SUMA bez wybranej komórki

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Awatar użytkownika
odwieczny
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

SUMA bez wybranej komórki

Post autor: odwieczny »

Witam.
Pytanie jako ciekawostka.
Czy jest jakiś trik/skrót który pozwala na szybkie usunięcie wybranej komórki która znajduję się w =SUMA(A1:A100) z liczenia? Np. poprzez dodanie w treści komórki jakiegoś znaku który automatycznie wykluczy liczenie danej komórki do łącznej SUMA?
OpenOffice 4.1.7 Windows 8.1
LibreOffice 7.1.0 Windows 8.1
Poza tym ciągle się uczę więc proszę o wyrozumiałość ;)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jermor »

Po dopisaniu dowolnego znaku, po którym komórka nie będzie już traktowana jako wartość liczbowa. Np. a100 albo 100a.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 515
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Rafkus »

Lub postawić znak apostrofa przed liczbą, albo liczbę wpisać w formie tekstu - do komórki wpisać np: ="6"
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
odwieczny
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: odwieczny »

Takie proste... aż mi głupio że nie wpadłem na to :oops:
OpenOffice 4.1.7 Windows 8.1
LibreOffice 7.1.0 Windows 8.1
Poza tym ciągle się uczę więc proszę o wyrozumiałość ;)
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jan_J »

Spróbowałem; niestety:
* ciągi cyfr poprzedzone apostrofem nie są traktowane jak liczby w funkcji SUMA.
* komórki sformatowane jako Tekst podlegają sumowaniu w funkcji SUMA.
* w przypadku dodawania formułą z operatorem + OBA rodzaje tekstów są traktowane jakby były liczbami.
Tak było/jest w LibreOffice 6.4. W innych wersjach (a jeszcze bardziej: w programach innych producentów) może być inaczej. Nie ufałbym.

W poważnych zastosowaniach dodałbym kolumnę znaczników, wskazujących czego nie sumować, i sumowałbym formułą tablicową postaci
(a) =SUMA((A1:A10)*(B1:B10=""))
albo
(b) =SUMA((A1:A10)*(B1:B10<>"*"))
w przypadku (a) sumowane będzie wszystko co ma pusty znacznik; w przypadku (b) wszystko, co ma znacznik inny niż gwiazdka.
Takie użycie funkcji SUMA korzysta z rozszerzonej składni — więc wymaga zatwierdzenia przez <Ctrl+Shift+Enter>.

W przypadkach `niepoważnych`, a zwłaszcza doraźnych, sugestia dopisania litery do komórki jest OK.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: cwolan »

A może by tak:

=SUMA((A1:A10)*CZY.LICZBA(A1:A10))

z zatwierdzeniem przez Ctrl+Shift+Enter (formuła tablicowa)?

Przetestowałem na kilku przypadkach (apostrof, znacznik, liczba formatowana jako tekst).
Wydaje się, że działa poprawnie, przynajmniej "w przypadkach `niepoważnych`, a zwłaszcza doraźnych".
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jermor »

Do @cwolan. Formuła twoja oczywiście zadziała, tylko jest zbędna, bo funkcja SUMA i tak nie uwzględnia tego co nie jest liczbą.
@odwieczny miał zdaje się na myśli to, jak doraźnie wyłączyć jeden ze składników z sumowania. Jeśli takie czynności miały następować częściej to rozwiązanie zaproponował @Jan_J, czyli pomocnicza kolumna znaczników decydująca o tym, czy wartość ma zostać uwzględniona w sumie rozwiązuje ten problem, bo łatwiej jest wstawiać lub usuwać znacznik, niż poprawiać zawartość komórki.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jan_J »

cwolan pisze:A może by tak:

=SUMA((A1:A10)*CZY.LICZBA(A1:A10))
[...]
Tak jak powiedział @Jermor, w sumowaniu funkcją SUMA(obszar) dodawane są te same komórki, dla których CZY.LICZBA(...) daje TRUE. Czyli warunek jest zbędny.
Ale uwaga: w LibreOffice komórki z ciągami cyfr sformatowanymi jako Tekst są wykrywane jako liczby i sumowane.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jermor »

Szanowny @Jan_J
Jan_J pisze:w LibreOffice komórki z ciągami cyfr sformatowanymi jako Tekst są wykrywane jako liczby i sumowane
W tej dziedzinie mam jednak inne doświadczenia. Takie wartości są przyjmowane jako liczby w formułach wskazujących takie komórki bezpośrednio, np. D10+D11. Gdy tego typu komórki zostaną zastosowane w funkcjach, które dopuszczają zakresy danych, są ignorowane np. SUM(D10:D11) albo SUM(D10;D11).
Zachowanie to występuje w obu pakietach a także w Excelu (to akurat mogłem sprawdzić tylko w wersji 2007).
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: Jan_J »

Napisałem to, co w związku z przygotowaniem odpowiedzi zaobserwowałem pod LO 6.2, 6.4, i AOO 4.1.x.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
cwolan
Posty: 54
Rejestracja: pn sty 25, 2021 11:17 pm

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: cwolan »

Szanowni @Jermor i @Jan_J
Moja formuła rzeczywiście niczego nowego nie wnosi. Przepraszam za zamieszanie.
Jermor pisze:Zachowanie to występuje w obu pakietach a także w Excelu (to akurat mogłem sprawdzić tylko w wersji 2007).
Sprawdziłem w AOO 4.1.9, LO 7.0.4 i Excel 2010.
OpenOffice 1.1.5 – 4.1.15
LibreOffice 3.3.0.4 – 7.6.6
Windows 7,10,11 64-bit
Awatar użytkownika
odwieczny
Posty: 10
Rejestracja: pn lut 08, 2021 9:48 pm

Re: SUMA bez wybranej komórki

Post autor: odwieczny »

Z ciekawości pobrałem najnowszy LibreOffice i zauważyłem że proste wstawienie pojedynczego znaku działa w AOO i LO: * załącznik

A sam rozwiązałem to podobny sposób co sugerujecie.
W jednej kolumnie miałem pole wyboru z "Zakresem" komórek z innego arkusza (potrzebowałem aby dany wiersz miał konkretne oznaczenie dla własnych potrzeb) i dopisałem do tego zakresu "Nie Liczone" a do komórki sumującej wpisałem:

=SUMA.JEŻELI(B10:B100;"<>NIE LICZONE";C10:C100)

i po prostu jeśli nie chciałem danego wiersza liczyć do wybierałem "Nie Liczone".
Teraz natomiast zauważyłem że jeśli nie wybrałem żadnego wyboru z Zakresu to cały wiersz i tak nie był brany do SUMA. Nie zauważyłem tego bo zawsze coś wybierałem z Zakresu do danego wiersza. Nie przeszkadza mi to i dalej spełnia swoją rolę a ciekawość mnie zżera... Wiecie gdzie jest błąd w formule i jak ona poprawnie powinna wyglądać?
Załączniki
suma bez wybranych komórek.gif
OpenOffice 4.1.7 Windows 8.1
LibreOffice 7.1.0 Windows 8.1
Poza tym ciągle się uczę więc proszę o wyrozumiałość ;)
ODPOWIEDZ