Odejmowanie dni od daty

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
tracer87
Posty: 8
Rejestracja: wt wrz 07, 2021 8:42 am

Odejmowanie dni od daty

Post autor: tracer87 »

Dzień dobry.
Chciałbym prosić o pomoc w kwestii rozwiązania mojego problemu z formatowaniem warunkowym podczas odejmowania określonej liczby dni od daty w komórce.
Mam kolumnę "A" z listą 14 wypełnionych komórek, lista cały czas się powiększa a formatowanie warunkowe mam wpisane do każdej komórki z osobna.
Komórki są wpisywane w formacie: ROK-M-D, a zapis funkcji w formatowaniu warunkowym wygląda tak: =$A1 - 7 < DZIŚ()
Komórka jest kolorowana, a problemem jest to, że muszę wpisywać ręcznie formatowanie warunkowe przy każdej nowododanej komórce z datą.
W jaki sposób mogę zastosować formatowanie warunkowe do całego zakresu komórek, tak żeby oszczędzić ręcznego wpisywania ?
LibreOffice_7.2.0_Win_x64_sdk
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Odejmowanie dni od daty

Post autor: Jermor »

Formatowanie warunkowe można przypisać do całego zakresu komórek. A więc po zaznaczeniu całego obszaru możesz wpisać formułę A1-7<DZIŚ(). Ta formuła zostanie przeniesiona do wszystkich zaznaczonych komórek, zachowując zasady przenoszenia formuł.
Jednak w ten sposób, wszystkie (nawet puste) komórki będą miały przypisane to formatowanie. Jeśli to formatowanie wpływa np. na tło komórki, to będzie to widoczne także w pustych komórkach (pusta komórka, odpowiadając wartości 0, zawsze będzie mniejsza od DZIŚ()). Gdy formatowanie wpływa na wprowadzone wartości, np. pogrubienie, kolor czcionki, to ujawni się dopiero po wpisaniu wartości.
Innym sposobem jest skopiowanie komórki zawierającej formatowanie warunkowe. Aby uniknąć kopiowania wartości, po skopiowaniu (CTRL+C) można wykonać "Wklej specjalnie" (CRTL+SHIFT+V) wybierając do wklejenia "Formaty". Kopia będzie zawierała formatowanie warunkowe źródła.
Trzeci sposób tworzy (kopiuje) formatowanie w sposób automatyczny, lecz wymaga zastosowania następującej procedury:
  • W opcjach programu Calc należy zaznaczyć
    Kliknij aby powiększyć.
    Kliknij aby powiększyć.
  • Podczas pracy, na ostatnim wierszu musisz wykonać polecenie "Wstaw wiersze poniżej". Opcja, która została ustawiona w poprzednim punkcie, spowoduje, że w nowym wierszu zostaną zastosowane formatowania z wiersza poprzedzającego.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Zablokowany