Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
jarecki2222
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 16, 2019 1:45 pm

Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Post autor: jarecki2222 »

Opcja "wklej specjalnie" w LibreOffice...

Kiedy używałem OpenOffice mogłem zrobić coś takiego:
-Włączam jakiś dowolny filtr,
- zaznaczam kilka przylegających komórek (z formułami) w jednej kolumnie,
- kopiuję te (wielokrotne) zaznaczenie,
- pozostawiam zaznaczenie nie zmienione, bądź zaznaczam obszar z takim samym zakresem wierszy w jakiejkolwiek kolumnie,
- używam "wklej specjalnie", żeby "przerobić" formuły na wartości.

W LibreOffice w tej sytuacji działa tylko zwykłe "wklej"

...więc dodatkowo muszę wykonać parę kliknięć, żeby pozamieniać komórki z formułami.
OpenOffice 4.17 na Windows 10. Przesiadka do LibreOffice 7.1. Z Trabanta do Opla.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Post autor: Astur »

Nno nie wiem. Zrób przykładowy plik i wrzuć tutaj, to pogadamy
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Post autor: Jermor »

Zacznę od tego, o czym już kilkukrotnie pisałem. Na polskiej stronie LibreOffice https://pl.libreoffice.org, jako produkt stabilny proponowana jest zawsze najnowsza udostępniana wersja. Z dawnej lektury różnych informacji podawanych na stronach, jeszcze chyba OpenOffice.org, no w każdym razie dawno temu, zapamiętałem takie oto zdania.
Każda nowa linia produktu rozwijana jest wersjami sygnowanymi w dalszej części numerem wydania. W przypadku LibreOffice obecną linią jest 7, dostępne wersje to 0 lub 1 oraz wydania 4. dla wersji 0 i 1. dla wersji 1. Uważa się, że stabilność produkt uzyskuje od wersji 4.
Wersje wcześniejsze można pobrać z sekcji "Dostępne wersje" znajdującej się w dalszej części tej strony internetowej.
Na oficjalnej stronie TDF https://www.libreoffice.org wersja najnowsza, czyli wspomniana już 7.1.1 jest możliwa do pobrania z następującą uwagą:
If you're a technology enthusiast, early adopter or power user, this version is for you!
Natomiast poniżej podany jest link do wersji poprzedniej, którą twórcy opisuja tak:
This version is slightly older and does not have the latest features, but it has been tested for longer. For business deployments, we strongly recommend support from certified partners which also offer long-term support versions of LibreOffice.
Teraz co do opisanego problemu. Mam wersję 7.0.4 i takiego problemu nie mam. Istnieją jednak pewne różnice w działaniu operacji "Wklej specjalnie", związane z kopiowaniem danych już odfiltrowanych, czyli takich, które mają ukryte niektóre wiersze.
W Apache OpenOfice można wykonać tę operację na takim zakresie komórek jeśli wklejanie specjalne dokonywane jest w całości na zaznaczony obszar uprzednio skopiowany, albo taki sam obszar obejmujący wszystkie komórki. Wklejenie specjalne dokonuje się wówczas tylko komórek, które znajdują się w widocznych wierszach. Wskazanie tylko początkowego adresu kończy się komunikatem o błędzie "Nie można wklejać do obszaru wielokrotnego zaznaczenia".
LibreOffice nie pozwala na wklejenie danych do obszaru, który zawiera ukryte wiersze.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
jarecki2222
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 16, 2019 1:45 pm

Re: Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Post autor: jarecki2222 »

Proszę - Włączony autofiltr w kolumnie A (Waluta - EURO).

W kolumnie D wpisuje prostą formułę, która przelicza mi euro na złotówki, i wypełniam nią resztę kolumny.

Zaczynając od D3 zaznaczam całą kolumnę w dół i kopiuję.

Następnie zaczynając od B3 zaznaczam całą kolumnę w dół i wklejam "specjalnie" - wartości.

Po wyłączeniu filtra wszystkie kwoty w kolumnie B są przewartościowane na złotówki.

No i właśnie w LibreOffice office przy takim kopiowaniu wielokrotnego zaznaczenia opcja "wklej specjalnie" nie działa.
W zasadzie to raczej nieistotny szczegół, który pozwalał mi na takie prowizoryczne rozwiązanie.

No i znowu... :-) obszerne i wyczerpujące wyjaśnienia. Dziękuję
Załączniki
WklSp Wielokrotne Zaznaczenie.ods
(10.27 KiB) Pobrany 114 razy
OpenOffice 4.17 na Windows 10. Przesiadka do LibreOffice 7.1. Z Trabanta do Opla.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2254
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wklej specjalnie komórki gdy filtr aktywny w LibreOffice

Post autor: Jermor »

Ograniczenie o jakim napisałem, dotyczy sytuacji, gdy w docelowym obszarze znajdują się ukryte wiersze. Jeśli swoje dane posortujesz najpierw wg waluty, a dopiero potem odfiltrujesz, to obszar takiego wybranego zakresu jest jednorodny (nie ma w nim ukrytych wierszy), więc operacja "Wklej specjalnie" (zresztą "Wklej" także) wykona się prawidłowo.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ