rozwiązuje.

Będę z tym coś walczył, jak co to dam znać.
Openoffice 1.2.3 Windows
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: quest-88 »

Nie widzę innego wyjścia. Myślałem też o osadzaniu fontu wewnątrz dokumentu, ale to cecha Worda, a prośba o podobna funkcję wisi w IssueZilli od 2003 roku.

Bug 20370 - Q-PCD MSInteroperability-33: embedd fonts into the document
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
deveee
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 16, 2011 11:35 pm

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: deveee »

Znaczy można sobie zawsze samemu przekompilować program, podmienić mu tam czcionkę i przypisać odpowiednie kody dla znaków. Ale nie jestem na tyle biegły i sporo czasu by mi to zajęło.

Kurde, nie ma jakiejś takiej zaawansowanej konfiguracji jak np w firefoksie? Tam by można pozmieniać co trzeba.
Openoffice 1.2.3 Windows
dorotaW
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 21, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: dorotaW »

Witam. Dziękuję bardzo. Ten temat mam akurat zrobić i omówić na zajęciach. Studiuję medycynę i informatyka daje wszystkim w "kość".

Wszystkim życzę wszystkiego najlepszego...
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Word niepoprawnie widzi symbole

Post autor: Astur »

1. Ściągnij czcionkę Symbol. Oficjalny kanał http://www.ascenderfonts.com/font/symbol.aspx za $20
2. Po ściągnięciu wkopiuj plik(i) z rozszerzeniem ttf do katalogu ~\.fonts
3. Uruchom LibreOffice - czcionka już powinna być widoczna na liście czcionek.
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ