Komunikat po otwarciu pliku Calc [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Komunikat po otwarciu pliku Calc [SOLVED]

Post autor: czarny_281 »

Witam!
Potrzebuję pomocy w jednej kwestii. Otóż mam utworzony arkusz kalkulacyjny nad którym spędziłem wiele godzin. Chciałbym aby podczas otwierania wyskakiwał komunikat z dowolną informacją, po zatwierdzeniu którego dopiero byłaby możliwość przejścia dalej... Czy Calc daje taką możliwość, i czy mógłbym prosić o sposób zamieszczenia takiego komunikatu. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony wt kwie 20, 2021 8:04 am przez czarny_281, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Jermor »

Napisz makro, które wyświetla potrzebny komunikat. Umieść je w kontenerze pliku i dodaj do zdarzenia otwierania dokumentu.
Np. takie:

Kod: Zaznacz cały

Sub Komunikat
MsgBox "Czy chcesz kontynuowac?", ,"Potwierdź kontynuację"
End Sub
W takim przypadku musisz pamiętać o ustawieniach zabezpieczeń dotyczących wykonywania makr.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Nie ukrywam że w Calcu raczkuję z makrami.
W Excelu zamieszczałem kod podany niżej, co przy otwarciu dokumentu generowało poniższy komunikat:
Załączniki
Kod.jpg
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Sam komunikat:
Załączniki
Komunikat.jpg
Komunikat.jpg (11.25 KiB) Przejrzano 3399 razy
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Jermor »

Czyli tak jak w załaczonym pliku.
Załączniki
komunikat.ods
(9.02 KiB) Pobrany 138 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Dokładnie tak. Oczywiście podałem przykładowy komunikat który generowałem w visualbaisic-u. Domyślam się że tutaj jest jakiś jego odpowiednik. Mógłbym prosić o podanie tego kodu, oraz miejsca jego zabezpieczenia?
Dodam na marginesie, że mam w tym dokumencie zarejestrowanych kilka makr (kopiujących dane, kasujących dane aby arkusz był przygotowany na nowo do pracy) i komunikat o występujących makrach celem ich uruchomienia pojawia się. Pozostała tylko kwestia samej informacji, oraz zabezpieczenia tego hasłem. Powoli się uczę, ale jednak przyzwyczajenia do Excela sporo utrudniają :). Z góry dziękuję.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Rafkus »

Mała modyfikacja makra @Jermora:

Kod: Zaznacz cały

Sub Komunikat
	MsgBox "Autor: Krzysztof AAAA. Kopiowanie, bądź rozpowszechnianie" & chr$(10) &_
	"niniejszego arkusza bez zgody autora jest ZABRONIONE!", ,ThisComponent.getTitle()
End Sub
Polecenie: ThisComponent.getTitle() - pobierze nazwę pliku z paska tytułowego programu.

Wiem, że możliwe jest wykonanie makra exela w Open lub Libre poprzez umieszczenie na samym początku (przed nazwą makra) polecenia: Option VBASupport 1
Polecenie to określa, że Basic LO lub AOO będzie obsługiwać niektóre instrukcje, funkcje i obiekty języka VBA. Akurat poniższe makro również zostanie wykonane w LO i AOO:

Kod: Zaznacz cały

Option VBASupport 1

Private Sub Workbook_Open()
  MsgBox  "Autor: Krzysztof AAAA.	Kopiowanie, bądź rozpowszechnianie niniejszego arkusza bez zgody autora jest ZABRONIONE!" , vbInformation, ThisWorkbook.name
End Sub
O makrach możesz przeczytać: Makra W Środowisku Apache OpenOffice I LibreOffice. - jest to poradnik napisany przez @Jermora
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Jermor »

No więc właśnie do tego dokumentu dodaj kolejne własne makro. O makrach w OpenOffice możesz poczytać w tych opracowaniach (mogą być pomocne).
https://yestok.pl/ooo/y58.php
https://yestok.pl/lbo/y60.php
https://yestok.pl/lbo/y61.php
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Ostatnie pytanie laika. W którym miejscu teraz te wskazane przez Was kody umieścić? Jak wspomniałem w Excelu jest Visualbasic, a tutaj?
Makra które rejestrowałem "na piechotę" zapisywałem wskazując miejsce tylko, poszczególne kroki były niejako w pamięci. Tutaj jest gotowy kod, więc wymaga utworzenia jakiegoś "czystego" pliku i wklejenia kodu. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

P.S. Jesteście wielcy. Dziękuję Wam bardzo za pomoc.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Hehe moja odpowiedź zbiegła się w czasie.
Wszystko jasne. Dziękuję.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: czarny_281 »

Wiecie, nie mogę sobie poradzić. Umieściłem makro tak jak przedstawia to screen i niestety nie uruchamia się po otwarciu dokumentu. Mogę go uruchomić ręcznie, ale za nic nie startuje z automatu...
Załączniki
Makro.jpg
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Rafkus »

Teraz je musisz przypisać do jakiegoś zdarzenia w dokumencie:

Z menu wybierz Narzędzia → Dostosuj.... W nowym oknie przejdź na kartę Zdarzenia.
Kliknij wybrane Wydarzenie np.: Otwórz dokument a następnie przycisk Makro.
Wskaż gdzie znajduje się i które makro ma się wtedy uruchomić.
Pozatwierdzaj wybory.

PS. Na karcie zdarzenia jest też pole listy Zapisz w: upewnij się że tam jest wybrana nazwa twojego pliku .
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc

Post autor: Jermor »

Teraz w tym twoim oknie dialogowym kliknij przycisk "Przypisz..." a następnie w nowym otwartym oknie zaznacz pozycje "Otwórz dokument" wywołaj przycisk "Makro" i wskaż to makro do wywołania. W efekcie powinieneś otrzymać efekt podobny do tego poniżej.
2021-04-19.png
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Komunikat po otwarciu pliku Calc [SOLVED]

Post autor: czarny_281 »

Jestem Wam bardzo wdzięczny. Wszystko działa jak należy. Pozdrawiam.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
ODPOWIEDZ