Średnia warunków

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Średnia warunków

Post autor: czarny_281 »

Witam!
Chciałbym prosić o pomoc w napisaniu formuły, która zwróci średnią arytmetyczną danych ze wskazanego okresu. Ważnym jednak jest, aby okres można było dynamicznie zmieniać w komórkach "data od" i "data do". W excelu jest to banalnie proste właśnie za pomocą funkcji "średnia warunków". Calc również posiada taką funkcję, jednak za chorobę nie umiem jej poprawnie napisać. W załączniku przesyłam wycinek arkusza, gdzie średnia byłaby liczona z danych w kolumnie C.
Załączniki
Koszty.jpg
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Średnia warunków

Post autor: Jan_J »

Ja bym napisał

Kod: Zaznacz cały

=AVERAGEIFS(c1:c1000; a1:a1000; ">="&r10; a1:a1000; "<="&v10)
Warunki mają postać (tfu!) tekstu wyrażającego relację względem pewnej wartości. W tym przypadku za relacje odpowiadają operatory <= oraz >= a za wartości: zawartość komórek z datami od / do. Funkcja nie potrafi odczytać wartości na podstawie adresu. Dlatego adres nie może pojawić się wewnątrz cudzysłowów, tylko wartość liczbowa pobrana z komórki dołączana jest do tekstu.
O ile rozumiem, jest to zachowanie typowe dla arkuszy kalkulacyjnych jako klasy oprogramowania. Calc nie różni się tu od innych systemów.
Po polsku trzeba zastąpić nazwę funkcji averageifs → średnia.warunków.

PS. Jeżeli prawdą jest to, co umieściłeś w podpisie (korzystasz z OpenOffice 3.1), to nie masz do dyspozycji funkcji, o którą pytasz. Pojawiła się ona dopiero w wersji LibreOffice 4.0 (w AOO też jest, chyba od roku 2010).

Help na ten temat: https://help.libreoffice.org/7.1/en-US/ ... geifs.html
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
czarny_281
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 31, 2021 2:11 pm

Re: Średnia warunków

Post autor: czarny_281 »

Bardzo dziękuję za pomoc. Mój błąd polegał na tym, że używając kreatora funkcji nie wstawiłem znaku "&" i zwracany był błąd "510". Wszystko działa. Raz jeszcze bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
OpenOffice 3.1 na Windows Vista
ODPOWIEDZ