[solved] Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

[solved] Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: JedenGość »

Cześć wszystkim.

Szczególnie witam JerMora i Rafkusa, którzy zawsze szybko śpieszyli z pomocą...

Od dwóch godzin głowię się jak rozwiązać pewien problem i już nie wiem co wymyśleć...

W załączniku.

Pole M4. Prosta funkcja L4-K4 powoduje Błąd:522 W M1 ta sama funkcja wyświetla prawidłowy wynik. M2 i M3 wyświetlają prawidłowe wyniki, ale pisałem je "z palca". Wykorzystując L-K - Błąd:522.

Jak to rozwiązać?
Załączniki
JedenGosc_20211001.ods
(16.71 KiB) Pobrany 86 razy
Ostatnio zmieniony sob paź 09, 2021 7:27 pm przez JedenGość, łącznie zmieniany 1 raz.
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: Rafkus »

Stworzyłeś formułę zawierającą odwołanie cykliczne.
Formuła z kolumny K ma pobrać wartość z kolumny R, w której są wyniki zależne od kolumny K.

Mówiąc inaczej: masz ciastko, które zamierzasz zjeść i po jego spożyciu chcesz je mieć dalej...
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: JedenGość »

Hm... Być może... Jednak w moich arkuszach mam chyba wiele podobnie zagnieżdżonych formuł i nie było problemu...

Biorąc pod uwagę Twoją sugestię kombinuję jak to rozwiązać, ale dalej nic... Żadne kolumny dodatkowe nie pomagają...
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: JedenGość »

Poklikałem, poklikałem i wyklikałem...

https://help.libreoffice.org/latest/pl/ ... 40000.html

Kod: Zaznacz cały

Formuła zawiera bezpośrednie lub pośrednie odwołanie do samej siebie, a opcja Iteracje nie jest ustawiona w menu Narzędzia – Opcje – LibreOffice Calc – Oblicz.
Tylko myślałem, że już to kiedyś zaznaczałem. W każdym osobnym pliku to muszę zaznaczać... :shock:
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: Jermor »

Nie mam czasu analizować tej złożonej zależności.
Odwołania cykliczne dotyczą sytuacji, w której formuła w komórce odwołuje się, nawet w sposób pośredni, do samej siebie. Czasami takie obliczenia sa konieczne. Dlatego Calc ma możliwość obliczeń iteracyjnych. Doraźnym rozwiązaniem jest zgoda na iteracje.
"Narzędzia -> Opcje -> LibreOffice Calc -> Oblicz -> Odwołania iteracyjne". Wystarczy zgodzić się na 1 krok.
Jednak warto przeanalizować obliczenia, aby takich sytuacji uniknąć.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: Jermor »

Chyba nie dojdę, o co chodzi w tych obliczeniach. Jednak proponuję ci modyfikacje, które zwracam w dołączonym pliku. Wykonałem je w wierszu 2.
Dodałem kolumnę przed dotychczasową K i wstawiłem tam formułę: WYSZUKAJ.PIONOWO(), którą wywoływałeś dwukrotnie poprzednio. Tę kolumnę można ukryć. Zawiera ona teraz wynik tego wyszukiwania.
To pozwala dużo prościej napisać formułę dotychczasową w kolumnie L. Można też uprościć formułę w kolumnie M. W postaci, w jakiej ci odsyłam plik, zakłada ona, że w kolumnie D pojawia się 0 albo 1, jeśli jednak mogą tam być różne wartości to, zamiast D2 należałoby wpisać (D2=1).
Jeśli chodzi twój wpis "Błąd 522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW", tak naprawdę dotyczy formuły w kolumnie M. To ta formuła powoduje, że pojawia się odwołanie cykliczne.
Ten błąd wystąpiłby już wcześniej, ale w kolumnie M zamiast formuły wpisałeś ręcznie -63 i -72.
Załączniki
1.JedenGosc_20211001.ods
(16.36 KiB) Pobrany 93 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: JedenGość »

Jermor, Twoje modyfikacje upraszczają formuły (dziękuję za to!), jednak nie zmieniają ich sensu. I dobrze, bo nie muszą.

Jeśli chodzi o błąd 522 to już wcześniej pisałem, że po sugestii Rafkusa pogrzebałem w sieci i doszedłem do iteracji. Teraz wszystko działa poprawnie.

Jermor, piszesz, że lepiej unikać iteracji. Dlaczego? Opieranie się na nich może mimo wszystko powodować błędy? Jakie modyfikacje byś zaproponował, żeby zachować funkcjonalność formuł, a jednocześnie uniknąć iteracji?
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błąd:522 w powiązaniu z funkcją SUMA.WARUNKÓW

Post autor: Jermor »

Możliwość iteracji wynika właśnie z tego, że mogą one być przydatne, jednak użytkownik musi w pełni świadomie z tego korzystać. Włączenie tej opcji pozwala napisać niechcący niepoprawną formułę. Ze względu na ustawioną opcję, nie zostanie ona wykryta jako błędna, i może prowadzić do złego działania zamierzonych obliczeń.
Trudno mi powiedzieć co można zmienić w obliczeniach. Do tego trzeba znać cały ich kontekst, a nie jedną wybraną formułę. Więc w tym względzie nie pomogę.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ