Lista wyboru z drugiego pliku

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
kasiaab
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 26, 2021 3:08 pm

Lista wyboru z drugiego pliku

Post autor: kasiaab »

Dzień dobry

Potrzebuje Waszej wiedzy Doświadczeni :)

Mam formularz napisany w Calc, z listami wyboru.
Potrzebuje aby baza do listy wyboru pochodziła z zewnętrznego ( drugiego) pliku, ale zupełnie nie wiem jak i czy można to było zrobić.

Potrzeba kierowana jest tym, aby tylko w bazie zmieniać/dodawać pozycje, a nie na każdym pliku z listami wyboru, bo baza wspólna dla wielu.

Dziękuję.

Jeśli Calc tego nie zrobi to czy Writer może?
Ostatnio zmieniony wt mar 30, 2021 3:24 pm przez kasiaab, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 6.2 na Windows 10 Pro
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lista wyboru z drugiego pliku

Post autor: Jan_J »

Calc umie. Sprawdzałem na LibreOffice 7.0.x

Komórce nadaj właściwość listy wyboru (Dane→Poprawność/[Zakres komórek]) a jako źródło danych wpisz adres URI odnoszący się do innego pliku, np. 'URI_pliku'#$Arkusz1.A2:A22.

Załączam parę (tj. dwójkę) skoroszytów: kk.ods (katalog opcji) i formularz.ods (lista wyboru). Oba pliki winny leżeć w tej samej lokalizacji.
Warto pamiętać, by opcję (Narzędzia→Opcje→ Ładuj/Zapisz→Ogólne / Zapisz adresy URL w formacie względnym dla systemu plików) pozostawić włączoną albo wyłączoną, zależnie od przewidywanego sposobu łączenia się z katalogiem: czy pozostaje on w stałej lokalizacji, czy w stałej relacji położenia względem dokumentu z listą wyboru. (W pierwszym przybliżeniu sądzę, że powinna zostać wyłączona).
Załączniki
formularz.ods
formularz wyboru
(7.37 KiB) Pobrany 119 razy
kk.ods
katalog opcji
(6.7 KiB) Pobrany 122 razy
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
kasiaab
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 26, 2021 3:08 pm

Re: Lista wyboru z drugiego pliku

Post autor: kasiaab »

Jan_J bardzo dziękuję - masz niesamowitą wiedzę :bravo:

Zapisałam Twoje pliki i faktycznie działają jak trzeba, niestety moje próby poległy..

Jak napisałeś źródło do danych, że ja zapisujące je lokalnie pliki, źródło pokazuje mi ono się na moich lokalizacjach - dla mnie niesamowita sprawa
Ja pisząc ręcznie dokładne url niestety mam błąd albo #REF lub 501....

Chyba, że to libre 6.2 nie zezwala ale to tez zaraz sprawdzę....


Dziękuję
LibreOffice 6.2 na Windows 10 Pro
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2258
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Lista wyboru z drugiego pliku

Post autor: Jermor »

Jeżeli chcesz bezbłędnie otrzymać adres URI swojego źródła, otwórz plik zawierający źródło. W lokalnym pliku, w komórce wpisz znak "=" a następnie kliknij gdziekolwiek w arkuszu źródła i naciśnij ENTER. W lokalnym pliku otrzymasz formułę, w której znajdzie się kompletny adres URI. Możesz go wykorzystać, kopiując odpowiedni fragment.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
kasiaab
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 26, 2021 3:08 pm

Re: Lista wyboru z drugiego pliku

Post autor: kasiaab »

Jermor jesteś geniuszem :bravo: :bravo: :bravo:

Udało się po Twoich podpowiedziach - aż mnie zatkało z wrażenia i siedzę i nie dowierzam że działa :lol:

Dziękuję - wątek rozwiązany
LibreOffice 6.2 na Windows 10 Pro
ODPOWIEDZ