[SOLVED]Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
gmr
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 19, 2020 3:12 pm

[SOLVED]Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: gmr »

Witam, mam problem ze stworzeniem tabeli która zawierać będzie dane z tabeli pomocniczej.
Formuła miałaby wyszukać w danej kolumnie zdefiniowaną wartość (tutaj grubość blachy - wartość podana w I4) i jeżeli ta wartość występuje w kolumnie (D - blacha), to uzupełnić dwie kolumny (I oraz J) według kolumn i wierszy w których ta komórka się znajduje (E oraz F). Tak żeby w kolumnie I wartości z kolumny E występowały tylko jeden raz. Próbuje za pomocą wyszukaj.pionowo i indeks ale nic nie wychodzi.
W załączeniu plik.
Załączniki
Spis elementów na plazme.ods
(19.23 KiB) Pobrany 144 razy
Ostatnio zmieniony pt lis 20, 2020 3:04 pm przez gmr, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.0.0.3, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: Jermor »

Tak naprawdę to nie wiem jak miałoby wyglądać oczekiwane przez ciebie zestawienie. Nie zrozumiałem twojego opisu.
Co oznacza wymóg:
gmr pisze:żeby w kolumnie I wartości z kolumny E występowały tylko jeden raz
Ponadto, jak należy potraktować grubości blach 2, 3, 16, 20 i 40, bo takie także są w tabeli?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
gmr
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 19, 2020 3:12 pm

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: gmr »

Inne grubosci blach potraktuje adekwatnie. Po lewej w tabeli pomocniczej spis jest zrobiony wedlug produktow, po prawej ma byc wedlug grubosci blach.

W kolumnie I w kilku produktach wystepuja takie same nazwy plikow dxf. Przy kilku jest blacha 4 i nr pliku 10. Jesli wystepuje w kilku to formula miala by je zliczyc do jednej komorki. Tak zeby kazdy plik dxf wypisany byl tylko raz.
LibreOffice 7.0.0.3, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: Jermor »

I tak nadal nie wiem jak to ma wyglądać. Ty jako fachowiec od tego tam, doskonale wiesz o czym mówisz. Dla mnie są to tylko kolumny liczb, które chcesz jakoś zestawić. Piszesz o jakichś plikach DXF i ich nazwach. Te liczby w kolumnie DXF (w zestawieniu z lewej strony) to są nazwy plików?
Twoje dane zawierają grubości blach, OK, to te liczby w pierwszym wierszu tego drugiego zestawienia, a co oznaczają kolumny opisane jako DXF i Ilość?
Czy pod DXF dla grubości 4 ma pojawić się 1, poniżej 2, potem 10 i 11, bo tylko takie wartości występują dla grubości 4?
Jeśli ilość ma być sumaryczną wartością dla każdej grubości i każdego DXF, to może lepiej zrobić tabelę przestawną?
Jeżeli chcesz w szybki sposób zobaczyć potrzebne elementy dla grubości n albo potrzebne ilości dla DXF k, albo i to i to, wykorzystaj filtrowanie.
Podsyłam ci ten plik z oboma rozwiązaniami.
W Arkusz2 sumę zapotrzebowania ulokowałem w nagłówku tabeli, który zresztą jest przytwierdzony, aby nagłówki nie znikały przy przewijaniu, po to, aby wynik był widoczny od razu. Jeśli nic nie jest odfiltrowane jest to suma wszystkich liczb w kolumnie "Zapotrzebowanie".
Załączniki
gmr Spis elementów na plazme.ods
(24.45 KiB) Pobrany 137 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
gmr
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 19, 2020 3:12 pm

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: gmr »

DXF to jest nazwa pliku który zawiera daną część.

W tej tabeli jest tak jak być powinno tylko kiedy ustawiam blache "4mm" wyrzuca mi w wynikach 4 wiersze z wartościami DXF = 2, a powinno je zsumować do jednego okienka. Tak żeby było blacha 4, dxf 2, zapotrzebowanie 32. Poza tym wszystko jest jak być powinno.
LibreOffice 7.0.0.3, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: Jermor »

Wówczas należy rozwinąć listę w kolumnie DXF i wybrać 2. Łączne zapotrzebowanie jest wyświetlane obok, u góry. Samo zestawienie "skraca" się do pokazania tylko pozycji z grubością 4. Teraz należy wybrać DXF, rozwinąć listę i wskazać 2.
Jeśli suma miałaby być pokazana pod zestawieniem, należałoby przenieść formułę na sam dół.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
gmr
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 19, 2020 3:12 pm

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: gmr »

Wszystko ok, tylko teraz jest problem z wprowadzaniem danych. Dane są teraz umieszczone w tabeli pomocniczej w drugim arkuszu i rozrzucone po całym arkuszu. Kiedy trzeba będzie na bieżąco wprowadzać zapotrzebowanie będzie to koszmar. Dlatego chciałem korzystać z żółtej tabeli z zapotrzebowaniem jak w pierwszym pliku.
Walczę dalej, już widzę światełko w tunelu:)
LibreOffice 7.0.0.3, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: Jermor »

Jeśli masz na myśli arkusz o nazwie "Tabela przestawna", to nic nie musisz robić. Po wpisaniu nowych liczb w kolumnie "Zapotrzebowanie", przechodzisz do tego arkusza i wewnątrz zestawienia klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję "Odśwież".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
gmr
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 19, 2020 3:12 pm

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: gmr »

W takim razie rozwiązane. Dziękuję ślicznie,
LibreOffice 7.0.0.3, Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2255
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Kopiowanie danych z tabeli pomocniczej według reguły

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedno. Jeżeli pliki DXF i grubości są już ustalone, to można przy każdej grubości wypisać te DXF-y, które dotyczą tej grubości. Obok wstawić formułę SUMA.WARUNKÓW, tak jak to zrobiłem w pierwszych trzech grubościach.
Jednak ten sposób wymaga aby po dodaniu nowej grubości lub nowego DXF-a dopisać te pozycje w odpowiednich miejscach uzupełniając je o stosowną formułę obliczeniową.
Tabela przestawna, oraz odfiltrowywanie zadziałają zawsze bez względu na nowe oznaczenia.
Dodaję zmodyfikowany plik z tymi trzema przygotowanymi kolumnami. Dla pozostałych musisz zrobić to samodzielnie.
Załączniki
gmr Spis elementów na plazme 1.ods
(25 KiB) Pobrany 146 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ