[SOLVED] lista rozwijana na podstawie innej listy

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

[SOLVED] lista rozwijana na podstawie innej listy

Post autor: tomal69 »

Dzień dobry, prośba do - jak zwykle niezawodnych - kolegów/koleżanek:
Załączony arkusz powinien mieć możliwość wyboru firmy, np KRZAK, po czym druga lista wyboru (kolumna asortyment) dla firmy KRZAK zawierała by tylko pola WODA, PIWO, SOK (gdyż tylko takie są przypisane do firmy KRZAK w arkuszu DANE).
Po wybraniu - załóżmy - PIWO, powinna podstawiać się cena - czyli dla firmy KRZAK 3, oraz uwagi - dla firmy KRZAK o treści DRUGA.
Analogicznie dla pozostałych firm.
Dodatkowa rzecz - zarówno asortyment, jak i liczba firm mogą się oczywiście zmienić.
Dziękuję za zainteresowanie i ew. pomoc.
Załączniki
firmy.ods
(9.07 KiB) Pobrany 99 razy
Ostatnio zmieniony pt mar 12, 2021 3:35 pm przez tomal69, łącznie zmieniany 1 raz.
OPENOFFICE 4.1.10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: Rafkus »

Ten temat był już kiedyś poruszany, tam znajdziesz wyjaśnienie i przykłady: https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... f=9&t=1510
Szczególnie polecam dwa pliki: pierwszy od @Jan_J samoch.ods oraz drugi od @arras_1 samoch-12.ods
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: tomal69 »

Dziękuję za odpowiedź - czytałem ten temat, niestety moja znajomość openoffice kończy się przed poziomem, który pozwala na nawet prostą zmianę formuły tak, aby działałą w moim przypadku - który różni się od opisanych tym, że mam inny układ danych w kolumnach/wierszach.
OPENOFFICE 4.1.10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: Jermor »

Przy tak zaproponowanym układzie danych nie jest to proste do wykonania.
Można wyświetlić asortyment tylko wybranej firmy, ale wówczas przy każdym asortymencie musi wystąpić nazwa firmy, bo tylko w ten sposób można sprawdzić, czy asortyment należy do firmy.
Jak to zrobić? Przy definiowaniu poprawności danych ("asortyment") należy wybrać "Zakres komórek" a jako źródło wpisać formułę:

Kod: Zaznacz cały

JEŻELI(C2=$dane.$A$2:$A$10;$dane.$B$2:$B$10;"")
Ta formuła utworzy wektor danych o długości wynikających z liczby wszystkich asortymentów, zawierający tylko nazwy tych pozycji asortymentowych, które należą do ustalonej firmy, pozostałe pozycje będą puste.
W obu kolumnach tzn. "firma" i "asortyment", w opcjach poprawności danych trzeba zaznaczyć "sortuj wpisy rosnąco". Ta opcja zapewnia to, że każdy wpis pojawi się tylko raz. Nazwa firmy w "firma", tylko jedna pusta linia w "asortyment".
Problem pojawia się w związku z
tomal69 pisze:Po wybraniu - załóżmy - PIWO, powinna podstawiać się cena
"Piwo", jak i "sok" czy "woda", występuje w kilku firmach. Aby znaleźć tę pozycję, trzeba skorzystać z jakiejś funkcji wyszukiwania. Te jednak znajdą zawsze pierwsze wystąpienie, niekoniecznie dotyczące potrzebnej firmy.
Moją propozycję rozwiązania załączam poniżej.
W kolumnie A arkusza "1" znajduje się formuła macierzowa, która znajduje pozycję (położenie) połączonej pary słów "firma" i "asortyment" w wektorze zawierającym wszystkie pary tych słów, utworzonym na podstawie kolumn w arkuszu "dane". Ta liczba jest wykorzystana do utworzenia numeru wiersza w funkcji INDEKS(). W arkuszu "dane" zakres A1:E10 ma przypisaną nazwę "towary" i to ona jest użyta jako pierwszy argument funkcji INDEKS(). Numer wiersza jest obliczony przez powiększenie o 1 pozycji, gdyż zakres "towary" obejmuje także wiersz tytułowy zestawienia.
Ostatnio zmieniony pt mar 12, 2021 3:12 pm przez Jermor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunąłem załącznik. Nowy dodałem do następnego postu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: tomal69 »

Nie do końca o to mi chodziło, chciałbym zostać przy dwóch listach wyboru, jednej z firmą, drugiej z asortymentem.
Jeżeli faktycznie problemem jest to, że asortyment się powtarza, to jestem skłonny wpisywać przy każdym towarze firmę - ząłaczam zmieniony plik
Załączniki
firmy.ods
(9.39 KiB) Pobrany 91 razy
OPENOFFICE 4.1.10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: Jermor »

Poprawiłem swój post, gdyż wymyśliłem inne rozwiązanie, chyba spełniające twoje potrzeby.
Opis jest powyżej, poprawiony plik tutaj.
Załączniki
tomal69 firmy.ods
Zmodyfikowany sposób obliczeń
(10.8 KiB) Pobrany 101 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
tomal69
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 27, 2013 12:05 pm

Re: lista rozwijana na podstawie innej listy, dodatkowe uwag

Post autor: tomal69 »

działa jak należy, dziękuję bardzo!
OPENOFFICE 4.1.10
ODPOWIEDZ