Prognozowanie sprzedaży

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Pysio »

Posiłkuję się Helpem, ale mam wrażenie, że jest tam błąd:

https://help.libreoffice.org/latest/pl/ ... imult.html

konkretnie chodzi mi o funkcję:

Kod: Zaznacz cały

=REGLINX.ETS.IP.MULT(DATA)(2014;1;1);Wartości;Oś czasu;0,9;1;PRAWDA();1)
Próbuję określić wysokość sprzedaży na podstawie poprzednich okresów oraz sezonowości.
Przeniosłem przykład 1:1 i wywala mi błąd funkcji 508, gdy zacząłem samodzielnie robić funkcję wg. podpowiedzi, wywaliło mi błąd 502 - odnalezienie więcej niż jednej komórki.

https://prnt.sc/111bmvj

W komórce B14 wpisałem:

Kod: Zaznacz cały

=REGLINX.ETS.IP.MULT(A14;B1;A1;0,9;1;1;0)
Nawet jak podstawię pod B1 "Wartości" a pod A1 podstawię "Oś czasu" to dalej mam problem.
Podejrzewam, że źle zaznaczam zakres dla wartości i daty.
Ale nawet jak zaznaczyłem A1:A13 i B1:B13 czy nawet A2:A13 i B2:B13 to nadal wyświetla mi niewłaściwie.

Próbuję rozgryźć funkcję aby móc jej użyć dalej w swoim arkuszu. Cel jest taki by przewidywać sprzedać dla danego produktu na podstawie danych z miesięcy poprzednich.


Czy nie ma w LiberOffice funkcji takij jak w Excelu? Czyli arkusz prognozy:
https://support.microsoft.com/pl-pl/off ... a7062329fd
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Jermor »

Błąd w helpie polega na określenie celu, pierwszego argumentu funkcji, jako daty 1.1.2014. Tylko, ze formalny zapis powinien wyglądać następująco: DATA(2014;1;1)
Jeśli chodzi o wynik, to oś czasu musi zawierać daty w rozumieniu wartości. Dlatego przekształć te wpisy w daty, bo po przeniesieniu z helpu do arkusza są to dane tekstowe.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Pysio »

Rzeczywiście, problem polegał na formatowaniu daty.
Obecnie wszystko działa, jednak zauważyłem, że w moim przypadku bardziej pomocna będzie funkcja:

Kod: Zaznacz cały

=REGLINX.ETS.MULT(DATA(2014;1;1);B2:B13;A2:A13;1;PRAWDA();1)
Myślę, że będzie to w stanie mi pomóc w prognozowaniu.
Zobaczymy jak to będzie wyglądało dalej w konkretnym już arkuszu z konkretnymi danymi. A tych trochę będzie :)

Korzystając z okazji, widzę, że funkcja ta nie radzi sobie za dobrze z poziomym układem danych. A szkoda, bo dane, które wyciągnę z programu będą w formie pionowej. Wygląda na to, że będę musiał transponować, dane, albo skorzystać dla każdej danej z funkcji wyszukaj.pionowo...
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
Pysio
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 12, 2020 11:39 am

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Pysio »

Wprowadziłem dane, wygląda to stosunkowo dobrze.

Problem pojawia się w momencie gdy wprowadzam wartości zerowe dla historycznych okresów.

Wychodzi błąd #DZIEL/0

w jaki sposób mądrze to rozwiązać, nie chcę przekłamywać danych wpisując np. 0,0001


Screen: https://prnt.sc/117cont


Jak widać na screenie, zacząłem korzystać z funkcji addytywnej, wydaje mi się, że wyniki są najbardziej zbliżone do tego co rzeczywiście może się wydarzyć.

Problemem dla mnie są wyniki poniżej 0 oraz dzielenie przez 0.
Czy powinienem skorzystać z innej metody agregacji?
OpenOffice 4.1.7 / LibreOffice 6.4.4.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Jermor »

Twój przykład wykorzystuje zerowe wartości historyczne (np. wiersze 3, 4 czy 9), dla których funkcja wylicza konkretną wartość. Sądzę, że w wierszu 11 znajduje się wartość generująca błąd #DZIEL/0 i to on przenosi się do wyniku funkcji. Trudno to jednak zweryfikować, bo zrzut ekranu jest tylko fragmentem całego obszaru działania.
Swoją drogą, dlaczego nie załączasz zrzutów bezpośrednio do postu?
Co do matematycznego modelu tego zagadnienia, nie pomogę, bo się nie znam.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Rafkus »

ten błąd powstaje wewnątrz użytej funkcji REGLINX, więc raczej tego się nie poprawi.
Można zato go ukryć przy pomocy innej funkcji:

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI.BŁĄD(REGLINX.ETS.IP.ADD(AE$1;  $D11:AD11;  $D$1:AD$1;  0 )
Czyli jeżeli funkcja REGLINX.ETS.IP.ADD wygeneruje błąd, zostanie zwrócona alternatywna wartość - wybrałem 0. Oczywiście Zamiast zera można wpisać "" aby pole sprawiało wrażenie pustego albo np. wartość średnią z jakiegoś okresu lub wartość z ubiegłego roku itd...
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Prognozowanie sprzedaży

Post autor: Jermor »

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że pomoc na temat funkcji nigdzie nie wspomina o błędzie #DZIEL/0.
Oś czasu nie musi być posortowana, zrobią to funkcje użyte do obliczeń.
Wartości osi czasu muszą posiadać spójne przedziały czasu pomiędzy sobą.
Jeśli stały przedział czasu w osi czasu nie może zostać zidentyfikowany, funkcje zwrócą błąd #LICZBA!.
Jeśli zakresy osi czasu i wartości historyczne nie są tej samej wielkości, funkcje zwrócą błąd #NIE DOTYCZY.
Jeśli oś czasu zawiera mniej niż 2 okresy danych, funkcje zwrócą błąd #ARG!
oraz
długość_okresu (opcjonalny): Wartość numeryczna >= 0, domyślnie wynosi 1. Dodatnia liczba całkowita wskazuje liczbę próbek w okresie.
Wartość 1 wskazuje, iż program Calc automatycznie ustala liczbę próbek okresie.
Wartość 0 wskazuje brak efektów okresowych, a prognoza jest obliczana w oparciu o algorytm EDS.
Dla wszystkich dodatnich wartości, prognoza jest obliczana w oparciu o algorytm ETS.
Dla wartości nie będącymi dodatnimi liczbami całkowitymi, funkcje zwrócą błąd #LICZBA!
i w końcu
zakończenie_danych (opcjonalne): wartość logiczna PRAWDA lub FAŁSZ, numerycznie 1 lub 0, domyślnie ustawiono 1 (PRAWDA). Wartość 0 (FAŁSZ) doda brakujące punkty danych wraz z zerem jako wartością historyczną. Wartość 1 (PRAWDA) doda brakujące punkty danych poprzez interpolację między sąsiednimi punktami danych.
Co moim zdaniem oznacza, że to nie wartości zerowe są powodem błędu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ