LibreOffice 4.3

Wspólnie dbajmy o jakość OpenOffice. Używajmy wersji testowych, zgłaszajmy błędy, czuwajmy nad poziomem tłumaczeń
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

LibreOffice 4.3

Post autor: quest-88 »

Witam

Dzisiaj wydano RC1.
https://wiki.documentfoundation.org/Rel ... .0_release

Słuchamy opinii naszej społeczności. :-)

(mnie razi wyrzucenie motywu Galaxy i pozostawienie samych nieużywalnych)
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

A dla mnie nowe Tango wygląda nie najgorzej, przynajmniej coś odświeżyli, a przy okazji wyrzucili :lol: Reszta niespodzianek napewno wyjdzie w praniu :D
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: chris_ »

Panowie, mięso jest najważniejsze! ;) Motywy zawsze można sobie ręcznie dograć, a jak nie - można się do obecnych przyzwyczaić ;)

Na razie za wcześnie na pochwały lub krytykę, ale są szanse, że wydanie 4.3 będzie lepsze. Wprowadzili mało nowości więc i liczyć trzeba na to, że nie będzie takich regresów jak w poprzednim wydaniu. Ja z 4.2 RC (pierwszego wydania poprzedniej linii) przeskoczyłem od razu na te. Moje pliki otwierają się o dziwo bez żadnych przekłamań, nawet style krawędzi działają, co prawda po 30 minutowych poprawkach (po otwarciu Calc pozmieniał ich grubość), ale jednak.

Niech chłopaki z TDF działają, jak powiedział przedmówca - wszystko wyjdzie w praniu :)
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

Kurcze od wersji 4.2.5 RC2 mam taki problem, że po zainstalowaniu na win 8.1 i próbie uruchomienia LO nie chce wystartować. O dziwo po wydaniu wersji 4.2.5 (teoretycznie z tego co wiem to to samo co 4.2.5 RC2) i zainstalowaniu 4.2.5 LO uruchamia się normalnie. Idąc dalej zapragnąłem instalacji 4.3 RC1 i wszystko cacy. Zainstalowałem uruchomiłem i śmigało. Nie mniej jednak idąc dalej po wydaniu 4.3 RC2 zapragnąłem zainstalowania tejże właśnie wersji. Clik clik wszystko się zainstalowało, ale przy próbie uruchomienia na chwilę pojawiło się zielone okienko i koniec nic dalej nie poszło. Odinstalowałem więc 4.3 RC 2 i zainstalowałem 4.2.5, a następnie dokonałem instalacji 4.3 RC2. Po tym zabiegu program uruchamia się normalnie. Zaczyna mnie wk.. ta anomalia. Dodam tylko, że zawsze działam na prawach admina, bo na moim kompie król jest tylko jeden :P (TrueCrypt :D )
Tutaj kieruję słowo do Mateusza: Jeżeli masz jakiś pomysł/przebłysk to bardzo Cię proszę zasygnalizuj/uczul na tenże kłopot TDF, a nie poskąpie Tobie grosza na dużego Browarka :P
Z doświadczenia wiem, że Win 8 i 8.1 jest niestety bardziej upierdliwy odnośnie uprawnień admina niż win 7 gdzie wszystko śmiga bez stosowania żadnych dodatkowych zabiegów.
Pozdrawiam myślących normalnie ;)
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: chris_ »

Crazygod pisze:Kurcze od wersji 4.2.5 RC2 mam taki problem, że po zainstalowaniu na win 8.1 i próbie uruchomienia LO nie chce wystartować. O dziwo po wydaniu wersji 4.2.5 (teoretycznie z tego co wiem to to samo co 4.2.5 RC2) i zainstalowaniu 4.2.5 LO uruchamia się normalnie. Idąc dalej zapragnąłem instalacji 4.3 RC1 i wszystko cacy. Zainstalowałem uruchomiłem i śmigało. Nie mniej jednak idąc dalej po wydaniu 4.3 RC2 zapragnąłem zainstalowania tejże właśnie wersji. Clik clik wszystko się zainstalowało, ale przy próbie uruchomienia na chwilę pojawiło się zielone okienko i koniec nic dalej nie poszło. Odinstalowałem więc 4.3 RC 2 i zainstalowałem 4.2.5, a następnie dokonałem instalacji 4.3 RC2. Po tym zabiegu program uruchamia się normalnie. Zaczyna mnie wk.. ta anomalia. Dodam tylko, że zawsze działam na prawach admina, bo na moim kompie król jest tylko jeden :P (TrueCrypt :D )
Tutaj kieruję słowo do Mateusza: Jeżeli masz jakiś pomysł/przebłysk to bardzo Cię proszę zasygnalizuj/uczul na tenże kłopot TDF, a nie poskąpie Tobie grosza na dużego Browarka :P
Z doświadczenia wiem, że Win 8 i 8.1 jest niestety bardziej upierdliwy odnośnie uprawnień admina niż win 7 gdzie wszystko śmiga bez stosowania żadnych dodatkowych zabiegów.
Pozdrawiam myślących normalnie ;)
Ale co ma Mateusz do tego? Poszukaj na bugzilli, może ktoś zgłosił identyczny błąd, a jak nie będzie poprawy przy następnych wersjach, to sam zgłoś błąd. U moich rodziców jest jeden (służbowy) komputer z Win8 i problemów z instalacją 4.3 RC2 nie miałem. Zresztą, zobacz co Ci z konsoli wyrzuca. Nie żebym agitował, ale zawsze można postawić obok siódemki jakiegoś ubuntowego LTS-a bądź Debiana ;) Okienkowa "Ósemka" byłaby całkiem rześka gdyby nie to, że naładowali tam dużo świecidełek (kafelki etc.). Nowocześnie zrobiony system a niestety okrutnie zasobożerny w RAM i HDD.
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: quest-88 »

@Crazygod

Proponuję jeszcze chwilę poczekać. Ja np. nie mogę zainstalować RC2, bo wyskakuje błąd niespełnionych zależności (RC1 działa). Są to podstawowe błędy i najpewniej ktoś je już zaraportował. Sugeruję jeszcze wysyłanie do mnie maili, bo ostatnio moja aktywność na forum zmalała. Poza tym jutro rano wyjeżdżam na kilka dni, zatem dostępny będę od wtorku.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

@quest-88
Mateusz bardzo dziękuję Tobie za odpowiedź i przychylam się to Twojej sugestii, a co za tym idzie cierpliwie czekam i testuje.
@chris_ powiem Tobie tylko tyle : Mateusz ma bardzo wiele do tego.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: quest-88 »

Mamy już RC3.

http://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/

Jeśli wszystko pójdzie po myśli deweloperów, będzie to wersja stabilna.
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: quest-88 »

Dzisiaj wydano wersję stabilną (= RC4)

https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.3

mamy tu jakiegoś śmiałka - testera? :P
http://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

quest-88 pisze:Dzisiaj wydano wersję stabilną (= RC4)

https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/4.3

mamy tu jakiegoś śmiałka - testera? :P
Hehe
Pewnie, cały czas używam najnowszej wersji :D, no chyba, że po zainstalowaniu rzucają mi się w oczy jakieś karygodne błędy wówczas wracam do LO o jedno oczko w dół. Ot tak trochę hardcorowo jadę, ale co mi tam.
Odświeżone GUI jest spox, a reszta cóż tradycyjnie wyjdzie w praniu - takie życie :lol: .
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

Czy ktoś wie dlaczego cykl wydawniczy się rypnął? Wg https://wiki.documentfoundation.org/Rel ... .1_release już dawno powinna być wersja 4.3.1 RC2, a tu nic. Do tej pory wszystko sprawnie się ukazywało. Czyżby sezon urlopowy :?:
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

Od pewnego czasu po aktualizacji LO mam problem z drukarkami, a mianowicie LO ich nie widzi. Przykładowo poniżej wersja LO 4.3.0.4 po zainstalowaniu widzi drukarki, natomiast wersje LO 4.3.1 RC1 i RC2 nie widzą zainstalowanych w systemie drukarek, więc musiałem wrócić do wersji 4.3.0.4. Z tego co pamiętam to takie kłopoty zaczęły się dziać od LO 4.2.5 RC1. Czysta instalacja nie pomaga, a problem mam zarówno w win7 x64 jak i win 8.1 x64. Ktoś ma jakieś pomysły?
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Jan_J »

Crazygod pisze:Od pewnego czasu po aktualizacji LO mam problem z drukarkami, a mianowicie LO ich nie widzi
W związku z(?) https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... f=2&t=2725
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

Dzięki za link, ale nic nie wnosi do sprawy. Do tego mam lepsze hece, bo po pierwszym uruchomieniu wersji 4.3.1 po chwili sama się zamyka i już nie da się ponownie uruchomić. Problem występuje na win 8.1x64 i nic nie pomaga, czysta instalacja, reinstalacja itp. Ostatnia poprawnie działająca wersja to 4.3.0.4. Identycznie sytuacja wygląda z AOO 4.1 i AOO 4.1.1 - instalujesz odpalasz program sam się po chwili zamyka i nie da się ponownie uruchomić. Ręce opadają.
Crazygod

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Crazygod »

Znalazłem źródło problemu i rozwiązanie. A mianowicie zastanawiające dla mnie było, że miałem problemy z uruchomieniem zarówno z LO jak i AOO, przy czym pod win7 programy się uruchamiały, a nie widziały tylko drukarek zainstalowanych w systemie, natomiast w win8 dodatkowo po uruchomieniu i dosłownie chwili programy zamykały się i nie można było ich ponownie uruchomić bez reinstalacji. Źródłem problemu okazał się Comodo Internet Security, a dokładniej mówiąc jego "Automatyczna piaskownica". Ano wystarczyło ją wyłączyć i po reinstalacji LO i AOO programy uruchamiały się poprawnie, pracowały poprawnie i były widoczne drukarki zainstalowane w systemie. Innym rozwiązaniem jest odinstalowanie CIS-->zainstalowanie LO i AOO, a następnie ponowne zainstalowanie CIS. Wówczas przy pierwszych próbach uruchomienia LO i AOO dostaniemy zapytanie od CIS czy zezwolić lub dodać do zaufanych, na co oczywiście koniecznie trzeba odpowiedzieć, że tak i uwaga nie odhaczać opcji, aby nie pokazywał ponownie tego komunikatu, co pozwoli w przyszłości gdyby CIS znów chciał się zapytać czy zezwolić moglibyśmy mieć szansę odpowiedzieć tak. W przeciwnym razie program LO i AOO niby się uruchomi, ale w rzeczywistości zostanie zablokowany, czego skutkiem będzie zamknięcie programu, a następnie uniemożliwienie jego ponownego uruchomienia.
Rozwiązanie oczywiście przyszło do głowy, gdy znalazłem w necie informację, że "Automatyczna piaskownica" w CIS potrafi blokować cyt: "wiele plików nawet tych dobrych do tego stopnia,że program "się wywali"". Mam nadzieję, że komuś przydadzą się te informacje, aby nie musiał się męczyć tak jak wcześniej ja.
brancew
Posty: 2
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 9:25 am

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: brancew »

W edytorze równań LO 4.3 zniknęły wszystkie podstawowe symbole greckie pisane małymi literami, zarówno proste i pochyłe (%alpha, %beta ...). Z symboli małych zostało tylko sześć symboli dodatkowych (%varsigma, %vartheta, %varphi, %varpi, %varrho, %varepsilon).
LibreOffice 4.2.6, Win 8.1, Win 7
Jactra
Posty: 257
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 8:51 am

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: Jactra »

Ja czekam na zaimlementowanie wreszcie poprawnej obsługi natywnych plików MSO 2007-2013 (szczególnie .docx oraz .xlsx).
Niestety raczej doczekam się dopiero za kilka lat, jak było z plikami .doc i .xlx.

Tylko, że co raz więcej nawet na stronach wszelkiej maści urzędów i ministerstw jest plików w nowych (a właściwie juz nie tak nowych) formatach MS. A pod LibreOffice potrafią się porządnie wykrzaczać (szczególnie tabele, numeracja w nich, wykresy, umieszczenie obrazów, ogólnie formatowanie itd).
LibreOffice 5.0.2 /Vista Bussines
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: chris_ »

Jactra pisze:Ja czekam na zaimlementowanie wreszcie poprawnej obsługi natywnych plików MSO 2007-2013 (szczególnie .docx oraz .xlsx).
Niestety raczej doczekam się dopiero za kilka lat, jak było z plikami .doc i .xlx.

Tylko, że co raz więcej nawet na stronach wszelkiej maści urzędów i ministerstw jest plików w nowych (a właściwie juz nie tak nowych) formatach MS. A pod LibreOffice potrafią się porządnie wykrzaczać (szczególnie tabele, numeracja w nich, wykresy, umieszczenie obrazów, ogólnie formatowanie itd).
Szybciej uczynią format ODF standardem w urzędach niż doczekamy się poprawnej obsługi docx i xlsx :) A mówię to, bo widzę, że najnowszy MSO poprawnie zapisuje pliki ODF :)
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
chris_
Posty: 171
Rejestracja: pn cze 10, 2013 1:42 pm

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: chris_ »

Z 4.3.x po tej kilkutygodniowej pracy problemów nie mam. Jest o niebo lepiej niż było z 4.2.x.

Ale Linuksiarzy ucieszy zapewne to:
Tabs_new_row.png
Tabs_new_row.png (3.37 KiB) Przejrzano 10428 razy
Niestety, dopiero w gałęzi 4.4, ale po 3 latach od zgłoszenia problemu te kilka miesięcy różnicy nie robi ;)
LibreOffice (wersja stabilna) | Crunchbang
ilias
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 15, 2014 1:40 pm
Kontakt:

Re: LibreOffice 4.3

Post autor: ilias »

Ja mam podobne doświadczenia jak poprzednik. Po dłuższej pracy zaczynam doceniać nową wersję - postęp jest zauważalny.
NeoOffice 2.2.3, MacOS 10.4
ODPOWIEDZ